Komunikaty PR

Miododajne rośliny dla mieszkańców Otwocka. Startuje akcja #AmestDlaPszczół

2021-05-18  |  16:25
Biuro prasowe
Do pobrania png ( 1.17 MB )

Corocznie 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Amest Otwock sp. z o.o. przygotuje kilkaset kwiatów i ziół, które zostaną bezpłatnie przekazane 22 maja (sobota) mieszkańcom Otwocka. Będą to gatunki zaliczane do roślin miododajnych. W ten sposób pożyteczne owady będą miały więcej pożywienia, a okoliczne balkony wspaniale się zazielenią. Akcja #AmestDlaPszczół odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Pszczelarskiego, a jej partnerem jest inicjatywa Czysty Otwock.

Światowy Dzień Pszczół to doskonała okazja, by bliżej przyjrzeć się roli, jaką te pożyteczne owady odgrywają w naszym ekosystemie. A jest ona rzeczywiście ogromna. Przyjmuje się, że pszczoły odpowiadają za zapylanie 70 proc. gatunków roślin, gwarantujących aż 90 proc. pożywienia. Tymczasem borykają się one z wieloma problemami, które są niestety również efektem działalności człowieka. Wśród nich można wymienić nieprawidłowe nawożenie upraw – do sądu trafił właśnie akt oskarżenia w sprawie rolnika, który w maju 2020 roku miał opryskać rzepak niedozwolonym środkiem i w ten sposób przyczynić się do zatrucia 7,5 mln pszczół.

Istotnym problem, powodowanym przez ludzi, jest zaśmiecenie lasów, parków, łąk. Dzikie wysypiska, które codziennie powstają w Polsce, są nie tylko nieestetyczne, ale także niebezpieczne dla środowiska naturalnego. Plastik rozkłada się przez setki lat, a równie niebezpieczna może być szklana butelka. Taki przedmiot, jeżeli wleci do niego owad, np. pszczoła, staje się śmiertelną pułapką. Dlatego należy w sposób odpowiedzialny gospodarować odpadami, tak by były one przetwarzane w profesjonalny i bezpieczny sposób – zauważa Cezary Jaszczyk z inicjatywy Czysty Otwock, zrzeszającej kilkuset wolontariuszy, którzy cyklicznie zajmują się sprzątaniem terenów zielonych na terenie powiatu otwockiego.

Wyzwania środowiskowe sprawiają, że wszyscy powinniśmy z największą troską podchodzić do kwestii ochrony naszych skrzydlatych przyjaciół. Dlatego Amest Otwock sp. z o.o. zainicjowała akcję #AmestDlaPszczół, której celem jest wsparcie tych owadów. W sobotę, 22 maja, w godz. 12.00-13.00, na składowisku Amest Otwock (ul. Lubelska, 05-430 Glina k. Celestynowa. Link do mapy: https://bit.ly/3tUigg3) przekazane zostaną mieszkańcom powiatu otwockiego miododajne kwiaty i zioła, które każdy chętny będzie mógł bezpłatnie odebrać (w ramach limitu roślin dostępnych w akcji #AmestDlaPszczół) i uprawiać na swoim balkonie. Zaplanowane zostały również warsztaty ekologiczne na ścieżce edukacyjnej Amest Otwock, połączone ze zwiedzaniem pasieki, która również znajduje się na terenie zakładu.

Wspieranie populacji pszczół leży w interesie całego naszego społeczeństwa. Bez nich byłoby trudno uprawiać wiele gatunków roślin, co w konsekwencji sprawiłoby, że rolnictwo byłoby znacznie mniej wydajne. Pomagamy naszemu ekosystemowi, dlatego na terenie Amest Otwock mamy własną pasiekę. Obecnie składa sią ona z siedmiu rodzin pszczelich. W każdym ulu obecnie znajduje się ok. 30 tys. owadów. W okresie letnim ta liczba może wzrosnąć nawet dwukrotnie – mówi Kazimierz Pietras, dyrektor składowiska Amest Otwock.  

Akcja #AmestDlaPszczół to już kolejne w obecnym roku przedsięwzięcie ekologiczne Amest Otwock. Z okazji Dnia Ziemi przeprowadzona została inicjatywa #AmestDlaZiemi, w ramach której wspólnie z mieszkańcami Otwocka i okolic posadzonych zostało 300 drzew – platanów, kasztanowców, głogów, dębów i sosen.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które
Zwierzęta Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
2024-12-12 | 14:20

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn

8. edycja charytatywnej imprezy dla bezdomnych zwierząt Psi Targ będzie trwała aż dwa dni! Zapraszamy wszystkich na I piętro Galerii Turzyn w sobotę i niedzielę – 14 i 15 grudnia w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.