Jak bezpiecznie spędzić święta z pupilem
Nadchodzą święta! Od choinek po świąteczne wypieki, nasz dom zmieni się w wypełnione rodzinną atmosferą miejsce wspólnego biesiadowania przy apetycznie zastawionym stole. Pamiętajmy jednak, że wiele popularnych przysmaków wigilijnych jest szkodliwych dla psów i kotów, dlatego ważne jest, żeby opiekunowie wiedzieli, na co zwrócić uwagę, chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom w czasie świąt.
Od apetycznego aromatu ciast i pieczonych soczystych mięs po widok pięknie zapakowanych prezentów bożonarodzeniowych czekających pod choinką – święta gromadzą nas, aby celebrować życie i miłość z tymi, których kochamy najbardziej. A dla tych z nas, którzy mają czworonożnych najlepszych przyjaciół, ten czas nie byłby kompletny bez psa lub kota u naszego boku. Gdy już rozpoczną się świąteczne obchody pamiętajmy, że to, co jest smaczne dla ludzi, niekoniecznie jest odpowiednie dla psów i kotów. Pragnąc odwdzięczyć się za całe dobro, które zwierzęta wnoszą do naszego życia, znajdźmy w te święta okazję do wspólnej zabawy i podarujmy im bezpieczne i pyszne smakołyki opracowane specjalnie dla nich. Przykładem takich przysmaków, które jednocześnie wspierają zdrowie pupila, są przekąski dentystyczne, dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, a także te zaspokajające ich naturalne potrzeby behawioralne np. żucia i gryzienia u psów. Podawanie przekąsek pełni także ważną rolę w budowaniu więzi z pupilem, zwłaszcza kiedy jest to połączone ze wspólną zabawą.
Świąteczne przysmaki tylko dla ludzi
Karp, kapusta z grzybami, barszcz czerwony z uszkami, makowce, pierniki – to tylko niektóre z potraw, które goszczą w naszym domu w czasie świąt. Czy można dać czworonożnemu pupilowi potrawy z wigilijnego stołu? W trosce o zdrowie zwierząt nie powinniśmy dzielić się z nimi tymi specjałami.
– Dieta dla psów i kotów powinna być zawsze dostosowana do ich zwierzęcych potrzeb. Dlatego karmienie zwierząt ludzkim jedzeniem może być źródłem wielu problemów zdrowotnych, a czasem nawet poważnych zatruć. W okresie świątecznym statystycznie pojawia się najwięcej przypadków zatruć u naszych czworonogów właśnie dlatego, że część opiekunów dzieli się z nimi potrawami z własnego stołu. Pamiętajmy, że wiele z produktów, które my jemy na co dzień z przyjemnością, jest dla psów i kotów toksycznych – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w firmie Mars Polska.
Przykładem potraw niebezpiecznych dla czworonogów są świąteczne wypieki, ponieważ często zawierają takie składniki jak: czekolada, polewy do ciast, kakao, rodzynki, czy ksylitol. Są one toksyczne dla zwierząt. Spośród tradycyjnych świątecznych dań groźne mogą być także te zawierające cebulę, czosnek, kapustę i groch. Z kolei ryby niosą za sobą ryzyko przypadkowego zjedzenia ości.
– Poza pokarmami, które są trujące dla naszych ulubieńców, miejmy także na uwadze, że każda nagła zmiana diety czworonoga jest potencjalną przyczyną zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego chcąc sprawić zwierzęciu radość, nagradzajmy czworonogi tym, co dla nich najlepsze – pieszczotami, zabawą i ulubionym przysmakiem specjalnie przeznaczonym dla psów i kotów – dodaje Małgorzata Głowacka.
Świąteczna dieta psów i kotów nie powinna niczym różnić się od tej codziennej. Idealnie dobrane składniki odżywcze dostosowane do potrzeb danego gatunku i wieku sprzyjają utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia przez długie lata.
Podziel się miłością z czworonogiem
W święta możemy pokazać naszemu pupilowi, jak bardzo jest dla nas ważny, dbając o jego potrzeby. W ten sposób możemy odwdzięczać się zwierzętom za dobro, jakie wnoszą w nasze życie. W tym świątecznym czasie pamiętajmy także o czworonożnych podopiecznych schronisk, których możemy wesprzeć na wiele sposobów – wspólny spacer w dni otwarte, własnoręcznie przygotowana zabawka, czy też podarowanie ciepłego, kochającego i odpowiedzialnego domu.
Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.