Śmierć na oczach wszystkich – historia rodziny Rysickich
Walk PR
Dzielna 60
01-029 Warszawa
monika.zgierun|walk.pl| |monika.zgierun|walk.pl
519 022 008
www.walk.pl
„Historia, którą chcę Wam dzisiaj opowiedzieć, to historia, która wstrząsnęła mną bardzo. Głównie dlatego, że ofiarami jest cała rodzina, a sprawcy, którzy do dziś nie zostali wykryci, wciąż zagrażają innym…”
Takimi słowami zaczyna się najnowszy podcast Justyny Mazur na kanale Piąte: Nie zabijaj. Jego bohaterami są członkowie rodziny Rysickich, zamieszkujący północo-wschodnią część kraju. Teren, na którym mieszkają, ma zostać przejęty przez dewelopera, który planuje wybudować tam duże osiedle. Rysiccy nie zgadzają się wykup ziemi, na której mieszkają od urodzenia, skąd pochodzą ich rodzice i dziadkowie. Po wstrzymaniu budowy rodzinie Rysickich przytrafiają się dziwne sytuacje, przestają czuć się bezpiecznie. Dlaczego? Warto sprawdzić na kanale podcastowym Piąte: Nie zabijaj.
Rodzina Rysickich to metafora populacji rysia nizinnego (bałtyckiego), która zamieszkuje na północy naszego kraju. Tropienia przeprowadzone w 2015 r. wykazały zaledwie około 40 rysi w kilku kompleksach leśnych Polski północno-wschodniej. Inwentaryzacja prowadzona w 2018 r. w ramach „Pilotażowego projektu monitoringu wilka i rysia w Polsce” pokazuje wciąż pogarszającą się sytuację tego drapieżnika w Puszczy Białowieskiej, Knyszyńskiej i Augustowskiej. Głównym zagrożeniem dla rysi nizinnych są działania człowieka m.in. wycinka lasów, rosnąca infrastruktura, myślistwo i kłusownictwo.
Podcast jest częścią kampanii wspierającej akcję fundraisingową WWF Polska. Fundacja stale prowadzi działania edukacyjne na temat problemów z ochroną rysia bałtyckiego. Mimo prowadzonych procesów reintrodukcyjnych, drapieżniki te są wciąż na granicy wyginięcia, a bez pomocy człowieka wyginą. Każdy może je wspomóc poprzez adopcję symboliczną. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie www.ratujrysie.pl.
Bezpieczne święta i sylwester z pupilem
„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Luna: Status materialny moich rodziców przeszkadza mi w karierze. Przestaję postrzegać siebie jako niezależną artystkę, tylko córkę bogaczy
Wokalistka podkreśla, że ścieżka jej kariery i sukcesy w branży muzycznej budzą wiele emocji, również ze względu na to, czym zajmują się jej rodzice. Jest ona bowiem córką milionera Andrzeja Wielgomasa, założyciela i właściciela firmy Dawtona. Jednak jak zaznacza, to, że pochodzi z zamożnego domu, nie ułatwia jej życia, a wręcz jest swoistym balastem. Luna ma świadomość tego, że w opinii niektórych ludzi wszystko, co ma i co osiągnęła, zawdzięcza tylko bogatym rodzicom.
Konsument
Kobiety podchodzą ostrożne do pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową
Z ponad 3,6 mln uczestników pracowniczych planów kapitałowych (PPK) 48 proc. stanowią kobiety – wynika z danych PFR Portal PPK. Zdaniem ekspertów podchodzą one bardzo ostrożnie do tego typu programów i starają się uzupełniać wiedzę na temat działania mechanizmów finansowych. Większość z nich traktuje PPK jako poduszkę finansową, ale coraz więcej osób widzi w nich instrument inwestycyjny.
Media
Maciej Rock: Nie mam ulubionego gatunku muzyki ani wykonawcy. Zetknięcie się z artystami wykonującymi muzykę rockową, mroczną czy disco polo jest niezwykle fascynujące
Prezenter tłumaczy, że rolą prowadzących „Must Be the Music” jest między innymi wspieranie i motywowanie uczestników programu, którzy stresują się przed wejściem na scenę. Wartością dodaną jest natomiast dla niego to, że może poznać artystów, którzy grają niezwykle różnorodną muzykę, i bywa tak, że jakieś wykonanie bądź utwór dosłownie „wbija go w fotel”. Maciej Rock zapewnia, że nie zamyka się na żaden gatunek. Często jakieś nietuzinkowe utwory odkrywa dzięki rekomendacjom znajomych.