Komunikaty PR

Jak uszczęśliwić mruczka w Dniu Kota?

2022-02-17  |  13:50
Biuro prasowe

Aktywny kot to szczęśliwy kot. Najlepszym prezentem, jaki możesz sprawić swojemu pupilowi z okazji przypadającego 17 lutego Dnia Kota, to nauczyć się, jakiego typu zabaw, stymulacji i ruchu potrzebuje on do szczęścia. Podpowiadamy, jak bawić się z ukochanym mruczkiem, aby zaspokoić jego potrzeby behawioralne.

Światowy Dzień Kota to doskonała okazja do celebracji więzi między ludźmi i kocimi przyjaciółmi, a także na poszerzanie naszej wiedzy na temat czworonożnych towarzyszy. To jeden z najważniejszych dni w roku dla miłośników tych zwierząt. Jeśli zastanawiacie się, jaki prezent podarować swojemu kotu z okazji jego święta, to najlepszym rozwiązaniem będzie wspólna zabawa.

Dlaczego zabawa jest ważna?

Zabawa z kocim przyjacielem to jedna z największych radości bycia jego opiekunem. Aktywność, jaką niesie ze sobą taka forma spędzania czasu, nie tylko pozytywnie wpływa na dobrostan mruczka, ale także pozwala na budowanie i wzmacnianie relacji między człowiekiem a jego pupilem.  Koty wykazują silny instynkt łowiecki, który może być z powodzeniem realizowany poprzez odpowiednie zabawy w domu.

Jak bawić się z kotem?

Według badaczy z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, aby odpowiednio zadbać o zdrowie naszego mruczka i zaspokoić jego potrzeby behawioralne należy zapewnić mu dwie maksymalnie 10-minutowe sesje intensywnej zabawy dziennie, a kotu z nadwagą nawet trzy. Trzeba tylko wiedzieć, jak się odpowiednio bawić.

Oto kilka rad od ekspertów z Instytutu Waltham[1]:

  • Wykorzystaj bezpieczne zabawki takie jak wędki zakończone piórkiem czy pluszową myszką. Niektóre koty mogą również lubić aportować, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w drobne zabawki typu pomponiki czy piłeczki.
  • Koty uwielbiają obserwować z ukrycia, a następnie wyskakiwać znienacka. Wysuwanie zabawek np. przez dziurki w pudełku jest dobrym sposobem na zainteresowanie kotów, które przyczajone będą czekać, kiedy ich „ofiara”  pokaże się w otworze.
  • Koty szybko nudzą się znanymi zabawkami, dlatego zapewnij swojemu ulubieńcowi jak największą różnorodność obiektów do zabawy, ale nie jednocześnie. Udostępnij kotu 2-3 zabawki, a po kilku dniach wymień je na inne.
  • Koty są fizjologicznie przystosowane do krótkich, szybkich aktywności, a nie do długotrwałych ćwiczeń. Dlatego pojednycza sesja zabawy powinna trwać maksymalnie 10 minut.

,,Pamiętajmy, że jedną z najważniejszych zasad zabawy z kotem jest zachowanie tzw. łańcucha łowieckiego: polowanie, jedzenie, spanie. Z tego powodu starajmy się, aby aktywność jak najbardziej przypominała kocie polowanie. Pozwólmy kotu zaczaić się i obserwować zabawkę, poruszajmy nią tak jak poruszałaby się zdobycz naszego mruczka, na koniec umożliwmy zwierzęciu fizyczne złapanie przedmiotu w  pazurki i chwilę samodzielnej zabawy. Po aktywności podajmy ulubieńcowi kompletny i zbilansowany posiłek lub zdrową kocią przekąskę. Po ich zjedzeniu zwierzę powinno mieć możliwość niezakłóconego odpoczynku.” – tłumaczy Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Własnoręcznie robione zabawki

Świetnym rozwiązaniem są rozmaite labirynty, maty węchowe i tory przeszkód, w których opiekun rozsypuje granule suchej karmy lub przysmaki, dając kotu więcej radości i satysfakcji z każdego „upolowanego” kęsa. Taką piramidkę można przygotować samodzielnie z dostępnych w domu materiałów, jak kawałek kartonu i rolki po papierze toaletowym. Zobacz, jak w kilku prostych krokach możesz własnoręcznie zrobić prezent z okazji Dnia Kota!

Regularna zabawa z kotem nauczy Cię wiele o jego osobowości, wzmocni więź i zaufanie między Wami oraz zaspokoi jego naturalne potrzeby behawioralne. Nie zapominajmy, że do pełni kociego szczęścia niezbędne jest także zaspokojenie innych potrzeb – jak poczucie bezpieczeństwa, odpowiednia pielęgnacja, właściwa aranżacja przestrzeni życiowej, sen, odpoczynek oraz dostęp do wody, a także dostosowany do wymagań kociego organizmu pokarm. Odpowiednia dieta wpływa na zdrowie i poziom aktywności, dlatego warto sięgać po pełnoporcjowe karmy zapewniające kotu kompletne i zbilansowane posiłki, aby jak najdłużej cieszył się dobrym samopoczuciem i pełnią sił do wspólnej zabawy.

 

 


[1] „Pocket book of human-animal interaction” https://www.waltham.com/sites/g/files/jydpyr1046/files/2020-05/human-animalinteractionsbookletelectronicversion.pdf  

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które
Zwierzęta Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
2024-12-12 | 14:20

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn

8. edycja charytatywnej imprezy dla bezdomnych zwierząt Psi Targ będzie trwała aż dwa dni! Zapraszamy wszystkich na I piętro Galerii Turzyn w sobotę i niedzielę – 14 i 15 grudnia w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.