Komunikaty PR

Opiekun dla psa i kota w czasie wakacji - poradnik

2022-08-12  |  08:00

Czworonogi to ważni członkowie naszych rodzin i chociaż często chcielibyśmy zabrać ich ze sobą na długi weekend czy też urlop, to jednak nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji Polacy najczęściej decydują się zostawić swojego pupila pod opieką najbliższych osób. Jak przygotować tymczasowego opiekuna, aby zarówno on, jak i nasze ukochane zwierzę, czuli się w tym czasie komfortowo? Podpowiadamy.

Jak wynika z ogólnopolskiego badania ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami”[1] zrealizowanego na zlecenie firmy Mars Polska, Polacy podchodzą odpowiedzialnie do opieki nad psami i kotami podczas wakacji, kierując się potrzebami czworonogów. Oto siedem wskazówek, dzięki którym Twój pupil będzie pod troskliwą opieką, a Ty w pełni skorzystasz z wakacyjnego relaksu.

1. Wybierzmy odpowiedniego tymczasowego opiekuna

Jeśli decydujesz się zostawić swojego ulubieńca pod opieką innej osoby, ważne jest, aby był to ktoś kogo zwierzę zna i komu ufa. Dzięki temu będzie mu łatwiej zaakceptować Twoją nieobecność. Jak pokazuje badanie Marsa, aż siedmiu na dziesięciu Polaków (71%)[2] w tej sytuacji zostawia psa lub kota pod opieką kogoś z rodziny lub znajomego. Równie istotnym aspektem przy wyborze tymczasowego opiekuna jest upewnienie się, że taka osoba ma pełną świadomość potrzeb zwierzęcia, a nowe zadania nie będą kolidowały z jego pracą lub innymi zobowiązaniami.

2. Ustalmy najlepsze miejsce pobytu zwierzęcia

Psy i koty to zwierzęta o odmiennych potrzebach. Koty najlepiej czują się w znanym otoczeniu, mają silny instynkt terytorialny, a zmiana środowiska może wiązać się u nich ze stresem. Dlatego koty lepiej będą czuły się w swoim domu. Dobrze więc, aby tymczasowy opiekun wprowadził się do naszego domu lub regularnie odwiedzał zwierzę, dbając o jego potrzeby. Z kolei psy to zwierzęta przywiązane bardziej do osób niż miejsc, lubiące poznawać nowe terytoria, dlatego tymczasowy opiekun może zabrać naszego psa do swojego domu. Wyjątkiem może być pies senior, który zdecydowanie lepiej będzie się czuł w dobrze sobie znanych czterech kątach.

3. Szczegółowe informacje – im więcej wiemy, tym lepszą opiekę możemy zapewnić

Niezwykle ważne jest przekazanie tymczasowemu opiekunowi jak najwięcej informacji o zwierzęciu, które pomogą im poczuć się komfortowo. Opowiedzmy, jak wygląda rozkład dnia pupila, co lubi, a czego nie, czy jakie zabawy preferuje. Jeśli przyjmuje leki, to przekażmy instrukcje, jak je podawać. Utrzymanie znanej zwierzęciu rutyny i brak zmian w harmonogramie umożliwi nam zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Zostawmy kontakt do naszego lekarza weterynarii i upewnijmy się, że będzie w tym czasie dostępny. Przekażmy też książeczkę zdrowia z historią leczenia, zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie, żeby tymczasowy opiekun miał je przy sobie w razie potrzeby.

4. Nie zmieniajmy diety

Pies i kot potrzebują odpowiednio zbilansowanej i stabilnej diety, dlatego zadbajmy o odpowiedni zapas jedzenia na czas naszej nieobecności. Tymczasowy opiekun powinien karmić czworonoga zgodnie z tym samym rytmem - podając to samo jedzenie i w tych samych proporcjach, co na co dzień. Dzięki temu unikniemy zaburzeń pokarmowych u pupila i niepotrzebnego stresu jego opiekuna. Pamiętajmy także, aby w miseczkach czworonogów zawsze czekała świeża i czysta woda.

Prawidłowe żywienie jest podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia każdego zwierzęcia. Dieta psa i kota powinna być kompletna i zbilansowana, a także stała pod względem składu. Pies powinien jeść 2-3 razy dziennie o ustalonych porach. Z kolei kot potrzebuje mniejszych porcji podawanych kilka razy dziennie. Dodatkowo, atrakcyjnym elementem diety są specjalne przysmaki, które mogą pomóc w zabawie i adaptacji do nowych warunkach, a także w budowaniu więzi z tymczasowym opiekunem – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

5. Akcesoria Twojego ulubieńca

Kolejną kwestią, o której trzeba pamiętać jest wyposażenie tymczasowego opiekuna w akcesoria m.in.: miski, smycz, szczotki, woreczki higieniczne, legowisko, a także ulubione zabawki psa lub kota. Wszystko to będzie potrzebne, aby odpowiednio sprawować opiekę i zapewnić dobre samopoczucie czworonoga.

