Komunikaty PR

Czy przez upały grozi nam zagłada pszczół?

2022-08-02  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
Rzecznik prasowy
Offteam

Czajkowskiego 99
51-147 Wrocław
pr|offteam.pl| |pr|offteam.pl
691 274 042
www.offteam.pl

Klimat zmienia się w zawrotnym tempie. Kiedyś było nie do pomyślenia, żeby większość Europy była zalana temperaturami ponad 40 stopni, czasem nawet w cieniu. Trudno to wytrzymać, nie mówiąc już o zwierzętach, a zwłaszcza tak małych jak pszczoły. Czy ta ogromna różnica temperatur, która z pewnością zostanie z nami już na kolejne letnie miesiące, zagraża tym pracowitym owadom, których praca przynosi w Polsce plony warte ponad 4 miliardy złotych?

 

W Polsce żyje ponad 470 gatunków pszczół. Pomimo że np. pszczoła miodna umie się dostosować do zmiennych warunków, wiele gatunków nie ma tak dobrze rozwiniętej tolerancji na gorąco. Ostatnie lata przyniosły nam ogromną zmianę w postrzeganiu tych małych stworzeń. Jesteśmy dużo bardziej świadomi, jak ogromną rolę odgrywają one w rolnictwie, a co za tym idzie, produkcji żywności. Rzekoma ingerencja człowieka i rozwój przemysłu doprowadziły do tak potężnych zmian klimatu, a przez to zachwiania równowagi w przyrodzie. Czy zagraża to owadom?

 

Pszczoły a upały

Wiosna i lato to najbardziej pracowity czas pracy owadów i wychowywania młodych. Koniec sierpnia to także moment, w którym pszczelarze muszą zadbać o swoich podopiecznych, jeżeli w ich pszczelej rodzinie nie rozwinęła się żadna choroba.

– Przy tak wysokich temperaturach cykl pracy owadów może zostać zaburzony. Gdy jest zbyt gorąco, mogą one spędzać zbyt dużo czasu w ulu, starając się zadbać o odpowiednią temperaturę wewnątrz, a przez to nie mają tyle czasu na zbieranie pyłku. To wpływa na zbieranie pożywienia, a następnie odbija się na procesie zapylania i jego efektywności. W tym czasie niezbędnym jest dla nich odpowiednia ilość wody, by się ochłodzić. Zbyt wysokie temperatury wpływają również na zwiększoną śmiertelność trutni, a co za tym idzie – kolejnych pokoleń – komentuje Pan Paweł Matusik z Pasieki Melapis.

 

Coraz większa popularność uli

Właśnie dzięki zwiększającej się świadomości dotyczącej życia i niezbędności pszczół, firmy wprowadzają wszelakie rozwiązania, aby wspomóc rozmnażanie owadów oraz ich życie, np. w mieście. Zakładane są m.in. ule miejskie na dachach wieżowców, centrów handlowych, stawiane są domki dla owadów. Przestrzenie miejskie coraz bardziej dbają o bioróżnorodność.

 

– Działania wspierające bioróżnorodność są stosunkowo ekonomiczne, dlatego sami zapragnęliśmy (również z inicjatywy pracowników) postawić kilka uli, aby wspomóc okolice naszego ostatnio otwartego zakładu w Dobrzeniu Wielkim. Mieliśmy przy tym dużo frajdy, malując je i przyglądając się dokładniej procesowi transportu pszczół i jaj do nowych, przygotowanych na lokatorów domków, umacniając relacje wśród pracowników. Mamy nadzieję, że w przyszłości nasza pszczela rodzina będzie się zdrowo rozrastać. Stworzenia małej (póki co) pasieki było nie lada zabawą, ale na szali i tak stoi wspieranie tych małych bohaterów. Teraz dbamy o ich dostęp do wody i…cukru! – komentuje Agnieszka Griszczenko, koordynator akcji firmy ASSA ABLOY, która w ostatnim czasie założyła pasiekę na terenie nowo otwartego zakładu produkcyjnego w Dobrzeniu Wielkim.

 

Pierwsza pomoc dla pszczół

Jak się okazuje, dbanie o dostęp do wody dla pszczół w czasie ekstremalnych temperatur jest tak samo ważne, jak dostarczanie im odpowiedniej energii. Gdy wyruszają one na poszukiwanie pożywienia, często nie mają siły na powrót do ula. Warto wtedy, żeby miały one dostęp do mikstury miodu i wody, która doda im sił na resztę pracy i bezpieczny powrót. Do dokarmiania pszczół namawia sam Sir David Attenborough, brytyjski biolog, popularyzator wiedzy przyrodniczej, który od wielu lat uczy nas w temacie życia zwierząt na świecie.

 

– Musimy w końcu zdać sobie sprawę, że jeżeli nie weźmiemy sobie do serca uwag badaczy i naukowców na temat dbania o środowisko i zwierzęta, możemy wkrótce doświadczać kolejnych zmian, nie tylko klimatycznych. Nasi podopieczni już się zadomowili i zachęcamy do podobnych akcji – dodaje Agnieszka Griszczenko z ASSA ABLOY.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Dlaczego warto chipować swoje zwierzęta Biuro prasowe
2024-04-30 | 13:00

Dlaczego warto chipować swoje zwierzęta

Współczesne społeczeństwo coraz bardziej docenia znaczenie odpowiedzialnego podejścia do opieki nad zwierzętami domowymi. W tym kontekście, procedura chipowania psów i
Zwierzęta Przygotuj pupila na majówkę z Maxi Zoo
2024-04-25 | 01:00

Przygotuj pupila na majówkę z Maxi Zoo

Majówka tuż, tuż! Wreszcie możesz złapać oddech od codziennej rutyny i zaplanować jakąś wycieczkę.  Zabierasz ze sobą pupila? Świetnie! Przeczytaj ten poradnik i zobacz, co
Zwierzęta Zamień swój dom w salon pielęgnacji z Maxi Zoo
2024-04-10 | 01:00

Zamień swój dom w salon pielęgnacji z Maxi Zoo

Przekształcenie domu w salon pielęgnacji dla Twojego psa lub kota jest łatwiejsze, niż myślisz! Skorzystaj ze wskazówek Maxi Zoo i podaruj zwierzakowi najlepsze zabiegi. Każdy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.