Komunikaty PR

Czy Twój pupil otrzymuje odpowiednią pielęgnację?

2024-09-23  |  01:00
Biuro prasowe

Regularna pielęgnacja zwierząt, zwłaszcza psów i kotów, jest kluczowa dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia. Oprócz zapewnienia estetycznego wyglądu przede wszystkim, pomaga zapobiegać problemom zdrowotnym, takim jak infekcje skóry, czy problemy z uszami. Jak dbać o higienę pupila?

Grooming to szeroki zakres czynności pielęgnacyjnych, takich jak kąpanie, strzyżenie, czesanie, przycinanie pazurów, czyszczenie uszu, a także higiena oczu i okolic intymnych. Usuwanie brudu, martwego naskórka i nadmiaru sierści jest ważne nie tylko ze względów higienicznych. Regularne czesanie pobudza krążenie i wpływa korzystnie na kondycję skóry, a także poprawia komfort zwierzęcia eliminując problemy z kołtunami i sfilcowaną sierścią, które mogą powodować ból.

Najistotniejsze dla zachowania odpowiedniej higieny jest regularne wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych w domu. Codzienne lub przynajmniej cotygodniowe czesanie oraz, gdy zajdzie taka potrzeba, domowe kąpiele, pozwolą nam utrzymać zwierzaka w dobrej formie.

Rasy krótkowłose zazwyczaj nie potrzebują częstego stosowania skomplikowanych zabiegów, wystarczy grooming co kilka miesięcy, rasy długowłose wymagają regularnego działania, nawet co 4-6 tygodni, aby uniknąć kołtunienia, dla psów z podszerstkiem (np. golden retriever, husky) kluczowa jest odpowiednia pielęgnacja zwłaszcza w okresie linienia. Należy pamiętać, że częstszych kąpieli i strzyżenia mogą wymagać psy aktywne, które spędzają dużo czasu na zewnątrz.

Pielęgnacja pupila będzie się także zmieniać wraz ze zmianami pór roku. Teraz, jesienią, kluczowe będzie regularne czesanie. Jesień to okres intensywnego linienia u wielu zwierząt, zwłaszcza psów i kotów. Przygotowując się na zimę, zwierzęta zrzucają letnią sierść, aby zastąpić ją gęstszą, cieplejszą okrywą włosową. Przed nami także czas deszczu, błota i wilgoci, co również będzie wpływać na stan sierści i skóry. Psy, które dużo spacerują po mokrym terenie, mogą potrzebować częstszego czyszczenia, aby pozbyć się brudu oraz nieprzyjemnych zapachów. Zmiana temperatur, wilgoć i kontakt z wodą mogą prowadzić do podrażnień skóry lub infekcji, a mniejsza aktywność na zewnątrz może sprawić, że pazury będą się mniej ścierać, a co za tym idzie, pojawi się konieczność ich regularnego przycinania.

Dbając o higieną naszych pupili należy pamiętać o stosowaniu specjalnych, delikatnych szamponów i kosmetyków do pielęgnacji dla zwierząt. Szeroką ofertę takich produktów znajdziecie w ofercie maxizoo.pl.

Skąd wiedzieć, że nasze zwierzę potrzebuje pielęgnacji? Oto kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę:

1. Matowa i splątana sierść

Jeżeli zauważysz, że sierść Twojego zwierzaka zaczyna się kołtunić, to jasny sygnał, że potrzebuje on troski. Kołtuny mogą prowadzić do odparzeń skóry i stanów zapalnych. Szczególnie podatne na tworzenie się kołtunów są rasy długowłose, ale regularnego czesania, pomagającego usunąć martwe włosy, wymaga także krótka sierść.

2. Długie pazury

Dźwięk stukających o podłogę pazurów to wyraźna wskazówka, że nadszedł czas na ich przycięcie. Długie pazury mogą utrudniać chodzenie, a nawet powodować ból stawów.

