Mokra czy sucha karma: która jest lepsza dla Twojego psa?
Wybór odpowiedniej diety dla psa to ważny element dbania o jego zdrowie i dobre samopoczucie. Według badania grupy Fressnapf, do której należą specjalistyczne sklepy z artykułami dla zwierząt Maxi Zoo, 75 % opiekunów w Polsce podaje czworonogom karmę mokrą, a ponad połowa uwzględnia w diecie swoich psiaków zarówno mokrą, jak i suchą karmę. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Poznaj korzyści jedzenia mokrej i suchej karmy, aby każdego dnia świadomie dbać o szczęście swojego pupila.
Zalety stosowania mokrej karmy:
Lepsze nawodnienie
Mokra karma zawiera 70-80% wody, co pomaga utrzymać odpowiedni poziom płynów w organizmie psa. To szczególnie ważne dla zwierzaków, które nie piją wystarczająco dużo wody. Wysoka zawartość wilgoci w takim pożywieniu wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i trawiennego, zapobiegając odwodnieniu i zaparciom. Jej regularne spożywanie może znacząco poprawić ogólną kondycję zdrowotną naszego pupila.
Większe doznania smakowe
Psy chętniej jedzą mokrą karmę ze względu na jej intensywny zapach i smak. Dzięki miękkiej konsystencji i wysokiej wilgotności jest ona bardziej atrakcyjna, zwłaszcza dla tych szczególnie wybrednych pupili. Wprowadzenie takiego pożywienia do diety może poprawić apetyt i zdrowie psa, sprawiając, że będzie chętniej po nie sięgał. Szeroki wybór karm mokrych, w tym dostępną tylko w Maxi Zoo ofertę marki Select Gold znajdziesz w sklepach stacjonarnych i sklepie online.
Najlepsza dla delikatnych brzuszków
Mokra karma jest bardziej delikatna i łatwiejsza do spożycia, co czyni ją idealnym wyborem dla szczeniąt, psów seniorów oraz tych z problemami stomatologicznymi. Jej miękka konsystencja pozwala na łatwe gryzienie i wspomaga trawienie, co zmniejsza ryzyko problemów z zębami i układem trawiennym. Starsze czworonogi oraz szczenięta często mają bardziej wrażliwe brzuszki i problemy z gryzieniem twardych kawałków. Mokra karma, dzięki swojej delikatności, wspiera zdrowie układu pokarmowego i zapewnia lepsze wchłanianie niezbędnych substancji odżywczych, co przyczynia się do poprawy ogólnej kondycji zdrowotnej bardziej wymagających zwierzaków.
Zalety stosowania karmy suchej:
Zdrowe zęby
Sucha karma pomaga w utrzymaniu zdrowego uzębienia poprzez naturalne usuwanie kamienia nazębnego podczas gryzienia. Podczas mechanicznego żucia sucha karma działa jak szczotka, ścierając płytkę nazębną i zapobiegając jej przekształceniu się w kamień. Jej regularne spożywanie zmniejsza ryzyko chorób dziąseł i problemów stomatologicznych co pomaga psom cieszyć się zdrowszymi zębami przez długie lata.
Kontrola wagi
Sucha karma ma większą wartość energetyczną, co oznacza, że zwierzak potrzebuje zjeść jej mniej, aby się nasycić. Różne opcje kaloryczności pozwalają na dobranie odpowiedniego produktu w zależności od wieku, wielkości i poziomu aktywności psa. Wyższa koncentracja składników odżywczych sprawia, że sucha karma jest bardziej sycąca, co pomaga w kontrolowaniu wagi i zapobieganiu otyłości.
Dłuższa świeżość i wygoda
Sucha karma jest wyjątkowo wygodną opcją dla opiekunów ze względu na jej długi termin przydatności do spożycia. Niska zawartość wilgoci sprawia, że jest ona mniej podatna na psucie i rozwój bakterii, co zapewnia dłuższą świeżość pokarmu. Przechowywanie suchej karmy nie wymaga szczególnych warunków, co czyni ją praktyczną opcją zarówno w codziennym użytkowaniu, jak i podczas podróży z psem. Jest także bardziej ekonomiczna, ponieważ dłużej zachowuje swoje właściwości odżywcze, minimalizując ryzyko marnowania jedzenia.
Co wybrać?
Wybór między mokrą a suchą karmą zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji psa. Obie formy karmy mają swoje unikalne korzyści, które mogą wspierać zdrowie i dobre samopoczucie czworonoga. Szeroki wybór karm mokrych i suchych, w tym marki Select Gold, dostępny jest w Maxi Zoo, gdzie można znaleźć produkty dostosowane do różnych potrzeb i gustów czworonogów. Warto także skonsultować temat z doradcą w sklepie, który pomoże w doborze najlepszego rozwiązania żywieniowego. Dzięki odpowiedniej diecie, Twój pies może cieszyć się zdrowiem i szczęściem każdego dnia.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Motoryzacja

Qczaj: Na drogach szybkiego ruchu lubię mocniej wcisnąć pedał gazu. Niebawem planuję też zrobić prawo jazdy na motocykl
Trener podkreśla, że decyzja o zrobieniu prawa jazdy była jedną z najlepszych w jego życiu. Teraz, kiedy odpowiedni dokument ma już w kieszeni, z ogromną przyjemnością wsiada za kierownicę i mknie przed siebie. Najbardziej lubi drogi szybkiego ruchu, bo tam może mocniej wcisnąć pedał gazu. W innych okolicznościach jednak jeździ z dużą rozwagą, dostosowując prędkość do warunków panujących na jezdni. Qczaj zdradza też, że kolejnym krokiem będzie kurs na prawo jazdy na motocykl.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Edukacja
Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do profilaktyki nowotworów piersi. Wciąż jednak blisko połowa się nie bada

Profilaktyka raka piersi przestaje być dla Polek źródłem lęku i tematem tabu. Coraz częściej motywacją do wykonania badań jest odpowiedzialność za siebie i bliskich – wynika z najnowszego badania Maison & Partners dla Henkel Polska. 36 proc. kobiet jako motywację wskazało rekomendacje lekarskie, a 30 proc. – potrzebę dbania o swój organizm. Mimo że około 40 proc. kobiet w wieku 20–60 lat bada się regularnie, wykonując badania palpacyjne czy USG, podobny odsetek nie bada się wcale, a co piąta deklaruje, że w ogóle nie interesuje się tym tematem.