Komunikaty PR

Co musisz wiedzieć przed przyjęciem małego kotka do domu?

2024-02-14  |  18:15

Chociaż Światowy Dzień Kota obchodzimy oficjalnie 17 lutego, to miłośnicy tych zwierząt wiedzą, że kocie święto trwa przez cały rok. Każdy dzień z kocim przyjacielem jest niezwykły, a badania potwierdzają, że pozytywna relacja z czworonogami niesie za sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Przyjęcie mruczącego członka rodziny do domu to pierwszy krok rozpoczynający długą, ekscytującą przygodę. Oto kilka rzeczy, o których każdy opiekun powinien wiedzieć, aby zapewnić swojemu maluchowi najlepszy start w życie.

Kocięta są urocze i bardzo łatwo się w nich zakochać, dlatego szybko stają się pełnoprawnymi członkami rodzin. Aby kot był szczęśliwy, bardzo ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę, dlatego przed powitaniem go w domu upewnijmy się, że mamy wszystko, czego potrzebujemy, aby zaspokoić jego potrzeby i pomóc poczuć się dobrze w nowym otoczeniu. Odpowiedzialną opieką odwdzięczamy się zwierzętom za radość, którą wnoszą do naszego życia.

Potrzeby behawioralne, uniwersalne dla wszystkich kotów, to m.in. poczucie bezpieczeństwa, pozytywna relacja z opiekunem, dostęp do właściwego pokarmu i wody, możliwość drapania, realizacja instynktu łowieckiego, aktywność fizyczna oraz odpowiednia przestrzeń do życia.

Jaka dieta dla kota juniora?

Kocięta są małe, ale ich potrzeby żywieniowe ogromne. To ważne, aby rosnące koty otrzymywały jedzenie dopasowane do ich wieku, aby wspierać zdrowy wzrost i rozwój. Pamiętajmy o tym, że rozmiary żołądków rosnących kotów nie są duże, dlatego też mruczki powinny otrzymywać pokarm w mniejszych porcjach, ale często.

Prawidłowe żywienie kociąt zależy od ich wieku. Od 2 - 4 tygodnia maluchy, które wciąż piją mleko mamy, mogą zacząć jeść także mokre pełnoporcjowe karmy gotowe przeznaczone dla juniorów. W wieku 3-4 tygodni życia do diety małych kotków można wprowadzać także suchą karmę. Początkowo moczy się ją w wodzie lub preparacie mlekozastępczym, stopniowo przechodząc do podawania suchych granul. Odsadzenie dietetyczne, czyli odstawienie od żywienia mlekiem matki przypada między 6 a 8 tygodniem i od tego momentu w żywieniu kociąt powinno się stosować wyłącznie karmy gotowe specjalnie opracowane dla juniorów. W dziennej porcji zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz energię potrzebne rosnącym organizmom – tłumaczy Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Najlepszy pokarm dla kota jest kompletny, zbilansowany, bezpieczny, strawny, odżywczy i smaczny, czyli - jednym słowem - pełnoporcjowy. Takie cechy spełnia wysokiej jakości jedzenie gotowe, zarówno w postaci suchych granulek, jak i mięsistych kawałków w sosie, galaretce, musie czy soczystym pasztecie.

Jak przygotować dom na przyjęcie kocięcia 

Zanim w Twojej rodzinie pojawi się młody mruczek zadbaj o odpowiednie, bezpieczne i przytulne miejsce, w którym będzie mógł spać i odpoczywać takie jak np. domek – drzewko dla kotów, który nie tylko pozwala na relaks, ale także zaspokaja potrzebę drapania i aktywności fizycznej. Przygotuj miseczki na pokarm i wodę, odpowiednią kuwetę oraz kocie zabawki. Niezwykle istotne jest podawanie świeżej wody w czystych naczyniach ustawionych w różnych miejscach mieszkania i zawsze co najmniej kilkadziesiąt centymetrów od pojemniczka z pokarmem. Dodatkowo oba naczynia muszą być oddalone od kuwety. Koty najchętniej piją wodę „w ruchu”, dlatego świetnym pomysłem są specjalne kocie fontanny. Wybierz także stabilny transporter, który jest wystarczająco duży, by kotek zmieścił się w nim, kiedy już dorośnie. Przyda się on podczas wizyty u lekarza weterynarii, na którą warto umówić się kilka dni po przybyciu malucha.

