Komunikaty PR

Dokarmianie ptaków to masa radości. Róbmy to odpowiedzialnie!

2022-02-12  |  13:00
Biuro prasowe

Są ładne, pożyteczne i mogą dać wiele radości. O czym mowa? O karmnikach dla ptaków, które – zawieszone na balkonie czy w ogrodzie – ucieszą nie tylko skrzydlate głodomory, ale i ich obserwatorów. Jak dokarmiać ptaki zimą? Już podpowiadamy!

 

Z widoku i towarzystwa zwierząt najbardziej cieszą się oczywiście dzieci i najczęściej to z myślą o nich dorośli decydują się na zamontowanie karmnika dla ptaków. To świetne rozwiązanie dla rodzin, które nie mogą lub nie chcą mieć zwierząt w domu, ale lubią przyrodę i kontakt z nią. Dodatkowo, zajmowanie się karmnikiem to także dobry sposób na ćwiczenie odpowiedzialności i obowiązkowości dziecka.

 

Ładne i pożyteczne

– Obecnie zarówno same karmniki, jak i różne rodzaje pokarmu dla ptaków, są niedrogie i łatwo dostępne. Urocze domki można postawić lub w prosty sposób zawiesić na parapecie, balkonie czy w ogrodzie – będą cieszyć oko nawet wtedy, gdy akurat nie będą odwiedzane przez ptaki – mówi ekspertka związana z siecią sklepów KiK.

 

Choć wciąż możemy pokusić się o własnoręczne wykonanie karmnika, to istnieje także wiele innych możliwości. – Obecnie karmniki są dostępne w rozmaitych kształtach i kolorach, wygodnie się je czyści i uzupełnia ziarno, do tego można je po prostu postawić albo zamontować na lince i haczyku dołączonym do zestawu. Słowem, dokarmianie ptaków stało się łatwe, przyjemne i bardzo estetyczne, a sam karmnik nie tylko pełni funkcję „stołówki dla ptaków”, ale nierzadko także ozdabia parapet, balkon lub ogród – tłumaczy specjalistka KiK.

 

Dokarmiać czy nie?

Ale zacznijmy od tego, czy w ogóle powinniśmy dokarmiać ptaki? W końcu zimy nie są już tak ostre jak choćby 20 lat temu. Do niedawna mówiło się o tym, że faktycznie zwierzęta mogą nie potrzebować takiego wsparcia, jeśli mróz nie jest zbyt srogi, bo powinny poradzić sobie same ze zdobyciem pożywienia. Jednak ważniejsze od panujących temperatur jest nasze otoczenie.

 

Jeśli mieszkamy na wsi, pod lasem albo w miejscu, gdzie rośnie dużo krzewów i innych roślin, mogących zapewnić ptakom pożywienie zimą, karmnik faktycznie może okazać się zbędny. Jednak spora część z nas mieszka w miastach – na osiedlach, w których takich roślin ubywa z roku na rok albo nie ma ich już wcale. W tej sytuacji dokarmianie ptaków, nawet jeśli pogoda nie jest zbyt surowa, może być dla nich szansą na przetrwanie, zwłaszcza pod koniec zimy, kiedy wszystkie okoliczne krzaczki są już dawno „objedzone” z owoców.

 

Zapamiętaj!

Nawet najpiękniejszy karmnik niewłaściwie „prowadzony” może nie przyciągnąć głodnych ptaków albo wyrządzić im krzywdę. Dlatego pomyślmy nie tylko o wyglądzie naszej „stołówki”, ale przede wszystkim o „menu”.

 

Czym dokarmiać ptaki? Według ekspertów z Lasów Państwowych nasionami słonecznika, kukurydzy, ziarnami pszenicy, prosa, owsa, kaszami, a także orzechami, suszonymi (niedosładzanymi) lub świeżymi owocami i gotowanymi warzywami, np. marchewką, burakiem czy ziemniakiem. – Z własnego doświadczenia wiem, że ptaki przepadają za łuskanym słonecznikiem oraz mieszankami nasion i zbóż. Są łatwo dostępne i nie brudzą tak, jak owoce czy warzywa – podpowiada ekspertka związana z marką KiK.