3. Nieprzyjemny zapach

Jeśli Twój pupil zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, może to oznaczać, że kąpiel jest konieczna. Powodem takiego stanu może być również nieodpowiednia higiena uszu lub zębów.

4. Nadmierne drapanie się

Gdy Twoje zwierzę drapie się częściej i bardziej intensywnie niż zwykle warto skonsultować to z weterynarzem, pomoże on wykryć przyczynę i doradzi odpowiednie leczenie. Intensywne drapanie może prowadzić do powstawania suchych plam, podrażnień czy infekcji.

5. Zmiana zachowania

Niektóre zwierzęta, stają się bardziej niespokojne lub nawet agresywne kiedy odczuwają dyskomfort powodowany problemami z sierścią, pazurami lub skórą. Taka zmiana w zachowaniu może być subtelnym sygnałem, że nadszedł czas na odpowiednią pielęgnację, a w przypadku nasilonych objawów, konsultację z lekarzem.

Wizyta u profesjonalisty

Uzupełnieniem domowej pielęgnacji mogą być wizyty u profesjonalnego groomera. Jeśli Twój pupil nie jest przyzwyczajony do takich wizyt, warto go odpowiednio przygotować, aby zminimalizować stres. Regularnie dotykaj łapek, uszu i okolic ogona Twojego zwierzaka, aby przyzwyczaiło się ono do takiego kontaktu. Wprowadź do Waszej rutyny krótkie sesje pielęgnacyjne, może to być np. delikatne czesanie. Warto umówić się też na krótką, wstępną wizytę, aby zwierzę mogło poznać groomera i zapoznać się z nowym otoczeniem.

Częstotliwość wizyt u groomera zależy od wielu czynników, takich jak rasa, rodzaj sierści oraz aktywność pupila. Wielu opiekunów zwierząt świetnie radzi sobie z domową pielęgnacją i wizyty u profesjonalisty odbywa jedynie okazjonalnie, jako uzupełnienie codziennej troski o higienę.

Rozpoznanie sygnałów, które wskazują na potrzebę wprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji pomoże zadbać o dobre samopoczucie zwierzaka. Indywidualny harmonogram pielęgnacyjny powinien być dostosowany do potrzeb Twojego pupila. Pamiętaj, że dbanie o zwierzę to nie tylko obowiązek, ale i inwestycja w jego zdrowie oraz długie i szczęśliwe życie.

Pełną ofertę szamponów i akcesoriów do pielęgnacji sierści dla psów i kotów znajdziesz w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo i na maxizoo.pl Dodatkowo w dniach 11.09-08.10.2024 w ramach akcji „Zadbaj o higienę!” przy zakupie 2 sztuk wybranych produktów do pielęgnacji otrzymasz aż 20% rabatu*, w ofercie znajdziesz także m.in. kuwety, żwirki dla kotów, podkłady treningowe, pieluchy czy worki na odchody.

Ponadto opiekunowie korzystający z aplikacji mogą cieszyć się ofertą ponad 500 produktów w cenach Friends**, dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz na stronie https://www.maxizoo.pl/friends/cenyfriends/

* Promocja obowiązuje w dniach 11.09–8.10.2024 r. lub do wyczerpania zapasów. Oferta dotyczy produktów z kategorii: pielęgnacja, szampony, szczotki i grzebienie, higiena kocia, żwirki, kuwety, podkłady i pieluchy. Promocje nie łączą się ze sobą. Oferta tylko w sklepach stacjonarnych.

** Oferta Ceny Friends ważna od 1.07 do 30.09.2024 r. lub do wyczerpania zapasów, dla posiadaczy aplikacji Maxi Zoo zarejestrowanych do Friends. Oferta w sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym maxizoo.pl mogą się różnić.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami Biuro prasowe
2025-05-28 | 12:00

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Codzienne sytuacje pokazują, że proszenie o opiekę nad zwierzakiem wiąże się często z czymś więcej niż wdzięcznością. Znajoma dokarmia kota podczas urlopu, sąsiad
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl

Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Edukacja

Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.