Komunikaty PR

Upały nam nie straszne

2021-07-13  |  01:00
Biuro prasowe

Wakacje to nie tylko przyjemność spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu ze swoim pupilem. To także czas, kiedy trzeba zapewnić psu szczególną troskę, by gorące dni nie były dla niego szczególnie trudne. Jak zapewnić czworonożnemu przyjacielowi komfort w czasie upałów opowiada Tomasz Skoczek, ekspert Maxi Zoo.

Zasada jest prosta – jeśli nam jest gorąco, to naszym psom tym bardziej. W upalne dni musimy szczególnie o nie zadbać, by nie narazić ich na udar cieplny, czy kłopoty z łapkami.

Przede wszystkim warto zmienić godziny spacerów – na te dłuższe najlepiej wybrać się wcześnie rano i późnym wieczorem. Jeśli wychodzimy z naszym pupilem w ciągu dnia, to niech będzie to krótki wypad na załatwienie podstawowych potrzeb, podczas którego pilnujmy psa, by jak najmniej chodził po rozgrzanym asfalcie – co może doprowadzić do oparzeń opuszek łap. Krótki spacer w cieniu i po trawie to idealne rozwiązanie w środku gorącego dnia. W takie dni nie zmuszajmy też psa do większych aktywności czy zabawy – nawet jeśli uwielbia biegać i aportować, starajmy się go wyciszyć.

- W upalne dni bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to spadek nawodnienia już o około 5% może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa. Dlatego w domu zapewnijmy naszym pupilom stały dostęp do świeżej wody – możemy nawet dostawić dodatkową miskę. Na spacery koniecznie powinniśmy zabierać ze sobą odpowiednie poidełko, by nasz pies w każdej chwili mógł  się napić. Równie istotną kwestią, jak właściwe nawodnienie psa, jest zapobieganie przegrzaniu się zwierzęcia. Musimy bowiem pamiętać, że psy nie pocą się przez powierzchnię skóry, jedynie podczas dyszenia oraz pocenie się opuszek łap, dlatego tak łatwo u nich o udar cieplny. Tu warto przypomnieć, żeby psom, które muszą nosić kagańce, zakładać tylko takie, które umożliwiają dyszenie. Jeśli nasz pupil przebywa na dworze, zapewnijmy mu miejsce w cieniu, a w domu postarajmy się maksymalnie obniżyć temperaturę otoczenia. Doskonałym rozwiązaniem są maty i legowiska chłodzące, których nie trzeba wcześniej schładzać, są gotowe do użycia. Przydadzą się w domu i w ogrodzie, a także w czasie wakacyjnych wypraw – podpowiada Tomasz Skoczek z Maxi Zoo.

Jeśli nasz pupil intensywnie ziaje, ślini się, ma przyspieszone bicie serca i przekrwione błony śluzowe spojówek, należy niezwłocznie psa ochłodzić – na przykład poprzez kąpiel w chłodnej wodzie lub owinięcie mokrym ręcznikiem. Jeśli objawy nas niepokoją, niezwłocznie udajmy się do weterynarza.

Jeśli planujemy wyjazd z psem, również musimy zadbać o jego komfort termiczny. W pociągach i autokarach zazwyczaj działa klimatyzacja, samochody osobowe też najczęściej są już w nią wyposażone. Mimo to należy dbać o to, by pies przebywał w zacienionej części samochodu, usunąć czarne maty, które często są rozwieszone pomiędzy siedzeniami, ponieważ bardzo się nagrzewają lub wyłożyć je jasnym materiałem. Najlepiej przewozić psa w specjalnym transporterze, którego dno można wyłożyć matą chłodzącą. Bardzo ważny jest dostęp do wody.

- Media powtarzają to do znudzenia, ale zawsze warto przypomnieć – nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie w upalny dzień. Nawet na chwilę. Podróż powinna być tak zorganizowana, by pies mógł wysiadać z samochodu, gdy my wysiadamy. Jeśli musimy zrobić zakupy – wybierzmy bazarek. Chcemy zjeść obiad – to wyłącznie w restauracji, która jest przyjazna psom. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej takich miejsc, więc nie powinien być to problemem. Na przykład do naszych sklepów można przychodzić ze swoimi pupilami, nie tylko w upały, a na każdego z nich czeka świeża woda i przekąski – dodaje Tomasz Skoczek.

