Komunikaty PR

Wakacje z psem i kotem

2022-07-06  |  08:40

Zaczęły się wakacje, okres relaksu i miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi, do których bez wątpienia zaliczamy nasze czworonogi. Ogólnopolskie badanie ,,Wyjazdy urlopowe Polaków a opieka nad zwierzętami”[1] zrealizowane na zlecenie firmy Mars Polska pokazuje, jak polscy opiekunowie psów i kotów organizują opiekę nad swoimi czworonogami, planując wyjazdy wypoczynkowe. Okazuje się, że podczas wakacyjnych podróży częściej towarzyszą nam psy, a 68% ich opiekunów jest bardziej szczęśliwych, gdy spędza urlop ze swoim ulubieńcem. Z kolei koty w większości zostają w domach, ponieważ źle znoszą podróż (79%) i zmianę otoczenia (78%).

Wyjazd wypoczynkowy powinien cieszyć każdego członka rodziny, dlatego tak ważne jest, aby przed wspólną podróżą zastanowić się, czy dla naszego czworonożnego przyjaciela będzie ona przyjemnością zgodnie z jego naturalnymi potrzebami i indywidualnymi cechami, czy może lepiej będzie czuł się, pozostając w domu pod odpowiednia opieką.

Z badania firmy Mars wynika, że blisko jedna trzecia opiekunów psów (31%) zabiera je ze sobą na wakacje lub inny wyjazd wypoczynkowy. Podejmując decyzję kierujemy się dobrem pupila. Głównym powodem, dla którego pies jedzie z nami jest radość zwierzęcia ze wspólnej podróży. Dla 53% respondentów jest to najważniejszy powód wspólnego wyjazdu, a aż 91% badanych podało go, jako jeden z istotnych dla nich czynników. Osoby, które decydują się podróżować w towarzystwie swojego psa, z reguły kojarzą to doświadczenie z pozytywnymi emocjami. 68% opiekunów psów jest bardziej szczęśliwych, gdy pies jest razem z nimi na urlopie, 41% jest bardziej zrelaksowanych, a tylko 2% z nas stresuje się z tego powodu. Ci, którzy nie zabierają psa na wspólny wyjazd, robią to z troski o zwierzę, ponieważ źle znosi ono podróż (75%).

Koty głównie zostają w domu, gdzie zapewniamy im właściwą opiekę. Tylko co ósmy opiekun kota (12%) wyjeżdża razem z nim na wakacje. 61% ankietowanych zostawia kociego przyjaciele w swoim domu i ktoś z rodziny lub znajomych odwiedza go (45%), albo wprowadza się do nas (16%), aby mieć nad nim pieczę. Co piąty respondent (20%) pozostawia kota pod opieką bliskich w ich domu. Co ciekawe z usług petsittera czy hotelu dla zwierząt decyduje się skorzystać tylko 2% badanych.

Główną barierą stojącą na przeszkodzie podróżowania ze zwierzętami jest złe samopoczucie kotów i psów w podróży –  aż 77%  respondentów zwróciło uwagę, że jest to jeden z powodów, dla którego nie decydują się na urlop z czworonożnym przyjacielem. W dalszej kolejności wskazano też na zły wpływ zmiany otoczenia na zwierzę. Dla blisko trzech czwartych badanych (73%) jest to jeden z istotnych czynników niepodróżowania razem ze swoim pupilem. Trzecim najczęściej podawanym powodem niezabierania psa lub kota na wyjazdy jest zbyt mała infrastruktura przyjazna zwierzętom (np. hotele, restauracje). Jako jeden z istotnych czynników wskazywało go 64% badanych.

Wyniki badania pokazują, że respondenci dobrze orientują się w różnicach w opiece nad psami i kotami, wynikających ze specyfiki gatunku. Z odpowiedzialnością podchodzą oni do decyzji związanych ze wspólnym wyjazdem na wakacje, kierując się dobrem pupila. Psy i koty to zwierzęta o odmiennych potrzebach. Psy są bardzo związane z opiekunami i ich towarzystwo jest dla nich kluczowe. Dodatkowo te zwierzęta uwielbiają poznawać nowe terytoria. Koty z kolei są silnie terytorialne i zazwyczaj najlepiej czują się w znanym, stałym otoczeniu, dlatego podróż i zmiana środowiska życia może wiązać się u nich z silnym stresem – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Jak dbamy o pupila w podróży?

Tylko 2% respondentów, którzy wyjeżdżają ze swoimi zwierzętami na urlop, nie używa żadnych akcesoriów dla zapewnienia bezpieczeństwa pupila w trakcie podróży. Opiekunowie psów najczęściej decydują się zabrać ze sobą smycz (45%), matę zabezpieczającą siedzenie przed zabrudzeniem (42%) oraz szelki lub obrożę (39%). Opiekunowie kotów pamiętają przede wszystkim o sztywnym, np. plastikowym transporterze (42%), transporterze miękkim, jak torba materiałowa (34%) i smyczy (30%).

Zwierzę musi być przewożone tak, by zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy wszystkim pasażerom. W samochodzie najlepiej stosować metalową klatkę, którą mocuje się w przestrzeni bagażowej lub na podłodze za przednimi siedzeniami, albo transportery samochodowe lub specjalne szelki wpinane do pasów bezpieczeństwa – tłumaczy Małgorzata Głowacka.

