Komunikaty PR

Szczeniak w „szkole piękności” Czyli pierwsza kąpiel w pięciu krokach

2021-05-26  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Natalia Bodziony
Triple PR

Jaktorowska 5/68
01-202 Warszawa
natalia.bodziony|triplepr.pl| |natalia.bodziony|triplepr.pl
534 931 911
www.triplepr.pl

Gdy w domu pojawia się szczeniak, wszystkie wspólne „pierwsze razy” budzą wiele emocji: pierwsze spotkanie, spacer, wizyta u weterynarza… Około 3-4 miesiąca życia przychodzi czas na pierwszą kąpiel. Od niej zależy czy pies będzie chętnie mył się w przyszłości, dlatego warto dołożyć starań, aby zabieg ten budził u niego pozytywne i przyjemne skojarzenia. Jak się do tego przygotować? Podpowiada ekspertka Champ-Richer.

Okres wczesnego szczenięctwa jest niezwykle ważny – maluch ochoczo poznaje świat i ciekawość góruje jeszcze nad uczuciem strachu. To niedługo będzie się zmieniać, dlatego warto pamiętać, że wszystko, czego nauczymy i co pokażemy pieskowi w pierwszych miesiącach życia, zaprocentuje w przyszłości. Jedną z rzeczy, o które warto zadbać jest odpowiednie wprowadzenie szczeniaka do rytuałów pielęgnacyjnych.

Krok 1: Wyznaczenie „godziny zero”

Psi maluch może być kąpany już od pierwszych tygodni życia, ale tylko wtedy, gdy był bardzo zaniedbany - na przykład adoptowany ze schroniska. W tym przypadku także warto dać szczeniakowi chwilkę na oswojenie się z nowym domem. Jeśli piesek jest zdrowy i zadbany, najlepiej zaczekać z pierwszą kąpielą do 3-4 miesiąca życia, kiedy będzie już po wszystkich, niezbędnych szczepieniach.

Krok 2: Kosmetyczne wybory

Gdy stwierdzimy, że nadeszła pora pierwszej kąpieli, staniemy przed wyborem odpowiedniego kosmetyku. Warto wiedzieć, że szczeniak posiada niezwykle delikatną skórę, a jego naturalne mechanizmy ochronne i odporność – dopiero się kształtują. Z tego powodu warto sięgnąć po preparat myjący w postaci szamponu dedykowanego potrzebom młodych psów.

Kosmetyki dla szczeniąt wyjątkowo łagodnie usuwają zabrudzenia, nie naruszając przy tym bariery ochronnej skóry. Szukajmy w nich dobroczynnie działających składników, takich jak olejek ze słodkich migdałów, d-Panthenol, proteiny jedwabiu, aloes czy mleczko bawełniane. Warto wiedzieć, że istnieją szampony opracowane specjalnie z myślą o szczeniakach poszczególnych ras, dla przykładu takich jak szczeniak yorkshire terier, czy szczeniak o białym umaszczeniu, wyróżniający się wyjątkowo wrażliwą skórą – mówi Katarzyna Gębala, brand manager marki Champ-Richer.

Pies ma zdecydowanie czulsze powonienie niż człowiek, a węch jest dla niego kluczowym zmysłem, za pomocą którego poznaje świat. Dlatego przy wyborze pierwszego szamponu weźmy też pod uwagę zapach preparatu. Aromaty sprawdzające się w przypadku ludzi, niekoniecznie będą przyjemne dla psiego nosa. Warto postawić na lawendę. Badania naukowe z użyciem tego zapachu w otoczeniu psów wykazały, że działa on kojąco i relaksująco. Preferowany przez czworonogi, lawendowy aromat dodatkowo uprzyjemni pierwszą kąpiel, przyczyniając się do tego, aby szczeniak zapamiętał ją jako bardziej komfortowe doświadczenie i miał dobre skojarzenia na przyszłość.

Krok 3: Przygotowania operacyjne

Przed kąpielą najlepiej wyprowadźmy szczeniaka na spacer – będzie wybiegany i spokojniejszy w trakcie samego zabiegu. Kąpiel zaplanujmy po ostatnim spacerze tak, aby przez następne godziny piesek nie wychodził już na zewnątrz. Warto zgromadzić obok siebie wszystkie akcesoria, które będą nam potrzebne do mycia i suszenia, czyli: szampon, odżywkę, ręcznik do wytarcia, suszarkę, szczotkę do czesania sierści. Pamiętajmy, żeby do wanny włożyć matę antypoślizgową, ewentualnie ręcznik – dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasz maluch ma stabilne podłoże. Ślizganie się łap może wywołać u szczeniaka dodatkowy stres. Po przygotowaniu miejsca do kąpieli powinniśmy dokładnie wyczesać pieska.

Krok 4: Na mokro – na spokojnie

Kąpiel szczeniaka powinna przebiegać spokojnie, ale też sprawnie i szybko, by nie narażać go na długotrwały stres. Rozpoczynamy od zwilżenia sierści letnią wodą. Robimy to w kierunku od tyłu ciała do przodu, uwzględniając tułów i łapy, ale nie moczymy głowy. Rozprowadzamy szampon, aż wytworzy nam się piana. Myjąc pieska należy pilnować, żeby szampon nie dostał się do oczu, pyszczka oraz uszu. Ich specyficzna budowa sprawia, że woda trudno się z nich wydostaje, a zalegający płyn może spowodować stan zapalny – podpowiada Katarzyna Gębala. Dokładnie spłukujemy zwracając uwagę szczególnie na miejsca trudno dostępne (brzuch, pachwiny). W przypadku dużego zabrudzenia zaleca się dwukrotne użycie szamponu.

Krok 5 – Osuszanie, nagradzanie

Po kąpieli owijamy szczeniaka ręcznikiem, delikatnie wycieramy i pozwalamy, aby swobodnie sam się otrzepał. W przypadku piesków o dłuższej lub bardziej puszystej sierści nie powinniśmy trzeć ręcznikiem, tylko wyciskać nadmiar wody. Doskonałym uzupełnieniem pierwszej kąpieli będzie nagrodzenie malucha za odważną postawę pochwałą i ulubionym smakołykiem. Budujemy wówczas przyjemne skojarzenia z zabiegiem pielęgnacyjnym na przyszłość i wzmacniamy pozytywną postawę dodaje ekspertka Champ-Richer.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Triple PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów Biuro prasowe
2024-07-19 | 01:00

Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów

Pies? Kot? A może chomik? Bez względu na to, jakie zwierzę mamy w domu, chcemy dla niego jak najlepiej. Zbilansowana karma, zdrowe przekąski, wygodne legowiska czy nowa obroża dla psa –
Zwierzęta Tydzień z Fundacją WWF Polska w Atrium Kasztanowa
2024-07-15 | 10:06

Tydzień z Fundacją WWF Polska w Atrium Kasztanowa

Jeśli chcesz dowiedzieć się o ochronie zagrożonych gatunków lub zastanawiasz się, jak możesz wpłynąć na swoje otoczenie, odwiedź stoisko Fundacji WWF Polska, które będzie
Zwierzęta Zwycięska drużyna w co drugim domu nie tylko na Euro
2024-07-09 | 14:24

Zwycięska drużyna w co drugim domu nie tylko na Euro

Trwają Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej i choć emocje towarzyszące zwycięstwom ulubionej drużyny potrafią być gorące, nic nie może równać się z radością,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.