Co zrobić, gdy zwierzę domowe wyrządzi komuś krzywdę?
Pies, kot czy inne zwierzęta domowe, to wspaniali towarzysze naszego życia i… duża odpowiedzialność. Zdarzają się sytuacje, w których ulubiony pupil wyrządzi krzywdę albo szkodę osobie trzeciej. Kto wtedy ponosi za to winę i co powinniśmy zrobić? Przyjrzymy się temu.
Zgodnie z art. 431 KC to właściciele zwierząt, ale także inne osoby, pod których pieczą pozostają zwierzęta lub które się nimi posługują, mają obowiązek naprawienia wyrządzonej przez nie szkody, niezależnie od tego czy w danym momencie zwierzę było pod ich nadzorem, czy też zabłąkało się lub uciekło.
Za jakie zwierzęta ponosimy odpowiedzialność?
Odpowiedź na to pytanie jest krótka – za każde zwierzę, które posiadamy lub którym się zajmujemy. Oznacza to, że oprócz zwierząt domowych ponosimy odpowiedzialność również za zwierzęta gospodarskie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za szkody spowodowane przez zwierzęta, grozi kara ograniczenia wolności, grzywny albo nagany.
OC i ubezpieczenie zwierząt
Warto zaznaczyć, że mówimy o dwóch typach ubezpieczeń: samego zwierzęcia oraz odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez zwierzę. Istnieje opcja, o której wielu z nas nie wie: ubezpieczenie zwierzęcia można wykupić w ramach istniejącej już polisy mieszkaniowej. W takiej sytuacji zwierzę jest ubezpieczone na podobnej zasadzie, co ruchomości domowe czyli otrzymamy odszkodowanie, jeśli zwierzęciu stanie się krzywda. Z kolei w przypadku OC w życiu prywatnym, ubezpieczony może liczyć na pomoc np. w sytuacji jeśli pies, którego posiada, wyrządzi komuś szkodę – bez względu na to, jakiej jest rasy.
– W Wiener zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie zwierząt domowych wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego w ramach Pakietu 4 KĄTY zapewniamy ochronę przed konsekwencjami finansowymi ewentualnych szkód, które zostały przez nie spowodowane. Chcemy, żeby nasi klienci mogli bez przeszkód spędzać czas ze swoimi pupilami i byli bezpieczni bez względu na sytuację – mówi Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspert firmy Wiener.

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.