Żółta wstążka u psa – co oznacza?
Bez względu na to, czy jesteś opiekunem psa czy jedynie lubisz czasem pogłaskać uroczego czworonoga mijanego na ulicy, warto być świadomym, co oznacza żółta wstążka lub przywieszka przy obroży/ smyczy/ szelkach. Nie jest to zwykła ozdoba, ponieważ ma swoje znaczenie. Opowiada o tym Alicja Skrabania z Maxi Zoo.
Każdy pies jest inny – jedne uwielbiają się przytulać i lubią wszelkie pieszczoty, nawet z nowo spotkanymi osobami, inne wręcz unikają kontaktów i chowają się w strachu za swoim opiekunem. Ludzie dość często głaszczą napotkane psy na ulicy lub witają się z nimi, nie zastanawiając się, jak czuje się z tym zwierzę – czy dobrze znosi tego typu sytuację i czy jest to dla niego komfortowe – a co najważniejsze, nie pytając o to wcześniej opiekuna. Nawet jeśli pies jest przyjacielsko nastawiony, opiekun może nie życzyć sobie, by był głaskany przez obce osoby – chociażby ze względów higienicznych czy wychowawczych.
Niektóre psy z różnych przyczyn mogą potrzebować więcej przestrzeni i dystansu – np. dlatego, że są bojaźliwe i źle znoszą kontakt z innymi osobami czy psami, mogą być chore, starsze lub po prostu być w trakcie szkolenia na psa terapeutycznego. Dlatego, aby odpowiedzieć na ich potrzeby i ograniczyć im stres, została zorganizowana kampania The Yellow Dog Project. To akcja mająca na celu edukację o potrzebach zwierząt i promowanie zasad właściwego kontaktu z psami za pomocą międzynarodowego znaku, żółtej wstążki lub przywieszki. Dzięki temu wiemy, że tak oznaczony pies wymaga zachowania odpowiedniego dystansu.
- Żółta wstążka lub przywieszka u psa nie jest ozdobą – to znak dla innych, by go nie zaczepiali, nie dotykali czy nie wołali do siebie. Taki pies potrzebuje więcej przestrzeni, aby czuć się dobrze. Gdy spotkasz tak oznaczone zwierzę nie lekceważ tego – zachowaj ostrożność i ogranicz jakikolwiek kontakt. Nie wykonuj gwałtownych ruchów czy dźwięków które mogłyby go przestraszyć. Jeśli chcesz wejść z nim w interakcję, najlepiej zapytać opiekuna, jaka odległość będzie odpowiednia i na jaki kontakt możesz sobie pozwolić – podkreśliła Alicja Skrabania z Maxi Zoo. Zwierzęta oznaczone żółtą wstążką mogą mieć również problem z kontaktami z innymi psami – dlatego nie licz na natychmiastową przyjaźń z twoim pupilem. Zadbaj o to, by zachować bezpieczną odległość, nie spuszczać swojego psa ze smyczy i uspokoić go, jeśli robi się nadmiernie pobudzony na widok drugiego zwierzaka. Najlepiej w takiej sytuacji ominąć oznaczonego psa w większej odległości. Jeśli jednak taki pies wyrażał ochotę na nawiązanie kontaktu, w tym przypadku warto zapytać opiekuna, jak najlepiej się zachować i jakie potrzeby ma dane zwierzę – czy dobrze reaguje na inne psy, czy potrzebuje więcej czasu na oswojenie się? – dodała Alicja.
Żółta wstążka nie zawsze oznacza, że zwierzę jest agresywne lub chore i nie można do niego wcale podchodzić, lecz sygnalizuje, że pies potrzebuje więcej przestrzeni i spokoju. Akcja ma na celu pokazanie, że psy nie zawsze są skore do zabawy z obcymi, dlatego należy szanować ich przestrzeń. Jeśli będziemy mieli na uwadze potrzeby zwierząt, swoich i innych, unikniemy nieprzyjemnych sytuacji i zadbamy o dobry stan psychiczny czworonogów – a przecież na tym nam, miłośnikom zwierząt zależy!
Różne przeżycia i charaktery psów sprawiają, że mogą potrzebować specjalnego oznaczenia. Poza nadmierną agresją może to być spowodowane przez lęki, np. po złych doświadczeniach boją się obcych ludzi lub psów. Niektóre adoptowane psy mają żółte wstążki, ponieważ nowy opiekun nie wie jeszcze, jak będzie się zachowywał jego podopieczny w różnych sytuacjach.
Niektóre psy pracują – jeśli zwierzę jest w trakcie szkolenia lub pracuje jako przewodnik osoby niewidomej lub niepełnosprawnej, nie może być rozpraszany, ponieważ nie będzie wykonywał swojej pracy poprawnie. Żółtą wstążką mogą być też oznaczane psy w starszym wieku, chore czy te w procesie rekonwalescencji, które niedomagają i nie powinny mieć kontaktów z innymi lub przypadkiem można im sprawić ból.
Nie jest możliwe by wytłumaczyć każdemu z mijanych podczas spaceru osób z jakich przyczyn twój pies potrzebuje przestrzeni – dlatego żółta wstążka, jako międzynarodowy sygnał, rozwiązuje ten problem. Niestety, dla wielu osób ta forma przekazu informacji o konieczności zachowania dystansu jest nadal nieznana, dlatego zachęcamy do rozpowszechniania wiedzy o kampanii The Yellow Dog Project. Więcej informacji na ten temat znajduje się w magazynie Maxi Zoo.
Pies nie jest maskotką, nawet jeśli jest przyjacielski, nie oznacza to, że może być zaczepiany na spacerze – konieczne jest, byśmy mieli na uwadze potrzeby i komfort psychiczny zwierzęcia, a nie jedynie własną potrzebę kontaktu z pupilem.
Jeśli uważasz, że twój pies powinien nosić żółtą wstążkę, możesz kupić odpowiednią przywieszkę w sklepach stacjonarnych Maxi Zoo, których lista znajduje się tutaj: www.maxizoo.pl/storefinder/ oraz w sklepie online.

Koniec z długami. Petsy promuje nowe podejście do opieki nad zwierzętami

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.