Jak rozsądnie kochać psa?
Jak rozsądnie kochać psa?
Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie może wcale nie być prosta. Pomimo, że obdarzamy naszych pupili wieloma pozytywnymi uczuciami, okazywanie im uczucia nie zawsze jest takie łatwe i oczywiste. Czy jesteście pewni, że dowody Waszej miłości są czytelne dla Waszego psiaka? Czy okazujecie uczucia rozważnie i mądrze, nie zapominając o zdrowiu i dobrym samopoczuciu pupila? Wystarczy tylko kilka rzeczy, aby mądrze okazać psu miłość.
Zawsze bądź!
Tak, jak w związkach międzyludzkich, tak i w relacji z psem, niezwykle ważne jest wspólne spędzanie czasu. Nie wystarczy wyprowadzanie psa z zegarkiem w ręku, ale nieśpieszny spacer, podczas którego cała nasza uwaga skoncentrowana jest na pupilu: kiedy wchodzimy z nim w interakcję, patrzymy na niego, dotykamy i mówimy do niego. Pies jest w stanie zrozumieć, co do niego mówimy. Te mądre czworonogi mają szczególną wrażliwość na intonację naszego głosu i są szczęśliwe, kiedy w ten sposób nawiązujemy z nimi kontakt. Znakomicie rozpoznają nasze stany emocjonalne i reagują na nie. Warto pamiętać, że długie spacery to niezwykle ważny rytuał umacniający więź czworonoga z człowiekiem. Fizyczna obecność tu nie wystarcza. Niezbędne jest zaangażowanie, świadoma i aktywna obecność oraz wymiana emocji i uczuć. Pies czuje wówczas, że jest ważny i kochany.
Zabawa? Tak!
Zabawy z psem są podstawą zdrowej i zrównoważonej relacji z pupilem. Nie wystarczy jednak kupić piłeczkę, rzucić ją psu i pozostawić go samego sobie. Zwierzę należy stymulować i angażować w takie zabawy, które go rozwijają i sprawiają, że staje się ożywiony i radosny. A to przecież widać gołym okiem! Jeśli nie dysponujemy taką ilością czasu, jaką chcielibyśmy mieć, możemy kupić psu zabawkę służącą stymulacji mentalnej, która go zmęczy fizycznie, ale i dostarczy pozytywnych bodźców emocjonalnych.
Nauczanie to także miłość
Trening pupila to niezwykle ważny aspekt niezbędny dla jego zdrowia, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Psy są bardzo inteligentnymi zwierzętami i mają dużo energii, którą należy odpowiednio ukierunkować. Rozpoczęcie systematycznych ćwiczeń każdego dnia to najlepsze co możemy mu dać. Poświęcajmy codziennie 10-15 minut na naukę podstawowych poleceń posłuszeństwa. Należy pamiętać aby każdą dobrą postawę odpowiednio nagradzać.
Smakołyki? Owszem, ale z głową
Jeśli pies uwielbia otrzymywać przekąski, warto pamiętać, że nie zawsze jest to dobre i wskazane dla jego zdrowia i kondycji. I choć jest to jeden z najprostszych sposobów okazywania uczuć zwierzakowi, smakołyki są często szkodliwe i zgubne dla jego zdrowia i mogą prowadzić do problemów z otyłością. Otyłość to choroba, która dotyka coraz więcej psów i jest to niestety najczęściej konsekwencja przekarmiania zwierzaka dodatkowymi przekąskami pomiędzy posiłkami. Miłość to przecież także troska o zdrowie pupila. Nie chodzi o całkowitą rezygnację z tej formy okazywania sympatii, ale o racjonalne dozowanie smacznych dobroci. Niekiedy wystarczy po prostu zmniejszyć porcje, by nie zaszkodzić psu, a jednocześnie sprawić mu przyjemność i wywołać radosne merdanie ogona. Miłość do naszych czworonogów przejawia się bowiem także we właściwej pielęgnacji, edukacji i organizacji wspólnego życia, w naszej chęci i cierpliwości do zrozumienia ich zachowań i potrzeb – mówi lek. wet. Michał Imbierski, kierownik EDINA Przychodnia Weterynaryjna SALVET.
Szanuj swojego psa i jego naturę
Wiele osób myli miłość i troskę do zwierzaka z traktowaniem go jak dziecko. Traktując psa jak człowieka, przestajemy szanować jego psią naturę i prawie zawsze popadamy w nadopiekuńczość. Musimy pamiętać, że pies jest psem i tak powinien być traktowany, mając zaspokajane swoje psie potrzeby i respektowaną autonomię. Szanujmy psią osobowość, a psa kochajmy za to kim jest, nie zapominając o tym, że ma swój sposób bycia i własny język. To najrozsądniejsza miłość, jaką możemy go obdarzyć.

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.