Komunikaty PR

Noworoczne postanowienia opiekunów zwierząt

2022-01-24  |  01:00
Biuro prasowe

W Sylwestra podejmujemy wiele różnych postanowień, w styczniu zaczynamy wcielać je w życie. Zaczynamy ćwiczyć, zdrowo się odżywiać, zapisujemy się na naukę nowego języka. Opiekunowie zwierząt również powinni podjąć różne decyzje, by ich podopieczni mieli jeszcze bardziej udany rok.

 

Nasze psy, koty i inni pupile zasługują na wszystko, co najlepsze i zazwyczaj to od nas dostają. Czy jest coś więcej, co możemy im zaoferować w tym roku? Tak – to na przykład nasz czas i dobrze dopasowane propozycje zabaw. Dzięki temu nie tylko wzmocnimy więź łączącą nas z naszym zwierzęciem, ale również wpływamy pozytywnie na jego kondycję fizyczną i psychiczną.

 

Wzbogacanie życia psa

Ćwiczenie naturalnych zachowań jest jedną z podstawowych potrzeb twojego psa, dlatego warto wypełnić jego życie działaniami, które pozwolą mu rozwijać się w jego naturalnym spektrum behawioralnym.

 

Choć brzmi to dość skomplikowanie, tak naprawdę jest to bardzo proste. Naturalne zachowania naszych psów domowych obejmują takie rzeczy jak bieganie, kopanie, turlanie się, gonienie, tropienie, zdobywanie jedzenia, obrona terytorium, zabawa z innymi psami oraz długi i twardy sen. Twój pies nie oczekuje od ciebie, jako lidera stada, całodobowego programu animacyjnego, a jedynie zintegrowania się z codziennymi zadaniami, które może rozwiązać własnymi środkami, danie mu wolności bycia psem – a wszystko to w otoczeniu, w którym czuje się bezpiecznie i zna swoje miejsce.

 

Psy to ciekawskie zwierzęta, które są zdolne do rozwijania niesamowitych strategii rozwiązywania problemów, nawet w starszym wieku. Jeśli nie wspieramy ich zdolności poznawczych, zanikają. Na tym polegają ćwiczenia umysłowe – konfrontacja czworonożnego przyjaciela z zadaniami, które może rozwiązać. Wbuduj małe „wyzwania” w waszą codzienną rutynę. Doskonale sprawdzą się różne gry z psami w domu i na łonie natury: praca z nosem, aportowanie, gry interaktywne i zręcznościowe, gry poszukiwawcze, gry w ukrycie oraz wszelkie sytuacje treningowe, które dają mu swobodę myślenia i swobodnego wyboru.

 

Szczególną cechą psich strategii rozwiązywania problemów jest to, że często są one nastawione na współpracę z ludźmi. Psy aktywnie domagają się pomocy od swoich opiekunów i doskonale potrafią interpretować ludzką mimikę i gesty wskazujące. Dlatego zabawa z psami jest tak fajna! A ćwiczenia umysłowe są nie tylko zabawne, ale także utrzymują sprawność mózgu – istnieją dowody na to, że regularna aktywność i stymulacja opóźniają i spowalniają pojawienie się objawów podobnych do demencji, które mogą wystąpić w starszym wieku psa.

 

Przy doborze właściwych zabaw kieruj się wiekiem, zdrowiem, ale także rasą twojego psa. Seniorów nie trzeba szczególnie oszczędzać, wystarczy tak dobrać wspólne aktywności fizyczne, by mogły im podołać, co pozwoli na utrzymanie ich mięśni i stawów w dobrej kondycji. Jeśli chodzi o rasę, warto pamiętać o tym, że na przykład teriery uwielbiają zabawy w kopanie z mnóstwem pokazowego warczenia, a boksery wolą gry w piłkę i przeciąganie. Jeśli dobrze znasz swojego czworonożnego przyjaciela, dobór odpowiedniej zabawy  na pewno nie będzie kłopotem.

