Komunikaty PR

Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?

2024-03-28  |  12:55

Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny czas. Mazurki, czekoladowe babeczki, ciasta, pieczone mięsa, sałatki – to tylko niektóre świąteczne pyszności, którym trudno się oprzeć. Pamiętajmy jednak, że dla czworonożnych członków naszych rodzin, ludzkie jedzenie nie jest wskazane, a wręcz może im szkodzić. Oto, na co warto zwrócić uwagę przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty, aby zapewnić im radosne i bezpieczne święta.

Potrawy wielkanocne – dla nas pyszne, dla zwierząt nieodpowiednie

Tradycyjnie na świątecznym stole często gości dużo mięs i tłustych potraw z dodatkami takimi jak czosnek i cebula. Oba te warzywa spożyte nawet w niewielkich ilościach przez czworonoga mogą wywołać u niego podrażnienie przewodu pokarmowego i anemię. Z kolei zbyt tłusta dieta może prowadzić do zaburzeń trawienia a nawet zapalenia trzustki. Nie należy też karmić zwierząt domowych kośćmi. Mogą one stać się przyczyną uszkodzeń w jamie ustnej (np. zębów czy dziąseł), a także prowadzić do niedrożności jelit.

Wielkanocne wypieki i czekoladowe jajeczka trzymajmy także z dala od naszych czworonożnych przyjaciół. Mogą one zawierać np. rodzynki, kakao, czekoladę, orzechy makadamia, czy słodzik ksylitol. Wszystkie te produkty są nieodpowiednie dla naszych zwierząt i mogą im poważnie zaszkodzić.

Zwierzęta domowe mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Bardzo istotne jest, aby mieć świadomość, że niektóre produkty z diety ludzi mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla naszych czworonożnych pupili np. czekolada zawiera toksyczną dla zwierząt teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek - mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Chcąc odwdzięczyć się za całe dobro, które zwierzęta wnoszą do naszego życia, podarujmy ulubieńcom bezpieczne i pyszne smakołyki opracowane specjalnie dla nich. Takie produkty nie tylko są bezpieczną alternatywą dla wielkanocnych słodkości, ale jednocześnie mogą też wspierać zdrowie zwierząt – jak przekąski dentystyczne, dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, oraz zaspokajać ich naturalne potrzeby behawioralne np. żucia i gryzienia u psów czy instynkt łowiecki u kotów. Przysmaki są też doskonałym wsparciem w procesie nauki czworonoga i budowaniu oraz wzmacnianiu więzi z opiekunem.

Jak umilić święta naszemu czworonogowi w bezpieczny sposób?

Kochający opiekun troszczy się o to, co trafia każdego dnia do miski pupila. Aby święta były radosnym czasem dla wszystkich domowników, także tych czworonożnych, warto przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety swojego ulubieńca. Wybierając zdrowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb w tym gatunku, wieku i stylu życia jedzenie dla czworonoga, dbamy o jego zdrowie, szczęście i dobre samopoczucie.

Kompletne i zbilansowane jedzenie, zarówno suche jak i mokre zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe psów i kotów. Zasiadając do świątecznego stołu zadbajmy o to, aby nasi czworonożni przyjaciele otrzymywali tylko odpowiedni dla nich pokarm. Chcąc sprawić zwierzęciu radość pamiętajmy też o wspólnej zabawie, pieszczotach i nagradzaniu czworonogów przysmakami opracowanymi specjalnie dla nich.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami Biuro prasowe
2025-05-28 | 12:00

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Codzienne sytuacje pokazują, że proszenie o opiekę nad zwierzakiem wiąże się często z czymś więcej niż wdzięcznością. Znajoma dokarmia kota podczas urlopu, sąsiad
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Edukacja

W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.

Psychologia

Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.