Komunikaty PR

Nowe badanie: roślinna dieta jest zdrowsza dla psów niż tradycyjna.

2022-04-25  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Barbara Rożyńska
ProVeg

ul. Dygata 2/3
01-748 Warszawa
barbara.rozynska|proveg.com| |barbara.rozynska|proveg.com
668448566
https://proveg.com/pl/
Do pobrania IP ( 0.28 MB )

Nowe, przeprowadzone na szeroką skalę, przełomowe badanie wykazało, że najzdrowszym i najmniej niebezpiecznym pokarmem dla psów jest zdrowa pod względem odżywczym dieta wegańska.

 

Przeprowadzone przez zespół naukowców z Wielkiej Brytanii i Australii, pierwsze tego rodzaju badanie na dużą skalę dotyczące zdrowia psów, zostało opublikowane w wiodącym, recenzowanym czasopiśmie naukowym PLOS ONE.

 

W projekcie, w którym wzięło udział ponad 2500 psów, porównano wyniki zdrowotne psów stosujących dietę konwencjonalną z wynikami psów stosujących dietę opartą na surowym mięsie oraz psów otrzymujących karmę wegańską.  

 

Nikt wcześniej nie przeprowadzał badań dotyczących psów na taką skalę. Nasze jest pierwsze i wyraźnie  pokazuje, że najzdrowszą i najmniej niebezpieczną dietą dla psów jest zdrowa pod względem odżywczym dieta wegańska" - mówi profesor Andrew Knight, który kierował zespołem badawczym.

 

Zebrane dowody jednoznacznie obalają mit, że karmienie psów karmą wegańską w jakikolwiek sposób narusza ich dobrostan” - dodaje prof. Knight.

 

Zajmująca się budowaniem świadomości żywieniowej organizacja ProVeg International, wsparła badaczy grantem, który umożliwił im przeprowadzenie ankiety wśród właścicieli psów i przeanalizowanie wyników w ciągu roku.

 

“Niezwykle ważne jest, aby dodać wnioski z tego badania do naukowej bazy danych. Właściciele zwierząt domowych są bardzo zainteresowani tym, czy karma, którą kupują, w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe ich zwierząt" - komentuje Barbara Rożyńska, rzeczniczka prasowa ProVeg Polska. Badanie to w znacznym stopniu przyczynia się do rozwiania wątpliwości co do wartości wegańskiej diety dla zwierząt domowych. - dodaje.

 

Producent wegańskiej karmy dla zwierząt OMNI, który jako startup biorący udział w programie Inkubator ProVeg również otrzymał wsparcie organizacji, z zadowoleniem przyjął wyniki badania. 

 

Shiv Sivakumar, współzałożyciel OMNI, powiedział: "Tak pozytywne wyniki badań naukowych, popierające diety roślinne dla psów, są naprawdę zachęcające. Dla nas w OMNI zawsze było jasne, że usunięcie przetworzonego mięsa z diety naszych psów i zastąpienie go wysokiej jakości składnikami roślinnymi może mieć tylko pozytywny wpływ, ale wspaniale jest widzieć, że nauka potwierdza naszą hipotezę."

 

 



 

Sposób przeprowadzenia badania

 

W badaniu wzięło udział 2536 opiekunów psów, którzy przekazali informacje dotyczące jednego psa, karmionego przez co najmniej rok dietą konwencjonalną (1370 lub 54%), surowym mięsem (830 lub 33%) lub wegańską (336 lub 13%). 

 

Następnie badacze przeanalizowali siedem ogólnych wskaźników złego stanu zdrowia: 

  • nietypową liczbę wizyt weterynaryjnych;

  • stosowanie leków;

  • przejście na dietę leczniczą po początkowym stosowaniu diety wegańskiej lub mięsnej;

  • opinia opiekuna;

  • przewidywaną weterynaryjną ocenę stanu zdrowia;

  • odsetek chorych psów; oraz 

  • liczba zaburzeń zdrowotnych na jednego chorego psa.

 

Główne wnioski były takie, że psy karmione dietą konwencjonalną osiągały gorsze wyniki niż psy karmione którąkolwiek z dwóch pozostałych diet.

 

Chociaż wyniki psów karmionych surowym mięsem okazały się nieznacznie lepsze niż wyniki psów karmionych dietą wegańską, psy karmione surowym mięsem były młodsze, co, jak wykazano, wiąże się z lepszymi wynikami zdrowotnymi. Czynniki niezwiązane ze zdrowiem, analizowane w ramach badania, mogły również wpłynąć na poprawę widocznych wyników psów karmionych surowym mięsem w odniesieniu do 3 z 7 badanych ogólnych wskaźników zdrowia. 

 

Badacze uwzględnili również występowanie 22 specyficznych zaburzeń zdrowotnych, na podstawie przewidywanych ocen weterynaryjnych. Odsetek psów w każdej grupie żywieniowej, u których stwierdzono zaburzenia zdrowotne, wynosił 49% (mięso konwencjonalne), 43% (mięso surowe) i 36% (mięso wegańskie).

 

“W związku z tym zebrane dotychczas dowody wskazują, że najzdrowszą i najmniej niebezpieczną dietą dla psów jest zdrowa pod względem żywieniowym dieta wegańska" - podsumowano w badaniu.

 

Dwie inne prace zespołu badawczego związane z tą dziedziną zostały opublikowane w ubiegłym roku: jedna w PLOS ONE, a druga w REDVET.


W pierwszym badaniu wzięło udział 4060 opiekunów psów i kotów i okazało się, że zwierzęta równie chętnie jedzą karmę wegańską, jak i mięsną. W drugim badaniu przeanalizowano wartość odżywczą pokarmów mięsnych i roślinnych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ProVeg
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które
Zwierzęta Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
2024-12-12 | 14:20

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn

8. edycja charytatywnej imprezy dla bezdomnych zwierząt Psi Targ będzie trwała aż dwa dni! Zapraszamy wszystkich na I piętro Galerii Turzyn w sobotę i niedzielę – 14 i 15 grudnia w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Regionalne – Mazowieckie

Większe bezpieczeństwo przechowywanych w magazynach dzieł sztuki. Muzeum Narodowe w Warszawie przeniesie je do nowego budynku

Kupiony ze wsparciem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego budynek przy ulicy Puławskiej będzie służył Muzeum Narodowemu w Warszawie jako magazyn wielkogabarytowych dzieł sztuki. To tu jeszcze w tym roku mają trafić zbiory z magazynu w Tarczynie, który według opinii NIK nie spełnia niezbędnych norm technicznych. W ciągu dwóch–trzech lat w nowym budynku powstanie także przestrzeń wystawiennicza dla kolekcji mebli i wzornictwa należących do MNW.

Problemy społeczne

Czas oczekiwania na usługi opieki długoterminowej jest zbyt długi. Pacjenci i ich rodziny gubią się w skomplikowanym systemie

Zarządzanie opieką długoterminową w Polsce funkcjonuje w rozbiciu na dwa sektory: ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Brak koordynacji między nimi powoduje, że opieka jest udzielana fragmentarycznie i nie zawsze efektywnie – wynika z raportu Banku Światowego. Co roku tego typu usług potrzebuje co najmniej pół miliona osób, a czas oczekiwania na nie jest zbyt długi. To efekt m.in. niedofinansowania sektora i braku kadr.