 

Ile czasu powinieneś zaplanować na codzienne zabawy? To sprawa zupełnie indywidualna. Potrzeby twojego pupila są różne, ale dzięki uważnej obserwacji na pewno będziesz umiał dostosować wspólną aktywność do jego możliwości. Ważne jest, aby zaplanować stałe godziny w codziennej rutynie. Zrób miejsce w programie dnia na zabawę i zaufaj swojemu przeczuciu. I nie zapomnij też o przytulaniu! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości spędzania czasu ze swoim pupilem, odwiedź stronę www.maxizoo.pl/magazyn/pies/trening-zabawa/

 

Jak utrzymać kota w dobrej formie

Koty bardzo lubią spać. Jeśli nie śpią, muszą być zajęte, aby pozostać sprawnymi fizycznie i psychicznie. Dlatego tak ważna jest dla nich rozrywka w domu. Przy planowaniu aktywności dla swojego mruczącego przyjaciela musisz pamiętać, że nawet najbardziej milutkie koty są drapieżnikami. Kiedy bawią się, to naśladują zachowania potrzebne do polowania, walki i pokonywania przeszkód, takie jak wspinaczka, czajenie się i skakanie. Wspólna zabawa pomaga utrzymać ich sprawność fizyczną i dobre samopoczucie psychiczne – oraz wzmacnia ich więź z opiekunami.

 

Koty często sygnalizują wyraźnie, że czas na wspólną zabawę: dzieje się tak na przykład, gdy czworonożny przyjaciel przebiegnie obok ciebie, wyprzedzi cię i zagrodzi ci przejście lub demonstracyjnie zacznie pracować nad drapakiem. Niektóre koty przynoszą nawet zabawki. Wiek zwierzęcia również odgrywa rolę w doborze aktywności: młode zwierzęta zwykle lubią dzikie harce, podczas gdy dorosłe, doświadczone zwierzęta wykazują przyjemność w grach zręcznościowych i zabawkach interaktywnych dla kotów. Z kolei starsze zwierzęta stawiają na spokojniejsze zabawy kontaktowe z opiekunem.

 

Obserwuj swojego zwierzaka. Kiedy wydaje się rozbudzony i żywy, to jest to idealny czas na zabawę. Często jest to wieczór i wczesny poranek. Urozmaicaj zabawę – twój kot i tak pokaże,  co lubi i jak długo chce się bawić. Jeśli będzie już znudzony, po prostu odwróci się lub nawet poinformuje cię syknięciem czy uderzeniem łapy. Pamiętaj, że zaraz po posiłku twój kot raczej nie będzie miał nastroju na wspólne figle. Pamiętaj również, że śpiących kotów nie należy budzić – nawet po to, by zachęcić je do zabawy.

 

Jeśli chodzi o wybór zabawek, niektóre koty są wybredne, inne będą bawić się wszystkim, co się rusza lub wydaje ciekawe dźwięki. Szeleszczące, trzeszczące lub piszczące przedmioty są szczególnie atrakcyjne dla wielu kotów domowych. Kot zwykle nie dba o to, czy jest to specjalna zabawka dla kota, czy przywłaszczony przedmiot gospodarstwa domowego. Jednak pamiętaj, aby zwracać uwagę na bezpieczeństwo! Ważne jest, aby kot nie mógł połknąć zabawki ani się zranić. Szeroki wybór zabawek jest dostępny w sklepach Maxi Zoo, a propozycje różnych zabaw ze swoim małym tygryskiem znajdziesz na stronie www.maxizoo.pl/magazyn/kot/zabawa-trening/

 

Porada dotycząca zarówno psów, jak i kotów – nie używaj jednocześnie zbyt wielu zabawek, bo może to w twoim pupilu wywołać znudzenie i frustrację. Najlepiej jest używać dwóch – trzech, a resztę schować i wyjąć po jakimś czasie, wtedy będą miały urok nowości. Jeśli zastanawiasz się, jakie zabawki wybrać dla swojego pupila, w każdym sklepie Maxi Zoo otrzymasz wyczerpujące informacje na ten temat.

 

Bawimy się z małym zwierzątkiem

Chomiki, świnki morskie i króliki również bardzo lubią się bawić. Są bardzo towarzyskie, chętnie przebywają w towarzystwie przedstawicieli swojej rasy – wtedy razem się bawią, przytulają i śpią. Wyjątkiem mogą być chomiki – musisz więc uważnie obserwować, jaki jest charakter twojego pupila.

