Komunikaty PR

Sernik baskijski - na czym polega tajemnica jego przyrządzenia

2022-07-21  |  16:01
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.

Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl

Wierzch karmelizowany (niemal przypalony), a do tego sprężysty środek. Niesamowicie pyszne połączenie tekstur i smaków, które bez najmniejszego wysiłku osiągnąć możemy łącząc ze sobą zaledwie kilka składników. Sernik baskijski - jak powstał i jak możemy go przygotować?

Przypalony sernik brzmi raczej jak pomyłka, aniżeli godny pożądania smakołyk, ale nazwy mogą być mylące, a deser, o którym mowa, to w rzeczywistości pyszne i niezwykle łatwe w przygotowaniu ciasto. Z cudownie „spaloną” powierzchnią i bogatym kremowym wypełnieniem, ten sernik z hiszpańskiego Kraju Basków jest ulubionym słodkim specjałem tysięcy smakoszy na całym świecie.

Szczypta historii

Skąd właściwie wzięło się to całe zainteresowanie, jakim obdarzają ten deser koneserzy słodkich smakołyków? Okazuje się, że popularność sernika baskijskiego wybuchła nagle, mniej więcej 10 lat temu, kiedy to kilkoro znanych szefów kuchni odkryło go w jednej z restauracji w San Sebastián. Sernik okazał się na tyle pyszny, że zaczęto go odwzorowywać w lokalach na całym świecie.

Żeby jednak okryć jego prawdziwe pochodzenie, musimy cofnąć się parę dekad wcześniej. Sernik baskijski po raz pierwszy podany został w restauracji La Viña w zabytkowej części San Sebastián. Zważywszy, iż charakterystyczną cechą sernika, jest jego spalona powierzchnia, popularność, którą szybko zdobył, była w rzeczy samej dość nieoczekiwana. Pewnie nie bez znaczenia jest tu fakt, iż wnętrze tego deseru jest z kolei miękkie, niemal rozpływające się. Właśnie te cechy stanowią o złożoności i wyjątkowości sernika baskijskiego. Znajdziemy tu nuty słonego karmelu i przyrumienionego masła, które harmonicznie składają się na niepowtarzalny aromat ciasta.  

Jak przygotować sernik baskijski?

Składniki:

650 g twarogu sernikowego

200 g ciasteczek

100 g masła

5 jajek

1 szklanka cukru

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

0,5 l śmietanki kremówki 36%

Tortownicę o średnicy ok. 25 cm smarujemy odrobiną masła i wyścielamy papierem do pieczenia.

W niewielkiej miseczce kruszymy ciastka, dodajemy roztopione masło i dokładnie mieszamy. Masę przekładamy do tortownicy, wyrównujemy, a następnie wkładamy do lodówki na ok. pół godziny.

W misce umieszczamy ser, do którego dodajemy ekstrakt waniliowy, a następnie cukier i sól. Całość miksujemy. Do otrzymanej mieszaniny dodajemy śmietankę i ponownie miksujemy. 

Serową masę wlewamy do tortownicy ze schłodzonym już spodem.

Ciasto wkładamy do rozgrzanego do temperatury 220 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 40-45 minut.

Upieczony sernik musi jeszcze poleżeć kilka godzin w lodówce, aż do stężenia.

Smacznego!

Program „Ja Cię SERniczę!” jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicon Sp. z.o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie „Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War Biuro prasowe
2024-07-03 | 15:05

„Chwalcie siebie!” przekonuje Oranżada Hellena i realizuje niezwykły mural w War

Oranżada Hellena wystartowała z nową odsłoną kampanii #hellendż, realizowaną w tym roku pod hasłem „Chwalcie siebie!”. W ramach akcji, na Nowym Mieście w Warszawie, pojawił
Żywienie Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!
2024-07-03 | 15:00

Chrup wafle Familijne i wygraj rodzinny wyjazd do krainy bajek pod Paryżem!

Spotkanie z ulubionymi postaciami z kultowych animacji, światowej klasy pokazy oraz pięć niezwykłych krain – to tylko część atrakcji jakie czekają na zwycięzcę loterii „Mus
Żywienie Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach
2024-07-02 | 11:00

Świadome wybory żywieniowe Polaków. Naturalne składniki nadal w trendach

Świadomość konsumentów w kwestii odżywiania rośnie w szybkim tempie, co potwierdzają wyraźne trendy z ostatnich lat[i]. Polacy coraz uważniej analizują składy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Media

Robert El Gendy: Jestem śpiochem i przychodzę do studia w ostatniej chwili. Raz nie obudziłem się na czas i dopiero telefon z redakcji postawił mnie na nogi

Prezenter „Pytania na śniadanie” zaznacza, że lubi sobie pospać, dlatego prowadzenie porannego programu to dla niego prawdziwe wyzwanie. Musi się bowiem sporo natrudzić, by być w studiu telewizyjnym na czas. Zazwyczaj nie udaje mu się jednak obudzić wraz z dźwiękiem pierwszego budzika i zdarzyło się, że z głębokiego snu wyrwał go dopiero telefon od produkcji „Pytania na śniadanie”.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.