Powrót do szkoły – jak przygotować zwierzęta na zmianę rutyny?
Powrót do szkoły to czas pełen emocji i nowych wyzwań nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale również dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zmiana codziennej rutyny może być stresująca dla zwierząt domowych, które są przyzwyczajone do obecności opiekunów przez większość dnia. Gdy nagle zostają same na długie godziny mogą odczuwać stres, niepokój, a w skrajnych przypadkach nawet popaść w depresję. Jak zatem przygotować pupila na nową sytuację, aby zmiana była jak najmniej odczuwalna dla wszystkich? Oto kilka praktycznych wskazówek.
1. Stopniowe wprowadzanie zmian
W miarę możliwości zmiany w rutynie naszych zwierzaków należy wprowadzać powoli. Można to zrobić poprzez stopniowe wydłużanie okresów, kiedy zostają same w domu. Dzięki temu zwierzę przyzwyczai się do spędzania czasu bez obecności domowników, a zmiana będzie dla niego bardziej komfortowa. Warto też zmniejszyć intensywności zabaw w ciągu dnia, a w zamian wydłużyć czas aktywności w porach, w których będziemy obecni w domu. Pomocne może być także wprowadzenie okresów, w których nasz pupil samotnie przebywa w innym pomieszczeniu i stopniowo wydłużać ich czas.
2. Komfort i bezpieczeństwo
Twoje zwierzę powinno czuć się komfortowo i bezpiecznie, gdy zostaje samo w domu. Zadbaj więc o odpowiednią przestrzeń dla niego. Przygotuj dla swojego zwierzaka miejsce, w którym będzie przebywało podczas Twojej nieobecności, może to być wygodne legowisko, czy klatka dla psa z wygodnym posłaniem lub specjalnie przygotowany kącik. Bardzo ważny jest także stały dostęp do świeżej wody. Dodatkowo dla niektórych psów w zredukowaniu poczucia samotności może pomóc włączenie muzyki, radia lub telewizji.
3. Zajęcie dla ciała i umysłu
Gdy zwierzę zostaje samo w domu, ważne jest, aby miało zajęcie, które pozwoli mu na stymulację umysłową i fizyczną. Pomoże to nie tylko w walce z nudą, ale także zapobiegnie destrukcyjnym zachowaniom, takim jak gryzienie mebli czy nadmierne szczekanie. Idealnie sprawdzą się tutaj zabawki interaktywne. Ich szeroki wybór znajdziecie na maxizoo.pl oraz w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo w całej Polsce. Idealnym wyborem będą gryzaki Kong, które są obecnie w promocji, czy kości do żucia, które zaspokajają naturalną potrzebę gryzienia.
4. Utrzymanie stałej rutyny
Zwierzęta cenią rutynę, dlatego ważne jest, aby mimo zmian wynikających z powrotu do szkoły i pracy, utrzymać jak najwięcej stałych elementów ich dnia. Stałe pory karmienia, spacerów i zabaw pomogą zwierzęciu czuć się bezpiecznie i pewnie. Niezwykle pomocne w wydawaniu posiłków o stałych porach będą automatyczne karmniki – ich stosowanie dodatkowo pozwala wypełnić czas pupilowi pozostawionemu bez opieki.
5. Odpowiednie wsparcie emocjonalne
Dla niektórych zwierząt zmiana rutyny może być wyjątkowo trudna. Warto więc zadbać o dodatkowe wsparcie emocjonalne, zwłaszcza w pierwszych dniach po powrocie do obowiązków. Dodatkowy czas spędzony z pupilem po powrocie do domu może pomóc w zmniejszeniu stresu. Zaplanuj czas na przytulanie, poświęć chwilę na pieszczoty i zabawę, a Twój zwierzak poczuje się kochany i bezpieczny.
6. Monitorowanie zachowań
Bacznie obserwuj zachowanie swojego zwierzęcia w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu roku szkolnego. Objawami nadmiernego stresu mogą być zarówno brak apetytu, jak i nadmierne łaknienie. Sygnałem, że zwierzę źle znosi nową sytuację mogą być też destrukcyjne zachowania – niszczenie mebli, nadmierne miauczenie lub szczekanie.
Wprowadzenie stopniowych zmian, zapewnienie odpowiednich zajęć, utrzymanie stałej rutyny oraz wsparcie emocjonalne mogą znacząco pomóc w adaptacji zwierzęcia do nowej sytuacji. Pamiętaj jednak, że każde zwierzę jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia – najważniejsze, aby dać mu poczucie bezpieczeństwa i miłości w tych nowych okolicznościach. Jeśli, mimo starań, zauważysz niepokojące symptomy, agresywne zachowanie lub apatię, skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym.
Pełną ofertę karm, przysmaków, akcesoriów oraz zabawek dla psów w atrakcyjnych cenach znajdziesz w Maxi Zoo, dodatkowo na półkach sklepów stacjonarnych czekają na Was produkty oznaczone etykietą HIT CENOWY*, które są gwarancją najniższej ceny w danej kategorii produktowej w sklepach Maxi Zoo.
Dodatkowo Opiekunowie korzystający z aplikacji mogą cieszyć się ofertą ponad 500 produktów w cenach Friends*, dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz na stronie https://www.maxizoo.pl/friends/cenyfriends/
* Produkty oznaczone komunikatem – HIT CENOWY – to produkty dostępne w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo, stanowiące najlepiej sprzedające się produkty w najniższych cenach w porównaniu do innych produktów z tej samej kategorii produktowej znajdujących się w ofercie sklepów stacjonarnych Maxi Zoo
** Oferta Ceny Friends ważna od 1.07 do 30.09.2024 r. lub do wyczerpania zapasów, dla posiadaczy aplikacji Maxi Zoo zarejestrowanych do Friends. Oferta w sklepach stacjonarnych i sklepie internetowym maxizoo.pl mogą się różnić.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.