Powrót do szkoły – jak przygotować zwierzęta na zmianę rutyny?
Powrót do szkoły to czas pełen emocji i nowych wyzwań nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zmiana codziennej rutyny może być stresująca dla zwierząt domowych, które są przyzwyczajone do obecności opiekunów przez większość dnia. Gdy nagle zostają same na długie godziny mogą odczuwać stres, niepokój, a w skrajnych przypadkach nawet popaść
w depresję. Jak zatem przygotować pupila na nową sytuację, aby zmiana była jak najmniej odczuwalna dla wszystkich? Oto kilka praktycznych wskazówek.
1. Stopniowe wprowadzanie zmian
W miarę możliwości zmiany w rutynie naszych zwierzaków należy wprowadzać powoli. Można to zrobić poprzez stopniowe wydłużanie okresów, kiedy zostają same w domu. Dzięki temu zwierzę przyzwyczai się do spędzania czasu bez obecności domowników, a zmiana będzie dla niego bardziej komfortowa. Warto też zmniejszyć intensywności zabaw w ciągu dnia, a w zamian wydłużyć czas aktywności w porach,
w których będziemy obecni w domu. Pomocne może być także wprowadzenie okresów, w których nasz pupil samotnie przebywa w innym pomieszczeniu i stopniowo wydłużać ich czas.
2. Komfort i bezpieczeństwo
Twoje zwierzę powinno czuć się komfortowo i bezpiecznie, gdy zostaje samo w domu. Zadbaj więc
o odpowiednią przestrzeń dla niego. Przygotuj dla swojego zwierzaka miejsce, w którym będzie przebywało podczas Twojej nieobecności, może to być wygodne legowisko, czy klatka dla psa z wygodnym posłaniem lub specjalnie przygotowany kącik. Bardzo ważny jest także stały dostęp do świeżej wody. Dodatkowo dla niektórych psów w zredukowaniu poczucia samotności może pomóc włączenie muzyki, radia lub telewizji.
3. Zajęcie dla ciała i umysłu
Gdy zwierzę zostaje samo w domu, ważne jest, aby miało zajęcie, które pozwoli mu na stymulację umysłową i fizyczną. Pomoże to nie tylko w walce z nudą, ale także zapobiegnie destrukcyjnym zachowaniom, takim jak gryzienie mebli czy nadmierne szczekanie. Idealnie sprawdzą się tutaj zabawki interaktywne. Ich szeroki wybór znajdziecie na maxizoo.pl oraz w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo w całej Polsce. Idealnym wyborem będą gryzaki Kong, które są obecnie w promocji, czy kości do żucia, które zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia.
4. Utrzymanie stałej rutyny
Zwierzęta cenią rutynę, dlatego ważne jest, aby mimo zmian wynikających z powrotu do szkoły i pracy, utrzymać jak najwięcej stałych elementów ich dnia. Stałe pory karmienia, spacerów i zabaw pomogą zwierzęciu czuć się bezpiecznie i pewnie. Niezwykle pomocne w wydawaniu posiłków o stałych porach będą automatyczne karmniki – ich stosowanie dodatkowo pozwala wypełnić czas pupilowi pozostawionemu bez opieki.
5. Odpowiednie wsparcie emocjonalne
Dla niektórych zwierząt zmiana rutyny może być wyjątkowo trudna. Warto więc zadbać o dodatkowe wsparcie emocjonalne, zwłaszcza w pierwszych dniach po powrocie do obowiązków. Dodatkowy czas spędzony z pupilem po powrocie do domu może pomóc w zmniejszeniu stresu. Zaplanuj czas na przytulanie, poświęć chwilę na pieszczoty i zabawę, a Twój zwierzak poczuje się kochany i bezpieczny.
6. Monitorowanie zachowań
Bacznie obserwuj zachowanie swojego zwierzęcia w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu roku szkolnego. Objawami nadmiernego stresu mogą być zarówno brak apetytu, jak i nadmierne łaknienie. Sygnałem, że zwierzę źle znosi nową sytuację mogą być też destrukcyjne zachowania – niszczenie mebli, nadmierne miauczenie lub szczekanie.
Wprowadzenie stopniowych zmian, zapewnienie odpowiednich zajęć, utrzymanie stałej rutyny oraz wsparcie emocjonalne mogą znacząco pomóc w adaptacji zwierzęcia do nowej sytuacji. Pamiętaj jednak, że każde zwierzę jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia – najważniejsze, aby dać mu poczucie bezpieczeństwa i miłości w tych nowych okolicznościach. Jeśli, mimo starań, zauważysz niepokojące symptomy, agresywne zachowanie lub apatię, skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym.
Pełną ofertę karm, przysmaków, akcesoriów oraz zabawek dla psów w atrakcyjnych cenach znajdziesz w Maxi Zoo, dodatkowo na półkach sklepów stacjonarnych czekają na Was produkty oznaczone etykietą HIT CENOWY*, które są gwarancją najniższej ceny w danej kategorii produktowej w sklepach Maxi Zoo.
Dodatkowo Opiekunowie korzystający z aplikacji mogą cieszyć się ofertą ponad 500 produktów w cenach Friends*, dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz na stronie https://www.maxizoo.pl/friends/ceny-friends/

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić
Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.
Farmacja
E. Kopacz: Róbmy wszystko, by dzieci przyjeżdżające do Polski wchodziły w cykl kalendarza szczepień. Wiele zależy od świadomości matek

Według danych UNICEF poziom wyszczepialności dzieci w Ukrainie wynosi 70 proc. i jest znacząco niższy niż w przypadku dzieci w Polsce. – Róbmy wszystko, żeby dzieci, które do nas przyjeżdżają, wchodziły w cykl kalendarza szczepień i pobierały szczepionki – mówi Ewa Kopacz. Jednocześnie dane Ministerstwa Zdrowia wskazują, że noworodki, które przychodzą na świat w Polsce, są szczepione w prawie 100 proc. Wciąż jest jednak pewien odsetek mam, które mimo obowiązku szczepień dla dzieci nie zamierzają tego robić. Duża w tym wina mitów krążących wokół szczepionek, podsycanych przez ruchy antyszczepionkowe.
Inwestycje
Rynek domów prefabrykowanych może do 2030 roku być wart 7 mld zł. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.