6. Co z tęsknotą?

Aby ułatwić poradzenie sobie z tęsknotą zwierzęcia w czasie tymczasowej opieki, warto zapewnić mu warunki, jak najbardziej zbliżone do tych, znanych mu na co dzień. Oprócz zachowania rutyny, pomogą w tym zabawki lub posłanie, których znajomy zapach sprawi, że pies lub kot poczuje się bezpiecznie. Wspólna zabawa również wypełni czas i pozwali na chwilę zapomnienia. Pies ucieszy się także ze spaceru, który ukoi emocje i ułatwi uspokojenie się. Ulubione przysmaki, w tym te do żucia i gryzienia, pomogą zwierzęciu rozładować stres wywołany nową sytuacją.

Korzyści płynące z przebywania ze zwierzęciem

Opieka nad zwierzętami to nie tylko odpowiedzialność i zobowiązanie, ale także wielka radość i wiele korzyści dla człowieka. Badania naukowe przeprowadzone m.in. przez ekspertów z Instytutu Nauki o Zwierzętach WALTHAM potwierdzają, że obecność zwierząt w naszym życiu ma pozytywny wpływ na ludzkie samopoczucie i zdrowie fizyczne. Zostając tymczasowym opiekunem, nie tylko pomagasz bliskiej Ci osobie, ale też czerpiesz benefity z niezwykłej relacji z czworonogiem. Być może będzie to zachęta, aby również do swojej rodziny przyjąć nowego czworonożnego przyjaciela. 

 


[1]Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-26.05.2022 r., na zlecenie firmy Mars Polska.  Analizą objęto grupę 1015 Polaków będących opiekunami psów i kotów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Głównym celem badania było poznanie zwyczajów w opiece nad zwierzętami domowymi podczas wyjazdów wypoczynkowych opiekunów.

[2] Badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków, a opieka nad zwierzętami” przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-26.05.2022 r., na zlecenie firmy Mars Polska.  Analizą objęto grupę 1015 Polaków będących opiekunami psów i kotów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Głównym celem badania było poznanie zwyczajów w opiece nad zwierzętami domowymi podczas wyjazdów wypoczynkowych opiekunów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Monika Goździalska zamierza wprowadzić „instagrama dla zwierząt” na NewConnect Biuro prasowe
2022-09-21 | 09:10

Monika Goździalska zamierza wprowadzić „instagrama dla zwierząt” na NewConnect

Petgram to jedyny na świecie portal dedykowany właścicielom zwierząt połączony z obrożą wyposażoną w lokalizator GPS. Jego założycielka Monika Goździalska zaczynała swoją
Zwierzęta 5 000 zwierząt znalazło dom dzięki programowi Adopciaki.pl i Nestlé Purina
2022-09-19 | 13:50

5 000 zwierząt znalazło dom dzięki programowi Adopciaki.pl i Nestlé Purina

Już ponad 5 000 psów i kotów znalazło szczęśliwy dom dzięki programowi Adopciaki.pl wspieranemu przez Nestlé Purina   5-tysięcznym Adopciakiem został
Zwierzęta Domowe SPA dla zwierząt, czyli jak dbać o pupila z Maxi Zoo
2022-09-06 | 08:00

Domowe SPA dla zwierząt, czyli jak dbać o pupila z Maxi Zoo

Zachowanie odpowiedniej higieny psa czy kota jest szczególnie ważne. Nie jest to jedynie kwestia estetyczna, ale również ważna dla zdrowia zwierzęcia. Niektóre czynności

Więcej ważnych informacji

raca w Newserii

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Moda

Seriale

Adam Fidusiewicz: Zagrałem w dwóch amerykańskich serialach. To zupełnie inny komfort pracy niż w Polsce

Aktor cieszy się ze współpracy z zagranicznymi twórcami filmowymi, bo jak podkreśla – w ten sposób poszerza swoje horyzonty, zdobywa nowe doświadczenia i patrzy na siebie oraz na swój zawód z nieco innej perspektywy. Przekonał się już m.in. że trzeba zainwestować w swój wygląd i ciężko pracować nad sylwetką. Wtedy zwiększają się szanse na zdobycie ciekawej roli. Aktor dumny jest m.in. z roli w amerykańskim serialu kryminalnym „FBI: International”.

Konsument

Konsumenci wyznaczają kierunki działania dla biznesu. Pod ich wpływem prawie 60 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych

Temat zrównoważonego rozwoju staje się kluczowy dla konsumentów i biznesu. – Prawie 90 proc. Polaków uważa, że ich wybory i jednostkowe działania mogą mieć pozytywny wpływ na rozwiązywanie globalnych problemów społecznych i środowiskowych, 57 proc. firm zwiększyło ambicje swoich celów środowiskowych – mówi Małgorzata Jarczyk-Zuber, odpowiedzialna za ESG i innowacje w ING Banku Śląskim. Rzeczywiście duże korporacje mają coraz bardziej ambitne cele ESG, ale takie inicjatywy powinny docierać szerzej, także do średniego i małego biznesu oraz samorządów. Do tego potrzebne są wymiana doświadczeń, współpraca i uczciwe podejście – podkreślali eksperci Okrągłych Stołów Klimatycznych zorganizowanych podczas Festiwalu Przyszłości Bomba Megabitowa. Co istotne, nie tylko wymogi konsumentów, ale też globalny kryzys może się stać wyzwalaczem pozytywnej zmiany w zakresie odpowiedzialnego biznesu.