Co zrobić, gdy zwierzę domowe wyrządzi komuś krzywdę?
Pies, kot czy inne zwierzęta domowe, to wspaniali towarzysze naszego życia i… duża odpowiedzialność. Zdarzają się sytuacje, w których ulubiony pupil wyrządzi krzywdę albo szkodę osobie trzeciej. Kto wtedy ponosi za to winę i co powinniśmy zrobić? Przyjrzymy się temu.
Zgodnie z art. 431 KC to właściciele zwierząt, ale także inne osoby, pod których pieczą pozostają zwierzęta lub które się nimi posługują, mają obowiązek naprawienia wyrządzonej przez nie szkody, niezależnie od tego czy w danym momencie zwierzę było pod ich nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło.
Za jakie zwierzęta ponosimy odpowiedzialność?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka – za każde zwierzę, które posiadamy lub którym się zajmujemy. Oznacza to, że oprócz zwierząt domowych ponosimy odpowiedzialność również za zwierzęta gospodarskie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za szkody spowodowane przez zwierzęta, grozi kara ograniczenia wolności, grzywny albo nagany.
OC i ubezpieczenie zwierząt
Warto zaznaczyć, że mówimy o dwóch typach ubezpieczeń: samego zwierzęcia oraz odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez zwierzę. Istnieje opcja, o której wielu z nas nie wie: ubezpieczenie zwierzęcia można wykupić w ramach istniejącej już polisy mieszkaniowej. W takiej sytuacji zwierzę jest ubezpieczone na podobnej zasadzie, co ruchomości domowe czyli otrzymamy odszkodowanie, jeśli zwierzęciu stanie się krzywda. Z kolei w przypadku OC w życiu prywatnym, ubezpieczony może liczyć na pomoc np. w sytuacji jeśli pies, którego posiada, wyrządzi komuś szkodę – bez względu na to, jakiej jest rasy.
– W Wiener zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierząt domowych wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego w ramach Pakietu 4 KĄTY zapewniamy ochronę przed konsekwencjami finansowymi ewentualnych szkód, które zostały przez nie spowodowane. Chcemy, żeby nasi klienci mogli bez przeszkód spędzać czas ze swoimi pupilami i byli bezpieczni bez względu na sytuację – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.