W trakcie upałów bardzo ważne jest obserwowanie naszego pupila – każdy jest inny, psy tej samej rasy mogą różnie znosić wysokie temperatury. Dużo zależy od jego wieku, kondycji, a nawet tego, kiedy ostatnio był u psiego fryzjera. Nie dopuszczajmy do przegrzania i odwodnienia, a uda mu się przetrwać te trudne dni w dobrym zdrowiu. Więcej informacji na temat letnich spacerów z psem znajduje się na stronie: www.maxizoo.pl/magazyn/pies/sport-zabawa/spacery-latem/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta „Sekrety Pszczół”, czyli spotkanie z Pszczelarium w VIVO! Piła Biuro prasowe
2021-09-10 | 12:00

„Sekrety Pszczół”, czyli spotkanie z Pszczelarium w VIVO! Piła

Już w sobotę, 11 września, VIVO! Piła odwiedzi wyjątkowy gość, Henryk Rolbiecki, przedstawiciel Pszczelarium oraz opiekun pasieki funkcjonującej na dachu galerii. W obiekcie, w ramach
Zwierzęta Maraton zumby w Atrium Copernicus
2021-09-06 | 13:02

Maraton zumby w Atrium Copernicus

Zatańcz zumbę i wesprzyj bezdomne zwierzaki! Już w sobotę, 11 września, w takt energetycznych rytmów torunianie będą pomagać podopiecznym miejskiego Schroniska dla Bezdomnych
Zwierzęta Co zrobić, gdy zwierzę domowe wyrządzi komuś krzywdę?
2021-08-27 | 08:00

Co zrobić, gdy zwierzę domowe wyrządzi komuś krzywdę?

Pies, kot czy inne zwierzęta domowe, to wspaniali towarzysze naszego życia i… duża odpowiedzialność. Zdarzają się sytuacje, w których ulubiony pupil wyrządzi krzywdę albo

Więcej ważnych informacji

Media

Marcin Prokop: Janek Kliment jako juror wniósł do „Mam talent!” dużo świeżości. Jest człowiekiem nieobliczalnym, a jego łamana polszczyzna czasami brzmi kontrowersyjnie

Prezenter zauważa, że dzięki Michałowi Kempie i Janowi Klimentowi program wzbogacił się o dwie wyraziste osobowości. Czeski tancerz i choreograf doskonale sprawdza się w charakterze jurora, bo jest niezwykle spontaniczny, a jednocześnie poddaje uczestników bardzo wnikliwej ocenie. Z kolei sam Jan Kliment cieszy się, że dzięki temu programowi może poznawać utalentowanych i wybitnie uzdolnionych ludzi. Zdążył się już jednak przekonać, że porównywanie ich i wystawianie stosownej oceny jest niezwykle trudne.

Muzyka

Zespół Kombii: Nie rozważamy koncertów w internecie. Granie do widza w domyśle, kiedy nie ma odpowiedniej interakcji, to dla muzyków jest katastrofa

Artyści promują obecnie swój najnowszy album zatytułowany „5” i mają nadzieję, że zarówno premierowe utwory, jak i dobrze znane przeboje uda się im zaprezentować podczas specjalnej trasy koncertowej. Na razie jednak trudno coś precyzyjnie zaplanować, rezerwować jakiekolwiek terminy czy podejmować wiążące decyzje, bo nie wiadomo, kiedy nadejdzie czwarta fala koronawirusa. Członkowie zespołu Kombii podkreślają też, że nie są zwolennikami występów online. Dla nich koncert to spotkanie z publicznością, odpowiednia oprawa, nagłośnienie i energia płynąca ze sceny.

Farmacja

Biodruk 3D może zrewolucjonizować badania kliniczne i transplantologię. Już za kilka lat będzie można wydrukować z komórek zdrowe narządy do przeszczepu

Od początku 2021 roku pacjenci odzyskują wzrok dzięki biodrukowanym rogówkom oka. Tymczasem już za kilka lat możliwe będzie wydrukowanie w podobny sposób trzustki czy wątroby, które będą się nadawać do przeszczepów. Biodruk 3D pozwala również tworzyć z tkanek modele nowotworów i testować na nich działanie terapii celowanych. Wydrukowane modele tkankowe zastępują coraz częściej żywe zwierzęta w procesie badań klinicznych czy testowania kosmetyków.

Motoryzacja

Kamery w samochodach coraz powszechniejsze. Do Polski wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń

Polscy kierowcy coraz częściej montują w samochodach kamery, które rejestrują, co się dzieje w trakcie jazdy przed samochodem i w jego pobliżu. Taki sprzęt okazuje się przydatny np. w razie stłuczki, kiedy trzeba udowodnić czyjąś winę, a nagraniami – o ile są wysokiej jakości – często posiłkują się też policja i sądy. Na polski rynek wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń. Brytyjski Nextbase, który w Europie ma już ponad 60-proc. udział w sprzedaży, wprowadzi do Polski serię urządzeń naszpikowanych zaawansowanymi, inteligentnymi technologiami i dodatkowymi opcjami, które wspierają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.