Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?
Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny czas. Mazurki, czekoladowe babeczki, ciasta, pieczone mięsa, sałatki – to tylko niektóre świąteczne pyszności, którym trudno się oprzeć. Pamiętajmy jednak, że dla czworonożnych członków naszych rodzin, ludzkie jedzenie nie jest wskazane, a wręcz może im szkodzić. Oto, na co warto zwrócić uwagę przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty, aby zapewnić im radosne i bezpieczne święta.
Potrawy wielkanocne – dla nas pyszne, dla zwierząt nieodpowiednie
Tradycyjnie na świątecznym stole często gości dużo mięs i tłustych potraw z dodatkami takimi jak czosnek i cebula. Oba te warzywa spożyte nawet w niewielkich ilościach przez czworonoga mogą wywołać u niego podrażnienie przewodu pokarmowego i anemię. Z kolei zbyt tłusta dieta może prowadzić do zaburzeń trawienia a nawet zapalenia trzustki. Nie należy też karmić zwierząt domowych kośćmi. Mogą one stać się przyczyną uszkodzeń w jamie ustnej (np. zębów czy dziąseł), a także prowadzić do niedrożności jelit.
Wielkanocne wypieki i czekoladowe jajeczka trzymajmy także z dala od naszych czworonożnych przyjaciół. Mogą one zawierać np. rodzynki, kakao, czekoladę, orzechy makadamia, czy słodzik ksylitol. Wszystkie te produkty są nieodpowiednie dla naszych zwierząt i mogą im poważnie zaszkodzić.
– Zwierzęta domowe mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Bardzo istotne jest, aby mieć świadomość, że niektóre produkty z diety ludzi mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla naszych czworonożnych pupili np. czekolada zawiera toksyczną dla zwierząt teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek - mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.
Chcąc odwdzięczyć się za całe dobro, które zwierzęta wnoszą do naszego życia, podarujmy ulubieńcom bezpieczne i pyszne smakołyki opracowane specjalnie dla nich. Takie produkty nie tylko są bezpieczną alternatywą dla wielkanocnych słodkości, ale jednocześnie mogą też wspierać zdrowie zwierząt – jak przekąski dentystyczne, dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, oraz zaspokajać ich naturalne potrzeby behawioralne np. żucia i gryzienia u psów czy instynkt łowiecki u kotów. Przysmaki są też doskonałym wsparciem w procesie nauki czworonoga i budowaniu oraz wzmacnianiu więzi z opiekunem.
Jak umilić święta naszemu czworonogowi w bezpieczny sposób?
Kochający opiekun troszczy się o to, co trafia każdego dnia do miski pupila. Aby święta były radosnym czasem dla wszystkich domowników, także tych czworonożnych, warto przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety swojego ulubieńca. Wybierając zdrowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb w tym gatunku, wieku i stylu życia jedzenie dla czworonoga, dbamy o jego zdrowie, szczęście i dobre samopoczucie.
Kompletne i zbilansowane jedzenie, zarówno suche jak i mokre zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe psów i kotów. Zasiadając do świątecznego stołu zadbajmy o to, aby nasi czworonożni przyjaciele otrzymywali tylko odpowiedni dla nich pokarm. Chcąc sprawić zwierzęciu radość pamiętajmy też o wspólnej zabawie, pieszczotach i nagradzaniu czworonogów przysmakami opracowanymi specjalnie dla nich.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów
Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.
Problemy społeczne
Od lipca ułatwienia w dostępie do terapii dla osób z przewlekłą chorobą nerek. Eksperci apelują o włączenie dietetyków w proces leczenia

Na przewlekłą chorobę nerek cierpi nawet ponad 4,7 mln osób. Według prognoz WHO liczba pacjentów wymagających dializ będzie szybko rosnąć. Niskobiałkowa dieta w połączeniu z leczeniem farmakologicznym obejmującym ketoanalogi aminokwasów może znacząco opóźnić konieczność rozpoczęcia dializoterapii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia ułatwia dostęp do terapii. Zmiany mają odciążyć specjalistów, dostosować program do codziennej praktyki lekarskiej i uprościć dostęp do terapii.
Żywienie
Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego

Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.