Czemu seniorzy powinni pić mleko?
Promocja
Polska Izba Mleka
ul. Mickiewicza 7/23
15-213 Białystok
promocja|izbamleka.pl| |promocja|izbamleka.pl
693260235
www.izbamleka.pl
Nie ulega wątpliwości, że o dobrym wpływie picia mleka na zdrowie dzieci i młodzieży mówi się całkiem dużo. Jak się jednak okazuje, przynosi ono również wiele korzyści zdrowotnych seniorom. Kampania „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka prezentuje pięć pierwiastków i związków chemicznych ważnych dla zdrowia osób po sześćdziesiątce.
Wapń
Jedną z głównych zalet mleka jest jego wysoki poziom wapnia, niezbędnego składnika odżywczego do budowy i utrzymywania dużej wytrzymałości kości. Nie każdy jednak wie, iż mleko wpływa pozytywnie na zdrowie kości osób w każdym wieku, także seniorów. Wapń jest niezwykle ważny w zapobieganiu osteoporozie, zwłaszcza u starszych osób. Jedna szklanka mleka 2% zawiera ok. 300 mg wapnia, co stanowi prawie połowę zalecanego dziennego spożycia tego pierwiastka dla seniorów.
Glutation
Glutation to naturalnie występujące w ludzkim ciele białko, które spełnia kilka niezwykle ważnych funkcji. Wśród nich zwiększa odporność, usuwa wolne rodniki, a także odtruwa organizm. Niestety wraz z wiekiem maleje zdolność naszych organizmów do syntezowania tego białka.
Okazuje się, że istnieje korelacja między spożyciem mleka a poziomem glutationu w mózgach u osób starszych. W artykule opublikowanym w The American Journal of Clinical Nutrition zaprezentowane zostały wyniki badań, które dowiodły, iż picie mleka zwiększa poziom glutationu, który z kolei zmniejsza stres oksydacyjny związany np. z chorobą Alzheimera.
Proteiny
Sarkopenia to powiązany z wiekiem zespół utraty masy mięśniowej, objawiający się także ich osłabieniem i zwłóknieniem. Sarkopenia staje się zauważalna u wszystkich osób powyżej 50. roku życia. Szacuje się, że zaczynamy wtedy tracić do 1% masy mięśniowej na rok.
Należy pamiętać, iż kluczowym składnikiem odżywczym dla zdrowia mięśni seniorów jest białko, a jego doskonałym źródłem - niezależnie od wieku - pozostaje mleko. Dlatego też spożywanie mleka w odpowiednich ilościach połączone z ćwiczeniami siłowymi może hamować sarkopenię. Spowolnienie sarkopenii oznacza większą sprawność i samodzielność w wieku emerytalnym.
Potas
Na niedobór tego pierwiastka osoby starsze są szczególnie narażone. Wiele bowiem lekarstw dla seniorów ma właściwości moczopędne, co sprawia, że o deficyt potasu u starszej osoby zażywającej tego rodzaju medykamenty jest wyjątkowo łatwo. Jeśli z kolei niedoborom potasu towarzyszy nadmiar sodu we krwi, skutkować może to zbyt wysokim ciśnieniem krwi. To z kolei wiąże się ryzykiem udaru, zawału serca czy przewlekłej choroby nerek. Choć wszyscy, niezależnie od wieku, spożywamy za dużo soli, to dieta bogata w potas może zmniejszać ryzyko zbyt wysokiego ciśnienia krwi i wszystkich z nim związanych przypadłości.
Witamina D
Nasze organizmy wytwarzają witaminę D dzięki ekspozycji na światło słoneczne i to właśnie dzięki słońcu zaspokajamy większość zapotrzebowania na nią. Niestety, wraz z wiekiem spada zdolność naszej skóry do jej wytwarzania. Ale czemu właściwie witamina D jest tak ważna? Otóż spełnia ona zasadniczą rolę we wchłanianiu wapnia, który jest niezwykle istotny dla naszych kości. Mleko to bardzo dobre źródło witaminy D, dzięki której jesteśmy w stanie lepiej przyswajać wapń – zmniejszający ryzyko osteoporozy czy złamania.
Pijmy mleko niezależnie od wieku
Jak widzimy, mleko posiada wiele pozytywnych właściwości. Spowalnia utratę masy kostnej i mięśniowej, zaopatruje nas również w witaminę D. Mleko i produkty mleczne to świetne źródła białka i wapnia, a naszym organizmom dostarcza energii pomagającej zachować aktywność w wieku senioralnym. Białko w mleku pomaga zachować kondycję mięśni, a szeroka dostępność i uniwersalność tego napoju sprawiają, iż mleko jest niezwykle cennym składnikiem diety.
Sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.