Sernik baskijski - na czym polega tajemnica jego przyrządzenia
Katarzyna Bagińska
Publicon Sp. z.o.o.
Świdnicka
50-066 Wrocław
k.baginska|publicon.pl| |k.baginska|publicon.pl
693260235
www.publicon.pl
Wierzch karmelizowany (niemal przypalony), a do tego sprężysty środek. Niesamowicie pyszne połączenie tekstur i smaków, które bez najmniejszego wysiłku osiągnąć możemy łącząc ze sobą zaledwie kilka składników. Sernik baskijski - jak powstał i jak możemy go przygotować?
Przypalony sernik brzmi raczej jak pomyłka, aniżeli godny pożądania smakołyk, ale nazwy mogą być mylące, a deser, o którym mowa, to w rzeczywistości pyszne i niezwykle łatwe w przygotowaniu ciasto. Z cudownie „spaloną” powierzchnią i bogatym kremowym wypełnieniem, ten sernik z hiszpańskiego Kraju Basków jest ulubionym słodkim specjałem tysięcy smakoszy na całym świecie.
Szczypta historii
Skąd właściwie wzięło się to całe zainteresowanie, jakim obdarzają ten deser koneserzy słodkich smakołyków? Okazuje się, że popularność sernika baskijskiego wybuchła nagle, mniej więcej 10 lat temu, kiedy to kilkoro znanych szefów kuchni odkryło go w jednej z restauracji w San Sebastián. Sernik okazał się na tyle pyszny, że zaczęto go odwzorowywać w lokalach na całym świecie.
Żeby jednak okryć jego prawdziwe pochodzenie, musimy cofnąć się parę dekad wcześniej. Sernik baskijski po raz pierwszy podany został w restauracji La Viña w zabytkowej części San Sebastián. Zważywszy, iż charakterystyczną cechą sernika, jest jego spalona powierzchnia, popularność, którą szybko zdobył, była w rzeczy samej dość nieoczekiwana. Pewnie nie bez znaczenia jest tu fakt, iż wnętrze tego deseru jest z kolei miękkie, niemal rozpływające się. Właśnie te cechy stanowią o złożoności i wyjątkowości sernika baskijskiego. Znajdziemy tu nuty słonego karmelu i przyrumienionego masła, które harmonicznie składają się na niepowtarzalny aromat ciasta.
Jak przygotować sernik baskijski?
Składniki:
650 g twarogu sernikowego
200 g ciasteczek
100 g masła
5 jajek
1 szklanka cukru
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
0,5 l śmietanki kremówki 36%
Tortownicę o średnicy ok. 25 cm smarujemy odrobiną masła i wyścielamy papierem do pieczenia.
W niewielkiej miseczce kruszymy ciastka, dodajemy roztopione masło i dokładnie mieszamy. Masę przekładamy do tortownicy, wyrównujemy, a następnie wkładamy do lodówki na ok. pół godziny.
W misce umieszczamy ser, do którego dodajemy ekstrakt waniliowy, a następnie cukier i sól. Całość miksujemy. Do otrzymanej mieszaniny dodajemy śmietankę i ponownie miksujemy.
Serową masę wlewamy do tortownicy ze schłodzonym już spodem.
Ciasto wkładamy do rozgrzanego do temperatury 220 stopni piekarnika i pieczemy przez ok. 40-45 minut.
Upieczony sernik musi jeszcze poleżeć kilka godzin w lodówce, aż do stężenia.
Smacznego!
Program „Ja Cię SERniczę!” jest sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.
Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!
Ciasta na sylwestrowy stół
Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.