 

Zwierzęta żyjące przez większość czasu w klatce potrzebują bodźców, aby pozostać sprawnymi fizycznie i psychicznie. Dzięki odpowiednim działaniom możesz wspierać zdrowie i dobre samopoczucie swojego zwierzaka. Obserwuj go – jeśli twój pupil się nudzi, to często gryzie kraty, wydaje się nadpobudliwy lub wręcz przeciwnie – apatyczny. Jeśli wykluczysz problemy zdrowotne, to w odzyskaniu dobrego samopoczucia na pewno pomogą różnego rodzaju zajęcia, które chomiki, króliki czy myszy wykonywałby również w naturze, czyli bieganie, szukanie jedzenia, poszukiwanie kryjówek, wąchanie, kopanie, budowanie norek, gryzienie i drapanie. Zadbaj o właściwą klatkę – musi być wystarczająco duża, by nasze zwierzątko mogło się w niej swobodnie bawić i wypoczywać. Małe zwierzęta uwielbiają odkrywać nowe rzeczy. Dlatego co jakiś czas zmieniaj elementy wyposażenia. Ale bądź ostrożny: zbyt częste zmiany mogą stresować twoje zwierzę.

 

Noworoczne postanowienie, by spędzać więcej czasu ze swoim pupilem i dać mu jeszcze więcej radości, nie jest trudne do spełnienia. Wystarczy odrobina kreatywności, by uszczęśliwić naszego czworonożnego przyjaciela, a przy tym i siebie.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta 25 października Dniem Kundelka Biuro prasowe
2024-10-24 | 16:10

25 października Dniem Kundelka

Dzień Kundelka przypada 25 października. To dla opiekunów psów kolejna okazja, by podziękować swoim pupilom za radość, którą wnoszą do ich życia. Celebrując święto
Zwierzęta Charytatywny Psi Targ w Galerii Turzyn
2024-10-24 | 13:24

Charytatywny Psi Targ w Galerii Turzyn

Psi Targ to wydarzenie, podczas którego miłośnicy i właściciele czworonogów mogą kupić wszystko dla kudłatych przyjaciół. Nie zabraknie karmy i najróżniejszych
Zwierzęta Postaw na dobrą widoczność - zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila
2024-10-16 | 12:52

Postaw na dobrą widoczność - zadbaj o bezpieczeństwo swojego pupila

Jesień to czas, kiedy dni stają się krótsze, a zmrok zapada wcześniej, co sprawia, że coraz częściej spacerujemy z psami po ciemku lub przy ograniczonej widoczności. W takich

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Konsument

Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie

Prawie połowa Polaków twierdzi, że myśląc o sztucznej inteligencji, odczuwa zaciekawienie, ale aż 39 proc. przyznaje, że są to głównie obawy. Dotyczą one niewłaściwego wykorzystania SI, utraty kontroli nad nią i marginalizacji roli człowieka na rynku pracy. Na razie jednak tylko 11 proc. badanych używa narzędzi opartych na sztucznej inteligencji w swojej pracy. Chociaż rozwiązania te zyskują zwolenników, to wciąż duża grupa pracowników nie wie, w jaki sposób mogłyby one wspomóc ich w obowiązkach zawodowych – wskazuje badanie „Polacy o AI. Codzienność, nadzieje, obawy”.

Ochrona środowiska

Polski rynek roślinny rozwija się wolniej niż na Zachodzie. Kraje z największą konsumpcją mamy szansę dogonić za kilkanaście lat

Wartość rynku roślinnego w Polsce przekroczyła już wartość 1 mld zł. Roślinne zamienniki nabiału stanowią ponad połowę tej kategorii, a silną pozycję w sprzedaży mają alternatywy dla mleka – wynika z raportu Polskiego Związku Producentów Żywności Roślinnej. Polski rynek z rocznymi wydatkami rzędu 4,23 euro na osobę wciąż jednak odbiega od kwot wydawanych na żywność roślinną na Zachodzie. Branża liczy na wsparcie państwa w wykorzystaniu potencjału konsumentów.