Dziwne odgłosy dochodzące z lasu
W drugiej połowie września, tuż przed zachodem słońca możemy usłyszeć głośne basowe ryki, rozchodzące się na wiele kilometrów. Odgłosy te dochodzą z pobliskich lasów. Czym jest spowodowany hałas, który zazwyczaj kończy się dopiero o świcie?
Przez najbliższe 4 tygodnie osoby mieszkające w sąsiedztwie lasów mogą mieć problemy ze snem, spowodowane hałasem dochodzącym z lasu. W drugiej połowie września jelenie rozpoczynają okres godowy zwany rykowiskiem. W tym czasie byki, poprzez wydawanie donośnych dźwięków, rozchodzących się na wiele kilometrów, chcą odstraszyć swoich rywali. Czasem jednak ryki nie wystarczą i podczas dominacji nad chmarą łań, może dojść do walk między samcami.
Jeleń na rykowisku stał się w XIX wieku obiektem zainteresowań w niemieckim malarstwie akademickim. Nieco później, motyw ten był wykorzystywany na makatkach, dywanach i innych ozdobach znajdujących się w drobnomieszczańskich domach, przez co obecnie jest uznawany za symbol kiczu i złego smaku.
Punkt kulminacyjny okresu godowego jeleni w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa około czterech tygodni. Ryki dochodzące z lasu można było jednak usłyszeć już pod koniec sierpnia.
Zdjęcie: Marcin Dobas Olympus OM-D E-M1 Mark III + M.ZUIKO DIGITAL ED 300mm 14.0 IS PRO

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.