Jak bezpiecznie spędzić święta z pupilem
Nadchodzą święta! Od choinek po świąteczne wypieki, nasz dom zmieni się w wypełnione rodzinną atmosferą miejsce wspólnego biesiadowania przy apetycznie zastawionym stole. Pamiętajmy jednak, że wiele popularnych przysmaków wigilijnych jest szkodliwych dla psów i kotów, dlatego ważne jest, żeby opiekunowie wiedzieli, na co zwrócić uwagę, chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom w czasie świąt.
Od apetycznego aromatu ciast i pieczonych soczystych mięs po widok pięknie zapakowanych prezentów bożonarodzeniowych czekających pod choinką – święta gromadzą nas, aby celebrować życie i miłość z tymi, których kochamy najbardziej. A dla tych z nas, którzy mają czworonożnych najlepszych przyjaciół, ten czas nie byłby kompletny bez psa lub kota u naszego boku. Gdy już rozpoczną się świąteczne obchody pamiętajmy, że to, co jest smaczne dla ludzi, niekoniecznie jest odpowiednie dla psów i kotów. Pragnąc odwdzięczyć się za całe dobro, które zwierzęta wnoszą do naszego życia, znajdźmy w te święta okazję do wspólnej zabawy i podarujmy im bezpieczne i pyszne smakołyki opracowane specjalnie dla nich. Przykładem takich przysmaków, które jednocześnie wspierają zdrowie pupila, są przekąski dentystyczne, dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, a także te zaspokajające ich naturalne potrzeby behawioralne np. żucia i gryzienia u psów. Podawanie przekąsek pełni także ważną rolę w budowaniu więzi z pupilem, zwłaszcza kiedy jest to połączone ze wspólną zabawą.
Świąteczne przysmaki tylko dla ludzi
Karp, kapusta z grzybami, barszcz czerwony z uszkami, makowce, pierniki – to tylko niektóre z potraw, które goszczą w naszym domu w czasie świąt. Czy można dać czworonożnemu pupilowi potrawy z wigilijnego stołu? W trosce o zdrowie zwierząt nie powinniśmy dzielić się z nimi tymi specjałami.
– Dieta dla psów i kotów powinna być zawsze dostosowana do ich zwierzęcych potrzeb. Dlatego karmienie zwierząt ludzkim jedzeniem może być źródłem wielu problemów zdrowotnych, a czasem nawet poważnych zatruć. W okresie świątecznym statystycznie pojawia się najwięcej przypadków zatruć u naszych czworonogów właśnie dlatego, że część opiekunów dzieli się z nimi potrawami z własnego stołu. Pamiętajmy, że wiele z produktów, które my jemy na co dzień z przyjemnością, jest dla psów i kotów toksycznych – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w firmie Mars Polska.
Przykładem potraw niebezpiecznych dla czworonogów są świąteczne wypieki, ponieważ często zawierają takie składniki jak: czekolada, polewy do ciast, kakao, rodzynki, czy ksylitol. Są one toksyczne dla zwierząt. Spośród tradycyjnych świątecznych dań groźne mogą być także te zawierające cebulę, czosnek, kapustę i groch. Z kolei ryby niosą za sobą ryzyko przypadkowego zjedzenia ości.
– Poza pokarmami, które są trujące dla naszych ulubieńców, miejmy także na uwadze, że każda nagła zmiana diety czworonoga jest potencjalną przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego chcąc sprawić zwierzęciu radość, nagradzajmy czworonogi tym, co dla nich najlepsze – pieszczotami, zabawą i ulubionym przysmakiem specjalnie przeznaczonym dla psów i kotów – dodaje Małgorzata Głowacka.
Świąteczna dieta psów i kotów nie powinna niczym różnić się od tej codziennej. Idealnie dobrane składniki odżywcze dostosowane do potrzeb danego gatunku i wieku sprzyjają utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata.
Podziel się miłością z czworonogiem
W święta możemy pokazać naszemu pupilowi, jak bardzo jest dla nas ważny, dbając o jego potrzeby. W ten sposób możemy odwdzięczać się zwierzętom za dobro, jakie wnoszą w nasze życie. W tym świątecznym czasie pamiętajmy także o czworonożnych podopiecznych schronisk, których możemy wesprzeć na wiele sposobów – wspólny spacer w dni otwarte, własnoręcznie przygotowana zabawka, czy też podarowanie ciepłego, kochającego i odpowiedzialnego domu.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić
Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Inwestycje
Rynek domów prefabrykowanych może do 2030 roku być wart 7 mld zł. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.