Komunikaty PR

Co zrobić, gdy zwierzę domowe wyrządzi komuś krzywdę?

2021-08-27  |  08:00
Biuro prasowe

Pies, kot czy inne zwierzęta domowe, to wspaniali towarzysze naszego życia i… duża odpowiedzialność. Zdarzają się sytuacje, w których ulubiony pupil wyrządzi krzywdę albo szkodę osobie trzeciej. Kto wtedy ponosi za to winę i co powinniśmy zrobić? Przyjrzymy się temu.

Zgodnie z art. 431 KC to właściciele zwierząt, ale także inne osoby, pod których pieczą pozostają zwierzęta lub które się nimi posługują, mają obowiązek naprawienia wyrządzonej przez nie szkody, niezależnie od tego czy w danym momencie zwierzę było pod ich nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło.  

Za jakie zwierzęta ponosimy odpowiedzialność?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka – za każde zwierzę, które posiadamy lub którym się zajmujemy. Oznacza to, że oprócz zwierząt domowych ponosimy odpowiedzialność również za zwierzęta gospodarskie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za szkody spowodowane przez zwierzęta, grozi kara ograniczenia wolności, grzywny albo nagany.

OC i ubezpieczenie zwierząt

Warto zaznaczyć, że mówimy o dwóch typach ubezpieczeń: samego zwierzęcia oraz odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez zwierzę. Istnieje opcja, o której wielu z nas nie wie: ubezpieczenie zwierzęcia można wykupić w ramach istniejącej już polisy mieszkaniowej. W takiej sytuacji zwierzę jest ubezpieczone na podobnej zasadzie, co ruchomości domowe czyli otrzymamy odszkodowanie, jeśli zwierzęciu stanie się krzywda. Z kolei w przypadku OC w życiu prywatnym, ubezpieczony może liczyć na pomoc np. w sytuacji jeśli pies, którego posiada, wyrządzi komuś szkodę – bez względu na to, jakiej jest rasy.

W Wiener zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierząt domowych wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego w ramach Pakietu 4 KĄTY zapewniamy ochronę przed konsekwencjami finansowymi ewentualnych szkód, które zostały przez nie spowodowane. Chcemy, żeby nasi klienci mogli bez przeszkód spędzać czas ze swoimi pupilami i byli bezpieczni bez względu na sytuację – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta PupiLove Targi w CH Focus Biuro prasowe
2021-10-20 | 15:30

PupiLove Targi w CH Focus

PupiLove Targi, czyli wszystko co potrzebne dla czworonogów w jednym miejscu! Na kolejną edycję targów 24  października zaprasza CH Focus w Bydgoszczy. To cykliczne
Zwierzęta Serwis OLX wprowadza zmiany w kategorii Zwierzęta
2021-10-13 | 11:00

Serwis OLX wprowadza zmiany w kategorii Zwierzęta

Od października dział podzielono na „psy i koty do adopcji” oraz „psy i koty rasowe”. Zmiana w serwisie ma promować ideę adopcji zwierząt bez różnicowania ich
Zwierzęta „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” – akcja charytatywna wspierająca psy
2021-10-06 | 01:00

„Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt” – akcja charytatywna wspierająca psy

Z początkiem października ruszyła VII edycja akcji charytatywnej „Przyjaźń Łączy – Wspólnie dla Zwierząt”. W tym roku mija pięć lat odkąd mamy możliwość

Więcej ważnych informacji

Gwiazdy

Doda: Nie umiałabym być żoną bogatego męża, która tylko leży i pachnie. Jako artystka muszę się spełniać i mieć nowe cele, żebym czuła się potrzebna

Wokalistka przekonuje, że wciąż szuka dla siebie nowych wyzwań zawodowych. Jest osobą niezwykle ambitną i jeśli wyznaczy sobie jakiś cel, który jest dla niej ważny, to nic nie jest w stanie powstrzymać jej przed realizacją swoich planów. Nie boi się ryzyka, lubi wchodzić na nieznane ścieżki i wierzy, że ma w sobie wyjątkową siłę, z której mogą czerpać również inni.

Seriale

Małgorzata Socha: Dzięki „BrzydUli” moja kariera ruszyła z miejsca. Na pewno to była dla mnie trampolina, bo zostałam zauważona

Aktorka przyznaje, że z dużym sentymentem powróciła na plan „BrzydUli”, bo ten serial przyniósł jej dużą popularność i okazał się dla niej przepustką do sławy. Małgorzata Socha przekonuje więc, że z prawdziwą przyjemnością ponownie wcieliła się w uwielbianą przez widzów, szaloną Violettę Kubasińską. Nowe odcinki cieszą się wśród fanów dużą popularnością, dlatego też, jej zdaniem, producenci powinni wykorzystać ten potencjał i nie mówić jeszcze ostatniego słowa.

Regionalne - Śląskie

Od 2022 roku Krajowa Sieć Kardiologiczna ma objąć kolejne regiony. To szansa na przyspieszenie diagnostyki i leczenia chorób serca

Choroby układu krążenia, a wśród nich choroby serca, są najczęstszą przyczyną zgonów Polaków – odpowiadają za 40 proc. z nich. Te statystyki są znacznie gorsze niż w bogatszych krajach UE – wskazuje raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Choroby te są też najczęstszym powodem hospitalizacji, a pacjenci, którzy się z nimi zmagają, są w większym stopniu narażeni na wielochorobowość. Do kardiologów w tym roku trafia więcej pacjentów z chorobami serca, na co wpływ miały dotychczasowe fale pandemii. Lekarze upatrują szansy na poprawę sytuacji chorych w nowym programie Krajowej Sieci Kardiologicznej, której pilotaż ruszył we wrześniu na Mazowszu.