Komunikaty PR

Upały nam nie straszne

2021-07-13  |  01:00
Biuro prasowe

Wakacje to nie tylko przyjemność spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu ze swoim pupilem. To także czas, kiedy trzeba zapewnić psu szczególną troskę, by gorące dni nie były dla niego szczególnie trudne. Jak zapewnić czworonożnemu przyjacielowi komfort w czasie upałów opowiada Tomasz Skoczek, ekspert Maxi Zoo.

Zasada jest prosta – jeśli nam jest gorąco, to naszym psom tym bardziej. W upalne dni musimy szczególnie o nie zadbać, by nie narazić ich na udar cieplny, czy kłopoty z łapkami.

Przede wszystkim warto zmienić godziny spacerów – na te dłuższe najlepiej wybrać się wcześnie rano i późnym wieczorem. Jeśli wychodzimy z naszym pupilem w ciągu dnia, to niech będzie to krótki wypad na załatwienie podstawowych potrzeb, podczas którego pilnujmy psa, by jak najmniej chodził po rozgrzanym asfalcie – co może doprowadzić do oparzeń opuszek łap. Krótki spacer w cieniu i po trawie to idealne rozwiązanie w środku gorącego dnia. W takie dni nie zmuszajmy też psa do większych aktywności czy zabawy – nawet jeśli uwielbia biegać i aportować, starajmy się go wyciszyć.

- W upalne dni bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Choć wydaje się to mało prawdopodobne, to spadek nawodnienia już o około 5% może stanowić zagrożenie dla zdrowia psa. Dlatego w domu zapewnijmy naszym pupilom stały dostęp do świeżej wody – możemy nawet dostawić dodatkową miskę. Na spacery koniecznie powinniśmy zabierać ze sobą odpowiednie poidełko, by nasz pies w każdej chwili mógł  się napić. Równie istotną kwestią, jak właściwe nawodnienie psa, jest zapobieganie przegrzaniu się zwierzęcia. Musimy bowiem pamiętać, że psy nie pocą się przez powierzchnię skóry, jedynie podczas dyszenia oraz pocenie się opuszek łap, dlatego tak łatwo u nich o udar cieplny. Tu warto przypomnieć, żeby psom, które muszą nosić kagańce, zakładać tylko takie, które umożliwiają dyszenie. Jeśli nasz pupil przebywa na dworze, zapewnijmy mu miejsce w cieniu, a w domu postarajmy się maksymalnie obniżyć temperaturę otoczenia. Doskonałym rozwiązaniem są maty i legowiska chłodzące, których nie trzeba wcześniej schładzać, są gotowe do użycia. Przydadzą się w domu i w ogrodzie, a także w czasie wakacyjnych wypraw – podpowiada Tomasz Skoczek z Maxi Zoo.

Jeśli nasz pupil intensywnie ziaje, ślini się, ma przyspieszone bicie serca i przekrwione błony śluzowe spojówek, należy niezwłocznie psa ochłodzić – na przykład poprzez kąpiel w chłodnej wodzie lub owinięcie mokrym ręcznikiem. Jeśli objawy nas niepokoją, niezwłocznie udajmy się do weterynarza.

Jeśli planujemy wyjazd z psem, również musimy zadbać o jego komfort termiczny. W pociągach i autokarach zazwyczaj działa klimatyzacja, samochody osobowe też najczęściej są już w nią wyposażone. Mimo to należy dbać o to, by pies przebywał w zacienionej części samochodu, usunąć czarne maty, które często są rozwieszone pomiędzy siedzeniami, ponieważ bardzo się nagrzewają lub wyłożyć je jasnym materiałem. Najlepiej przewozić psa w specjalnym transporterze, którego dno można wyłożyć matą chłodzącą. Bardzo ważny jest dostęp do wody.

- Media powtarzają to do znudzenia, ale zawsze warto przypomnieć – nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie w upalny dzień. Nawet na chwilę. Podróż powinna być tak zorganizowana, by pies mógł wysiadać z samochodu, gdy my wysiadamy. Jeśli musimy zrobić zakupy – wybierzmy bazarek. Chcemy zjeść obiad – to wyłącznie w restauracji, która jest przyjazna psom. Na szczęście w Polsce jest coraz więcej takich miejsc, więc nie powinien być to problemem. Na przykład do naszych sklepów można przychodzić ze swoimi pupilami, nie tylko w upały, a na każdego z nich czeka świeża woda i przekąski – dodaje Tomasz Skoczek.

W trakcie upałów bardzo ważne jest obserwowanie naszego pupila – każdy jest inny, psy tej samej rasy mogą różnie znosić wysokie temperatury. Dużo zależy od jego wieku, kondycji, a nawet tego, kiedy ostatnio był u psiego fryzjera. Nie dopuszczajmy do przegrzania i odwodnienia, a uda mu się przetrwać te trudne dni w dobrym zdrowiu. Więcej informacji na temat letnich spacerów z psem znajduje się na stronie: www.maxizoo.pl/magazyn/pies/sport-zabawa/spacery-latem/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Bezpieczne święta i sylwester z pupilem Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

Okres świąteczno-noworoczny to czas radości i wspólnych chwil z bliskimi. Niestety, dla naszych pupili może to być również czas stresu i zagrożeń.
Zwierzęta „Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
2024-12-17 | 07:00

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Ponad 1 300 000 zł – tyle pieniędzy jest potrzebnych, aby bezdomne psy z województw dolnośląskiego i opolskiego mogły wrócić do schronisk, które
Zwierzęta Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
2024-12-12 | 14:20

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn

8. edycja charytatywnej imprezy dla bezdomnych zwierząt Psi Targ będzie trwała aż dwa dni! Zapraszamy wszystkich na I piętro Galerii Turzyn w sobotę i niedzielę – 14 i 15 grudnia w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.

Ochrona środowiska

Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Moda

Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.