Atrium Plejada domem dla pszczół
W Atrium Plejada zamieszkały pszczoły. Na zielonych terenach, należących do centrum handlowego, stanęła pasieka, składająca się z 6 uli. Położenie bytomskiej galerii w bezpośrednim sąsiedztwie natury tworzy idealny dom dla tych niezwykle pożytecznych owadów. Atrium Plejada jest kolejnym centrum handlowym Grupy Atrium, realizującym działania na rzecz środowiska naturalnego.
Pszczoły to nieodłączny element ekosystemu. Dzięki nim możemy nie tylko korzystać ze zdrowotnych i smakowych zalet różnego rodzaju miodów, ale także produkować żywność. W samej Europie od zapylania przez owady uzależniony jest wzrost ponad 4000 odmian warzyw. Gdyby owady zapylające zniknęły, dla świata oznaczałoby to katastrofę nie tylko ekologiczną - załamałaby się produkcja żywności [1]. Dlatego wiele osób i firm podejmuje działania służące ich ochronie. Pasieki do niedawna kojarzone z obszarami wiejskimi, dzisiaj powstają również w miastach. W ideę miejskiego pszczelarstwa zaangażowało się także Atrium Plejada.
– Pszczoły odgrywają o wiele większą rolę niż mogłoby nam się wydawać, a coraz gorsza kondycja pszczelich rodzin powinna budzić powszechny niepokój. Jednym ze sposobów przyczynienia się do ich ratowania jest stworzenie im odpowiedniego ekosystemu. Zakładanie miejskich pasiek to szansa dla tych owadów na spokojny rozwój z dala od czynników powodujących ich wymieranie, a dla lokalnej społeczności z kolei możliwość korzystania z owoców ich pracy, takich jak miód czy zapylone rośliny. Nasza pasieka ma również charakter edukacyjny – chcemy informować i oswajać bytomian z rolą tych pożytecznych owadów dla środowiska– mówi Joanna Plata, dyrektor centrum handlowego Atrium Plejada.
Ule przy Atrium Plejada stanęły 1 czerwca. Znajdą w nich schronienie rodziny pszczół miodnych, a lokalny ekosystem dostarczy owadom zapylającym wystarczającą ilość pożywienia od wiosny do późnej jesieni.
Do tej pory w pszczeli projekt, zaangażowały się centra handlowe należące do Grupy Atrium z innych miast –CH Focus w Bydgoszczy, Atrium Biała w Białymstoku, Atrium Mosty w Płocku oraz Atrium Copernicus w Toruniu.
Powstanie pasieki to inicjatywa będąca częścią programu Atrium Razem, którego celem jest wsparcie i integracja lokalnej społeczności oraz wspólne budowanie przyjaznego środowiska rozwoju i wpisuje się w działania realizowane w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020–2025.
Więcej szczegółów na stronie: https://atrium-plejada.pl
[1] https://www.greenpeace.org/static/planet4-poland-stateless/2019/06/55f68b00-55f68b00-nie_tylko_miod_raport_web.pdf
Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Uwielbiam musicale i bardzo chciałbym wrócić na taką scenę. Nigdy nie grałem w polskim musicalu, ale mógłbym spróbować
Zwycięzca 11. edycji programu „The Voice of Poland” podkreśla, że ma duży sentyment do amerykańskich musicali. W kilku muzycznych spektaklach już zagrał i nie wyklucza powrotu na scenę właśnie w takiej roli. Krystian Ochman zaznacza, że wolałby się zmierzyć z jakimś testem w języku angielskim, ale polski projekt też byłby dla niego ciekawym wyzwaniem.
Regionalne – Mazowieckie
Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku
Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.
Problemy społeczne
Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie
Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.