Komunikaty PR

5 lifehacków z wykorzystaniem mleka, o których nie mieliście pojęcia

2022-07-18  |  13:04
Biuro prasowe
Kontakt

Promocja
Polska Izba Mleka

ul. Mickiewicza 7/23
15-213 Białystok
promocja|izbamleka.pl| |promocja|izbamleka.pl
693260235
www.izbamleka.pl

Choć o tym, jakie odżywcze właściwości posiada mleko wiedzą niemal wszyscy, to nie każdy zdaje sobie sprawę z jego alternatywnych zastosowań. Mleko nie tylko nadaje się do spożycia, ale również za jego pomocą… naprawiać możemy porcelanę. O tej i innych niecodziennych funkcjach mleka opowie kampania „Mamy kota na punkcie mleka” finansowana z Funduszu Promocji Mleka. 

Z danych publikowanych przez GUS w 2021 r. wynika, że bilansowe spożycie mleka, łącznie z mlekiem przeznaczonym na przetwory (ale nie wliczając masła), wyniosło w 2020 roku ok. 224 litrów na mieszkańca i jest to tendencja wzrostowa.

I nic dziwnego. Bo choć mleko krowie w około 90% składa się z wody, to pozostałe 10% to prawdziwa bomba niezwykle ważnych dla naszego zdrowia składników: białka, węglowodanów, tłuszczy, witamin A, D i B12, a także różnych minerałów, związków organicznych i przeciwutleniaczy.

Być może jednak nie zdajesz sobie sprawy, że mleko może służyć nie tylko celom spożywczym. Oto pięć niezwykłych zastosowań mleka, o których nie miałeś pojęcia. 

Błyszczące sztućce

Zmatowiałe sztućce będą wyglądać jak nowe z niewielką pomocą kwaśnego mleka. Jeśli nie macie pod ręką tego napoju, możesz je zrobić samodzielnie, dodając odrobinę octu do mleka świeżego. Namocz srebro w mleku – wystarczy ok. pół godziny – aby rozmiękczyć nieco nalot, następnie umyj w ciepłej wodzie z mydłem i wypoleruj miękką szmatką. Efekt naprawdę cię zaskoczy.

Na poparzenia słoneczne

Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że doskonałym domowym sposobem na zapewnienie ulgi po zbyt długiej kąpieli społecznej jest użycie kefiru w miejscach poparzeń. Nie każdy jednak wie, że kefir zastąpić można zsiadłym mlekiem. Wystarczy delikatnie je wklepać w spieczone miejsca, a znajdujące się w mleku enzymy z pewnością złagodzą objawy oparzeń.

Sproszkowane mleko jako krem do golenia

W domu zabrakło kremu do golenia, a najbliższy sklep jest już zamknięty? Żaden problem! Najzwyczajniej wymieszaj niewielką ilość wody ze sproszkowanym mlekiem, tak by otrzymać pastę. Ta prosta mikstura ma na tyle gładką konsystencję, że trudno ją odróżnić od prawdziwego kremu do golenia. 

Czyszczenie galanterii skórzanej

Zużytą lub brudną galanterię przetrzyj mlekiem i poleruj aż do całkowitego wyczyszczenia. Mleko usunie wszelkie plamki, pozostawiając skórę lśniącą. Twoja znoszona torebka czy portfel wyglądać będą na zupełnie nowe.

A co z porcelaną?

Zanim wyrzucisz zniszczoną porcelanę po babci, rozważ użycie mleka jako sposobu na jej odnowę. Warto wiedzieć, że proteiny w mleku wchodzą w reakcję z kaolinem – czyli glinką porcelanową – a dzięki temu spajają wszelkie pęknięcia. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić zniszczone naczynie w wypełnionym mlekiem garnku. Mleko trzeba doprowadzić do wrzenia, a następnie zredukować temperaturę i gotować na wolnym ogniu przez około godzinę. Dzięki temu prostemu zabiegowi stara porcelana zyska nowe życie!

Jakkolwiek szerokie możliwości zastosowania mleka są naprawdę imponujące, nie zapominajmy o rudymentarnych kwestiach – mleko to przede wszystkim niezwykle smaczny i odżywczy napój, dlatego pijmy je każdego dnia. Na zdrowie!

Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowano z Funduszu Promocji Mleka

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Polska Izba Mleka
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie „Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War Biuro prasowe
2024-07-03 | 15:05

„Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War

Oranżada Hellena wystartowała z nową odsłoną kampanii #hellendż, realizowaną w tym roku pod hasłem „Chwalcie siebie!”. W ramach akcji, na Nowym Mieście w Warszawie, pojawił
Żywienie Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!
2024-07-03 | 15:00

Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!

Spotkanie z ulubionymi postaciami z kultowych animacji, światowej klasy pokazy oraz pięć niezwykłych krain – to tylko część atrakcji jakie czekają na zwycięzcę loterii „Mus
Żywienie Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach
2024-07-02 | 11:00

Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach

Świadomość konsumentów w kwestii odżywiania rośnie w szybkim tempie, co potwierdzają wyraźne trendy z ostatnich lat[i]. Polacy coraz uważniej analizują składy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.