Żywienie na wakacjach – dlaczego warto nie zmieniać diety

Ponad 75% opiekunów psów i kotów w trakcie wspólnych podróży wakacyjnych ze zwierzętami nie decyduje się na zmianę sposobu karmienia i podaje tę samą kompletną i zbilansowaną gotową karmę, co na co dzień. Część opiekunów psów i kotów w trakcie wyjazdów wypoczynkowych stosuje więcej niż zazwyczaj specjalnych przysmaków dla zwierząt.

Żywienie w czasie wyjazdu jest niezwykle ważnym elementem dobrego samopoczucia naszego pupila. Pamiętajmy, aby podawać ten sam kompletny i zbilansowany pokarm, co zwykle i nie zmieniać liczby porcji, ponieważ nagłe zmiany diety są bardzo częstą przyczyną biegunek. Wakacje to okres, w którym mamy więcej czasu na zabawę i spacery z czworonogami, a więc i potencjalnie więcej okazji do obdarowywania ich przysmakami, co część opiekunów potwierdziło w badaniu. To doskonała okazja do budowania jeszcze większej więzi – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżamy razem z pupilem na wakacje, czy też zostaje on w domu pod opieką innych, bardzo ważne jest, aby latem otoczyć go wyjątkową opieką. Badanie pokazało, że Polacy z niezwykłą troską podchodzą do organizacji jak najlepszej opieki dla swoich czworonożnych przyjaciół w czasie wakacyjnego urlopu, stawiając dobro zwierzęcia na pierwszym miejscu.


[1] Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-26.05.2022 r., na zlecenie firmy Mars Polska.  Analizą objęto grupę 1015 Polaków będących opiekunami psów i kotów. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Głównym celem badania było poznanie zwyczajów w opiece nad zwierzętami domowymi podczas wyjazdów wypoczynkowych opiekunów.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów Biuro prasowe
2024-07-19 | 01:00

Glovo i Kakadu łączą siły, aby zapewnić użytkownikom szybkie dostawy produktów

Pies? Kot? A może chomik? Bez względu na to, jakie zwierzę mamy w domu, chcemy dla niego jak najlepiej. Zbilansowana karma, zdrowe przekąski, wygodne legowiska czy nowa obroża dla psa –
Zwierzęta Tydzień z Fundacją WWF Polska w Atrium Kasztanowa
2024-07-15 | 10:06

Tydzień z Fundacją WWF Polska w Atrium Kasztanowa

Jeśli chcesz dowiedzieć się o ochronie zagrożonych gatunków lub zastanawiasz się, jak możesz wpłynąć na swoje otoczenie, odwiedź stoisko Fundacji WWF Polska, które będzie
Zwierzęta Zwycięska drużyna w co drugim domu nie tylko na Euro
2024-07-09 | 14:24

Zwycięska drużyna w co drugim domu nie tylko na Euro

Trwają Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej i choć emocje towarzyszące zwycięstwom ulubionej drużyny potrafią być gorące, nic nie może równać się z radością,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Eliza Rycembel: Sztukę „Czułe słówka” zrobiliśmy na podstawie znanego filmu. Udało się uwspółcześnić tę historię i przenieść ją na nasze realia

Już po pierwszych przedstawieniach Eliza Rycembel i Krzysztof Dracz widzą, że bardziej współczesna teatralna wersja obsypanego Oscarami kinowego hitu sprzed 40 lat również przypadła do gustu widzom. „Czułe słówka” w reżyserii Pawła Paszta to historia wzruszająca, ale nie ckliwa, z odpowiednią dozą akcentów dramatycznych i komediowych. Spektakl opowiada o trudnej relacji nadopiekuńczej matki i córki, która czując się przytłoczona jej miłością i oczekiwaniami, decyduje się na szybkie małżeństwo i opuszczenie domu.

Inwestycje

Polskie wybrzeże przyciąga coraz więcej turystów z zagranicy. Apartamenty nad morzem wracają do łask inwestorów

Polskie wybrzeże z każdym rokiem cieszy się rosnącym zainteresowaniem krajowych, ale i zagranicznych turystów – głównie z Niemiec, Czech, Szwecji i Norwegii. Tym, co przyciąga ich nad Bałtyk, są m.in. ceny, które wciąż pozostają konkurencyjne w stosunku do cen innych, popularnych destynacji wakacyjnych, jak i dobra baza noclegowa. Nadmorskie hotele i apartamenty w sezonie notują nawet ponad 90-proc. obłożenie, a zainteresowanie inwestowaniem w takie obiekty nie słabnie. Apartamenty typowo pod wynajem – wykończone pod klucz, w dobrej lokalizacji, z operatorem i gwarancją comiesięcznego zysku – są popularne wśród osób, którym zależy na zabezpieczeniu i pomnożeniu swoich oszczędności, które jednocześnie oczekują, by formalności związane obsługą lokalu były dla nich jak najmniej angażujące.

Media

Katarzyna Dowbor: Niektórym bohaterom programu „Nasz nowy dom” pomagam do dziś. A moje nazwisko otwiera drzwi, których inaczej nie można otworzyć

Prezenterka przyznaje, że historia wielu bohaterów programu „Nasz nowy dom” poruszyła ją do tego stopnia, że postanowiła im pomagać także na własną rękę, już poza kamerami. I mimo że teraz nie jest już związana z tym formatem Polsatu, to nadal ma kontakt z niektórymi uczestnikami i wspiera ich, jak tylko może. Katarzyna Dowbor podkreśla, że dużą satysfakcje daje jej to, że ktoś chętnie korzysta z jej rad i życiowego doświadczenia. Ma też żal do władz Polsatu, że nadal nie poznała powodów ich decyzji dotyczącej zmiany gospodyni programu, który tworzyła od podszewki.