 

Niektóre ptaki, jak np. pięknie ubarwione sikorki, lubią też bardziej treściwy pokarm, jak np. słoninę czy smalec. Trzeba bezwzględnie pamiętać, że żaden pokarm, który serwujemy ptakom, nie może być solony ani przyprawiony w żaden inny sposób.

 

Co jeszcze? Ważne zasady:

  1. Ustawiamy karmnik w stabilnym i bezpiecznym miejscu (np. poza zasięgiem psa czy, w miarę możliwości kota).
  2. Obok karmnika stawiamy poidełko z wodą.
  3. Nie sypiemy za dużo karmy i utrzymujemy karmnik oraz jego okolicę w czystości.

 

Jeśli już zaczęliśmy dokarmianie ptaków, należy robić to regularnie i pilnować, by jedzenia nie zabrakło. Ptaki szybko przyzwyczajają się do tego, że mogą znaleźć pokarm w danym miejscu i bardzo na tym polegają. Jeśli go zabraknie, mogą nawet zginąć, bo nie będą w stanie znaleźć go gdzie indziej.

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Pokaz Kotów Rasowych i inne kocie atrakcje w Pasażu Łódzkim Biuro prasowe
2024-06-20 | 11:00

Pokaz Kotów Rasowych i inne kocie atrakcje w Pasażu Łódzkim

To będzie prawdziwa gratka dla wszystkich kocich wielbicieli. Już 22 czerwca w Pasażu Łódzkim odbędzie się Pokaz Kotów Rasowych. Będzie to doskonała okazja, by
Zwierzęta Wakacyjny wyjazd z pupilem – o czym należy pamiętać?
2024-06-19 | 01:00

Wakacyjny wyjazd z pupilem – o czym należy pamiętać?

Sezon wakacyjny za chwilę się rozpocznie, a wraz z nim upragnione urlopy, na które wybieramy się ze swoimi pupilami. Warto już teraz przygotować się na letnie wojaże z czworonogiem,
Zwierzęta Mars publikuje wielomilionowy plan zrównoważonego mleczarstwa
2024-06-14 | 07:59

Mars publikuje wielomilionowy plan zrównoważonego mleczarstwa

„Muuuwimy o mlecznej rewolucji” (Moo’ving Dairy Forward) Nowy plan redukcji metanu w ramach ambicji Neutralności Emisyjnej (Net Zero) do 2050

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Ochrona środowiska

Rośnie liczba producentów ekologicznych zarówno w Polsce, jak i innych krajach Unii. Wciąż jednak jest to ułamek produkcji rolnej

Rolnictwo i hodowla zwierząt to jedna z głównych przyczyn wycinki lasów na świecie, utraty bioróżnorodności i największy emitent metanu. Sektor ten pochłania ogromne zasoby wody i odpowiada w dużym stopniu za zanieczyszczenie gleby. Ekspansja rolnictwa przyczynia się więc do zmian klimatu, a jednocześnie sektor boleśnie odczuwa ich skutki, co odbija się na produkcji rolnej. Zdaniem naukowców transformacja ekologiczna rolnictwa jest dziś koniecznością w walce z postępującymi niekorzystnymi zmianami klimatycznymi.

Ochrona środowiska

Radykalne formy protestów klimatycznych mogą mieć wpływ na spadek poparcia społecznego dla działań na rzecz klimatu. Najmniej akceptowalne blokady dróg czy niszczenie obrazów

Aktywiści klimatyczni coraz częściej wykorzystują pokojowe nieposłuszeństwo obywatelskie, aby podnieść ekologiczną świadomość społeczeństwa. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu George’a Masona wykazały, że niektóre z ich działań, jak np. marsze i protesty okupacyjne, są postrzegane jako bardziej akceptowalne niż na przykład blokady dróg czy niszczenie obrazów. To sugeruje, że forma protestu może więc wpłynąć na to, jak bardzo ludzie popierają postulaty głoszone przez protestujących, ale wymaga to dalszych badań.