Noc Naukowców 2020. Supermoce zwierząt
Centrum Nauki EXPERYMENT
al. Zwycięstwa 96/98
81-451 Gdynia
j.milszewski|experyment.gdynia.pl| |j.milszewski|experyment.gdynia.pl
781976126
experyment.gdynia.pl
Noc Naukowców. SUPERMOCE ZWIERZAT
Kto z nas w dzieciństwie nie marzył o tym, aby posiąść moc superbohatera? Wyobrażenia nadludzkiej siły, niespotykanej szybkości, możliwości wznoszenia się, bycia niewidocznym – z pewnością wielokrotnie przemknęły przez myśl niejednego dziecka i dorosłego. Podziwiamy fikcyjne postaci znane z popkultury, zachwycamy się możliwościami Kapitana Ameryki lub Kapitan Marvel. Jednak w świecie przyrody supermoce to nic nadzwyczajnego lub nieosiągalnego. Zwierzęta w drodze ewolucji wykształciły wiele umiejętności, o których my – ludzie możemy tylko pomarzyć. Ciągle podglądamy świat przyrody i uczymy się rozwiązań, które możemy zastosować np. w nowych technologiach. Być może to właśnie tam kryją się rozwiązania cywilizacyjnych problemów.
Gdy dla nas coś wydaje się niemożliwe, przyroda konsekwentnie udowadnia nam, że się mylimy i mało wiemy o jej zasobach. To, co z naszej perspektywy postrzegamy za supermoc, w świecie zwierząt stanowi ewolucyjne przystosowanie do warunków środowiska, obronę przed drapieżnikami lub skuteczną strategię polowania na ofiary. Podczas Nocy Naukowców 2020 poznacie zwierzęcych superbohaterów, o których nie przeczytacie w komiksach i nie obejrzycie ich w kinie.
Czy zastanawialiście się kiedyś, co umożliwia ptakom nieprzerwane, wielogodzinne przeloty i czym w zasadzie różni się lot ptaka od lotu nietoperza? Czy śpiew może być supermocą, która ma kluczowe znaczenie dla przetrwania? Skąd stwierdzenie, że bóbr jest superbohaterem, na którego barkach spoczywa realizacja ekologicznej misji? Co tak naprawdę ma wspólnego Superman z żukiem gnojarzem? I czy w świecie zwierząt możemy znaleźć organizmy, które kontrolują umysły innych stworzeń? To tylko nieliczne z pytań, na które będziemy razem szukać odpowiedzi!
25 września zapraszamy rodziny, znajomych, dorosłych i dzieci na europejską Noc Naukowców 2020 w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni. Poznacie wielu naukowców, pasjonatów, edukatorów. Zobaczycie zwierzęta w nowej odsłonie, dowiecie się wielu niesamowitych rzeczy o waszych pupilach i pozornych szkodnikach.
W programie znajdziecie między innymi wciągające warsztaty, zabawne popularnonaukowe wykłady, specjalnie przygotowaną strefę lotów i oczywiście naszą wystawę, którą poznacie od innej strony. Będziecie mieli okazję wziąć udział w interaktywnej grze: stawicie czoła przyrodniczym wyzwaniom i odkryjecie zwierzęce supermoce! A to tylko niektóre z naszych atrakcji na Noc Naukowców!
Pamiętajcie, że na Noc Naukowców 2020 bilety są dla wszystkich dostępne w cenie biletu ulgowego. Liczba miejsc jest ograniczona!
Śledźcie naszą stronę internetową i media społecznościowe, gdzie systematycznie będziemy odsłaniać kolejne karty i przedstawiać kolejne atrakcje!
termin: piątek 25 września
czas: godz. 19:00-23:00
bilet: 15 zł
szczegóły: bit.ly/supermocezwierzat

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.