Pamiętajmy również, że zabawa wpływa pozytywnie na dobrostan mruczka, a także pozwala na budowanie i wzmacnianie relacji z opiekunem. Nie ma lepszego sposobu, by zaspokoić naturalny instynkt łowiecki kota niż zabawa z nim. Parę kilkuminutowych sesji w ciągu dnia, podczas których kotek będzie z zaangażowaniem śledził, gonił i chwytał ulubione zabawki, przyniesie mu radość i aktywność niezbędną do prawidłowego rozwoju.

Obserwowanie, jak Twoje kocię zdrowo rośnie jest niezwykłym doświadczeniem, dającym niesamowitą radość wszystkim członkom rodziny. Chociaż każdy dzień miłośnika kotów to wyjątkowe święto, to każdy powód jest dobry, aby docenić Twojego ulubieńca, a najlepszym prezentem z okazji Światowego Dnia Kota będzie wspólnie spędzony czas na aktywnej zabawie i nagradzanie mruczka zdrowymi smakołykami.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Pokaz Kotów Rasowych i inne kocie atrakcje w Pasażu Łódzkim Biuro prasowe
2024-06-20 | 11:00

Pokaz Kotów Rasowych i inne kocie atrakcje w Pasażu Łódzkim

To będzie prawdziwa gratka dla wszystkich kocich wielbicieli. Już 22 czerwca w Pasażu Łódzkim odbędzie się Pokaz Kotów Rasowych. Będzie to doskonała okazja, by
Zwierzęta Wakacyjny wyjazd z pupilem – o czym należy pamiętać?
2024-06-19 | 01:00

Wakacyjny wyjazd z pupilem – o czym należy pamiętać?

Sezon wakacyjny za chwilę się rozpocznie, a wraz z nim upragnione urlopy, na które wybieramy się ze swoimi pupilami. Warto już teraz przygotować się na letnie wojaże z czworonogiem,
Zwierzęta Mars publikuje wielomilionowy plan zrównoważonego mleczarstwa
2024-06-14 | 07:59

Mars publikuje wielomilionowy plan zrównoważonego mleczarstwa

„Muuuwimy o mlecznej rewolucji” (Moo’ving Dairy Forward) Nowy plan redukcji metanu w ramach ambicji Neutralności Emisyjnej (Net Zero) do 2050

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Katarzyna Pakosińska: Siostrzeństwo kobiet jest jeszcze w powijakach. Natomiast w „Pytaniu na śniadanie” mam wspaniałe koleżanki, a Kinga Dobrzyńska jest dla nas jak mama

Prezenterka TVP ubolewa nad tym, że kobiety nadal dość często postrzegają siebie nawzajem jako rywalki i zamiast się wspierać, to jedna drugiej wbija szpilkę. Katarzyna Pakosińska zauważa, że damska solidarność wciąż jest rzadkością, a dużo częściej ze względu na niską samoocenę i różne uprzedzenia kobiety rzucają sobie kłody pod nogi. Jednocześnie podkreśla, że miała ogromne szczęście, trafiając do ekipy „Pytania na śniadanie”. W tej redakcji może bowiem rozwijać skrzydła kariery i liczyć na wsparcie ze strony innych kobiet.

Handel

Konsumenci w coraz lepszych nastrojach. Mogą być dźwignią polskiej gospodarki

Dane z gospodarki wskazują, że inflacyjny szok jest za nami, a Polacy ruszyli na zakupy. – Konsument przestał aż tak bardzo patrzeć na każdą wydawaną złotówkę – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska zarządu Inquiry. Wciąż jednak ostrożnie podchodzimy do przyszłości i planowania większych zakupów. Podejście konsumentów do cen, ale też kanału zakupowego to jeden z elementów, do którego branża handlowa musi się przystosowywać. Zmiany w sektorze wymuszają też kwestie regulacyjne. Wśród istotnych wyzwań na najbliższe miesiące będzie system kaucyjny i ewentualny powrót do handlowych niedziel.

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.