Jak uszczęśliwić mruczka w Dniu Kota?
Aktywny kot to szczęśliwy kot. Najlepszym prezentem, jaki możesz sprawić swojemu pupilowi z okazji przypadającego 17 lutego Dnia Kota, to nauczyć się, jakiego typu zabaw, stymulacji i ruchu potrzebuje on do szczęścia. Podpowiadamy, jak bawić się z ukochanym mruczkiem, aby zaspokoić jego potrzeby behawioralne.
Światowy Dzień Kota to doskonała okazja do celebracji więzi między ludźmi i kocimi przyjaciółmi, a także na poszerzanie naszej wiedzy na temat czworonożnych towarzyszy. To jeden z najważniejszych dni w roku dla miłośników tych zwierząt. Jeśli zastanawiacie się, jaki prezent podarować swojemu kotu z okazji jego święta, to najlepszym rozwiązaniem będzie wspólna zabawa.
Dlaczego zabawa jest ważna?
Zabawa z kocim przyjacielem to jedna z największych radości bycia jego opiekunem. Aktywność, jaką niesie ze sobą taka forma spędzania czasu, nie tylko pozytywnie wpływa na dobrostan mruczka, ale także pozwala na budowanie i wzmacnianie relacji między człowiekiem a jego pupilem. Koty wykazują silny instynkt łowiecki, który może być z powodzeniem realizowany poprzez odpowiednie zabawy w domu.
Jak bawić się z kotem?
Według badaczy z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, aby odpowiednio zadbać o zdrowie naszego mruczka i zaspokoić jego potrzeby behawioralne należy zapewnić mu dwie maksymalnie 10-minutowe sesje intensywnej zabawy dziennie, a kotu z nadwagą nawet trzy. Trzeba tylko wiedzieć, jak się odpowiednio bawić.
Oto kilka rad od ekspertów z Instytutu Waltham[1]:
- Wykorzystaj bezpieczne zabawki takie jak wędki zakończone piórkiem czy pluszową myszką. Niektóre koty mogą również lubić aportować, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w drobne zabawki typu pomponiki czy piłeczki.
- Koty uwielbiają obserwować z ukrycia, a następnie wyskakiwać znienacka. Wysuwanie zabawek np. przez dziurki w pudełku jest dobrym sposobem na zainteresowanie kotów, które przyczajone będą czekać, kiedy ich „ofiara” pokaże się w otworze.
- Koty szybko nudzą się znanymi zabawkami, dlatego zapewnij swojemu ulubieńcowi jak największą różnorodność obiektów do zabawy, ale nie jednocześnie. Udostępnij kotu 2-3 zabawki, a po kilku dniach wymień je na inne.
- Koty są fizjologicznie przystosowane do krótkich, szybkich aktywności, a nie do długotrwałych ćwiczeń. Dlatego pojednycza sesja zabawy powinna trwać maksymalnie 10 minut.
,,Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych zasad zabawy z kotem jest zachowanie tzw. łańcucha łowieckiego: polowanie, jedzenie, spanie. Z tego powodu starajmy się, aby aktywność jak najbardziej przypominała kocie polowanie. Pozwólmy kotu zaczaić się i obserwować zabawkę, poruszajmy nią tak jak poruszałaby się zdobycz naszego mruczka, na koniec umożliwmy zwierzęciu fizyczne złapanie przedmiotu w pazurki i chwilę samodzielnej zabawy. Po aktywności podajmy ulubieńcowi kompletny i zbilansowany posiłek lub zdrową kocią przekąskę. Po ich zjedzeniu zwierzę powinno mieć możliwość niezakłóconego odpoczynku.” – tłumaczy Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.
Własnoręcznie robione zabawki
Świetnym rozwiązaniem są rozmaite labirynty, maty węchowe i tory przeszkód, w których opiekun rozsypuje granule suchej karmy lub przysmaki, dając kotu więcej radości i satysfakcji z każdego „upolowanego” kęsa. Taką piramidkę można przygotować samodzielnie z dostępnych w domu materiałów, jak kawałek kartonu i rolki po papierze toaletowym. Zobacz, jak w kilku prostych krokach możesz własnoręcznie zrobić prezent z okazji Dnia Kota!
Regularna zabawa z kotem nauczy Cię wiele o jego osobowości, wzmocni więź i zaufanie między Wami oraz zaspokoi jego naturalne potrzeby behawioralne. Nie zapominajmy, że do pełni kociego szczęścia niezbędne jest także zaspokojenie innych potrzeb – jak poczucie bezpieczeństwa, odpowiednia pielęgnacja, właściwa aranżacja przestrzeni życiowej, sen, odpoczynek oraz dostęp do wody, a także dostosowany do wymagań kociego organizmu pokarm. Odpowiednia dieta wpływa na zdrowie i poziom aktywności, dlatego warto sięgać po pełnoporcjowe karmy zapewniające kotu kompletne i zbilansowane posiłki, aby jak najdłużej cieszył się dobrym samopoczuciem i pełnią sił do wspólnej zabawy.
[1] „Pocket book of human-animal interaction” https://www.waltham.com/sites/g/files/jydpyr1046/files/2020-05/human-animalinteractionsbookletelectronicversion.pdf

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić
Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Prawo
Kobiety wciąż są w mniejszości we władzach spółek. Tylko część firm działa na rzecz równości płci

Luka w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn spadła w UE do najniższego poziomu w ostatniej dekadzie. Jednocześnie jednak panie częściej niż na kierowniczych pracują na niższych i gorzej płatnych stanowiskach. W Polsce, jak wynika z danych 30% Club Poland, udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych 140 największych spółek notowanych na GPW wynosi 18,4 proc. Wskazuje to na potrzebę wdrożenia skutecznych działań na rzecz zwiększenia udziału kobiet w najwyższych strukturach zarządzania, również na szczeblu unijnym.
Konsument
Czterech na 10 Polaków miało do czynienia z deepfake’ami. Cyberprzęstępcy coraz skuteczniej wykorzystują manipulowane treści

Deepfaki, czyli wygenerowane bądź też zmanipulowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, dźwięki lub treści wideo, to jedna z najbardziej kontrowersyjnych technologii naszych czasów. Do jej tworzenia wykorzystywane są zaawansowane algorytmy AI, dlatego użytkownikom coraz trudniej jest odróżnić treści rzeczywiste od fałszywych. Z raportu „Dezinformacja oczami Polaków 2024” wynika, że cztery na 10 badanych osób miało do czynienia z takimi treściami. To o tyle istotne, że deepfaki bywają wykorzystywane do manipulacji, szantażu, niszczenia reputacji, oszustw i wyłudzeń finansowych.