Zdrowe jedzenie nie musi być nudne – odkryj nowe smaki!
Latem nasze menu staje się w naturalny sposób lżejsze – sezonowe owoce kuszą, a krajowe warzywa częściej lądują w naszych torbach. Zdecydowanym faworytem są sałatki i surówki, które serwujemy do obiadu i jako dodatek do menu na biesiadach grillowych. Jednak ciekawych sposobów na ich wykorzystanie jest znacznie więcej – sięgnijmy po nie, aby urozmaicić letni jadłospis!
Niegdyś warzywa były traktowane jako mniej ważny element posiłku. Dziś nie trzeba nikogo przekonywać, że ich jedzenie jest zdrowe i smaczne, szczególnie w sezonie letnim, kiedy mamy dostęp do świeżych upraw. Jak je wykorzystać, aby dania z nich przygotowane nie wiały nudą i przyciągały nie tylko miłośników sałatek? Postawmy na urozmaicenie i triki, które pozwolą wydobyć z nich jeszcze więcej!
Spaghetti z cukinii
Tradycyjne spaghetti bolognese czy w wersji neapolitańskiej to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych posiłków, którego wykonanie jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Jak je „stuningować”, aby zwiększyć ilość warzyw? Wystarczy, że pszenny makaron zamienimy na ten z cukinii. Jak go zrobić? Przy pomocy obieraczki julienne!
– Tradycyjną obieraczkę zazwyczaj znajdziemy w każdej szufladzie kuchennej. Dzięki niej szybko obierzemy jabłka czy marchew ze skórki. Jednak z narzędziami do obierania możemy wyczarować znaczniej więcej – jednym z nich jest obieraczka typu julienne. Obco brzmiąca nazwa oznacza krojenie na cienkie słupki lub długie nitki. Dzięki urządzeniom julienne takie krojenie jest szybkie, a w dodatku precyzyjne. Obieraczki mogą występować pod różnymi formami – metalowej, nieco przypominającą tę do ziemniaków, ale także krajalnicy spiralnej czy temperówki do warzyw, która służy do wycinania fantazyjnych wzorów – mówi specjalistka KiK i dodaje: jeśli marzy nam się niskokaloryczny, świeży makaron z cukinii, wybierzmy formę obieraczki spiralnej. Wystarczy, że umiejscowimy warzywo w komorze narzędzia, a zaraz pojawią się precyzyjnie wystrugane, cienkie, zielone nitki przypominające makaron. Do tego tradycyjny sos pomidorowy z mięsem lub bez i obiad gotowy!
Warzywny ratatouille
To kolejna propozycja na warzywne, ale i atrakcyjne w swojej formie danie. To rodzaj gulaszu, który przywędrował do Polski z Nicei. Jego kwintesencją są południowe smaki – cukinia, bakłażan, kolorowa papryka, pomidory oraz czosnek i cebula.
– Francuską potrawę możemy zaserwować w formie gęstego leczo lub w bardziej finezyjniej – kolorowej zapiekanki. Podstawą udanego ratatouille są cienko pokrojone plasterki warzyw, które układa się naprzemiennie w okrągłym naczyniu żaroodpornym, tworząc barwną mozaikę. Trudne? Niekoniecznie, pod warunkiem, że mamy urządzenie wielofunkcyjne do cięcia – np. krajalnicę z wymiennymi wkładami. Dzięki niej szybko pokroimy cukinię, bakłażana, pomidory i inne warzywa, a plasterki będą równej grubości. Teraz wystarczy tylko zrobić dressing z oliwy i ziół, i można zapiekać. Warto rozważyć zakup wielofunkcyjnej krajalnicy nie tylko z powodu francuskiej zapiekanki – dzięki wymiennym nożom możemy pokroić warzyw także w kostkę, ćwiartki, grubsze plastry, pióra czy wiórki. To duża oszczędność czasu – mówi przedstawicielka marki KiK.
Owocowe koktajle
Sezonowe owoce można jeść saute albo w wersji pitnej. Koktajle stworzone na ich bazie są smaczną i pożywną przekąską, którą można zabrać do pracy czy na wycieczkę. A do tego nigdy się nie znudzą, bo możemy miksować ze sobą różne owoce – truskawki, jagody, maliny, banany, jabłka – dodać nabiał pod postacią jogurtów czy maślanki lub tworzyć zielone, warzywne smoothie. Warunek jest jeden: trzeba mieć blender. Najlepiej taki, który zaoszczędzi nam mycia i pozwoli zabrać ze sobą koktajl bez konieczności jego przelewania, np. urządzenie z wymiennymi butelkami. Blendujemy składniki, odkręcamy butelkę od urządzenia, zamykamy nakrętką i drugie śniadanie już gotowe!
Dzięki dużej dostępności owoców i warzyw oraz odrobiny pomocy sprzętów domowych możemy tworzyć nowe smaki – potrawy, które będą nas zachęcały nie tylko zapachem, ale i nietuzinkową, atrakcyjną formą. Dzięki nim nie tylko zjemy smaczny posiłek, ale i zwiększymy ilość zdrowych składników w diecie. Na zdrowie!

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.