Przegląd mediów
grudzień
Najlepsze książki 2023 roku. Co czytano w zeszłym roku?
Najlepsze książki 2023 roku. Co czytano w zeszłym roku?
Po jakie książki warto sięgnąć w nadchodzącym czasie? Wydawnictwa zaczynają realizować swoje plany na 2024 rok, tymczasem internauci i jurorzy wybrali najlepsze książki 2023 roku. I – jak się okazuje – nie były to popularne książki młodych autorek debiutujących na Wattpadzie czy ekranizowane przez serwisy streamingowe kryminały.
Na początku stycznia niemal 100 książek polskich i zagranicznych autorów rywalizowało w 15. odsłonie plebiscytu „Książki Roku”, który przeprowadzony został przez serwis o kulturze Granice.pl. W internetowym głosowaniu wzięły udział tysiące czytelników, wybierając tym samym ulubione tytuły, z którymi odbiorcy mieli okazję zapoznać się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe, największej liczby głosów wcale nie otrzymały królujące w ostatnim czasie w Polsce powieści young adult czy – zdawałoby się – nieśmiertelne powieści kryminalne.
Jakie są najlepsze książki 2023 roku?
Decyzją internautów tytuł książki roku przypadł najnowszej powieści Anny H. Niemczynow „Maleńka”. To historia Zofii Wolant-Abramowicz, tłumaczki, która wraz ze swoją córką wybiera się w szaloną podróż po Stanach Zjednoczonych. Powieść Niemczynow – jak pisał recenzent książki – „przynosi dużą dozę refleksji”, a jednocześnie stanowi dla czytelników „trudną lekcję”.
Z kolei jury plebiscytu nagrodę główną przyznało powieści Katarzyny Kieleckiej „Księżyc nad Vajont. Fala”, stanowiącej pierwszy tom nowej dylogii autorki. Czytelnicy jednocześnie śledzą historię dziejącą się we Włoszech lat 60., gdzie osiada pochodząca z Wilna Polka, Marianna, oraz akcję rozgrywającą we współczesnej Łodzi. Jak można przeczytać w uzasadnieniu jury, „Autorka w życie swoich bohaterów wplata historyczne wydarzenia i umiejętnie prowadzi przez nie czytelnika”.
Książki 2023 roku – jakie tytuły doceniono?
Poza nagrodami głównymi wyróżniono także publikacje w poszczególnych kategoriach. A były to: proza polska i zagraniczna, kryminały, thrillery i komedie kryminalne, powieści obyczajowe i romanse, powieści historyczne i literatura faktu, powieści fantasy, a także literatura dziecięca i młodzieżowa.
Wśród wyróżnionych w kategoriach tematycznych znaleźli się m.in. W.&W. Gregory za powieść „Uznanie”, porównana przez recenzentkę do „Wron” Petry Dvořákovej i nagradzanej książki Marieke Lucasa Rijnevelda „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Internauci uhonorowali nową książkę Johna Boyne’a „Córka komendanta” (kontynuacja „Chłopca w pasiastej pidżamie”, a jury – „Moje miejsce w antykwariacie Morisaki” Satoshi Yagisawy.
Wśród najlepszych powieści kryminalnych znalazły się „Szymek” Piotra Kościelnego, „Dowód przeciw tobie” Katarzyny Żwirełło, z kolei uhonorowane thrillery to „Jedna z nas musi umrzeć” Darii Orlicz i „Samotnia” Anny Kańtoch. Czytelnicy ceniący nieco lżejsze lektury mogą z kolei zapoznać się z nagrodzonymi komediami kryminalnymi: „Truposzem za potwierdzeniem odbioru” Moniki B. Janowskiej i „Siódmym kocim żywotem” Beaty i Eugeniusza Dębskich.
Fani powieści obyczajowych i romansów zadowoleni docenia z kolei z powieści „Miłość wbrew regułom” Katarzyny Grabowskiej, „I love you, Cherry” Kingi Stojek, „Wycena” K.N. Haner i „Księgarenka na miłosnej” Pauliny Molickiej. W kategorii literatury faktu jury serwisu Granice.pl przyznało wyróżnienie książce „Ciche cuda. Z zachwytu nad życiem” Anny H. Niemczynow, a internauci – Sylwii Winnik i Tomaszowi Ołdziejewskiemu za książkę „Człowiek z bursztynu”.
Wiele emocji związanych było także z wyłonieniem najlepszych powieści z tłem historycznym. Tu – zdaniem jury – najlepsza była nowa książka Niny Majewskiej-Brown „Z Powstania do Auschwitz”. Z kolei internauci zdecydowali o przyznaniu nagrody Joannie Nowak za książkę „Echa przyszłych dni”, będącej pierwszym tomem serii „Podróż wołyńska”.
Czytelnicy powieści fantasy powinni zwrócić uwagę na książkę „Jaśminowy tron. Płonące królestwa” Tashy Suri, która uhonorowana została przez jury w kategorii fantastyki. W tej samej kategorii internauci przyznali swoje głosy Agnieszce Osikowicz-Chwai za „Opowieści starych drzew. Popioły na rozstajach”.
W kategorii dla dzieci i młodzieży wyróżniono „Ulicę Pazurkową. Zaklinacza kotów” Aleksandry Struskiej-Musiał, „Emilkę i potwory z legend” Kamili Stokowskiej, „Godzinę czarów” Małgorzaty Starosty, dokonaną przez Katherine Woodfine współczesną adaptację „Dumy i uprzedzenia”, wydaną w serii „Fantastyczna Jane Austen” oraz powieści „Grzeczna dziewczynka musi zginąć” Holly Jackson i „Pani bibliotekarka na tropie” Elizy Mikulskiej.
Kolejna odsłona plebiscytu w przyszłym roku
Uhonorowane w plebiscycie „Książki Roku” serwisu Granice.pl powieści to książki, które w 2023 roku brały udział w kwartalnych plebiscytach na najlepszą książkę wiosny, lata, jesieni oraz zimy. Jak podkreśla organizator plebiscytu, celem „Książek Roku” jest przede wszystkim oddanie decyzji w ręce czytelników.
– W przypadku organizowanych przez nas plebiscytów kluczowa jest wiarygodność głosowania – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl – Gwarantuje ją konieczność potwierdzenia głosów za pomocą SMS-ów. Dzięki temu możemy zapewnić, że w naszym plebiscycie głosują prawdziwi ludzie – zapewnia.
Łącznie w plebiscycie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy internautów. Serwis planuje zorganizować kolejną odsłonę akcji już w przyszłym roku. W marcu zaś startuje plebiscyt „Najlepsza książka na wiosnę”, w którym wyłonione zostaną najciekawsze premiery wydawnicze pierwszego kwartału 2024.
Informacje z dnia: 5 lutego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Miuosh: Nie zawsze wygrywający muzyczne talent show robią potem dobre rzeczy. Często ci, którzy nie zaszli w nich daleko, są na scenie latami
Wokalista zasiada za stołem jurorskim „Must Be The Music” z nadzieją, że usłyszy takich solistów i zespoły, którzy naprawdę go zaintrygują. Przed uczestnikami nowej edycji kultowego programu Polsatu zatem nie lada wyzwanie. Muszą bowiem wzbudzić w Miuoshu taką ciekawość, że będzie chciał sprawdzić, czym zaskoczą go w kolejnych etapach i swoim „tak” być może otworzy im drzwi do kariery.
Infrastruktura
Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
W ciągu ostatnich ośmiu lat kluczowe statystyki dotyczące stanu budownictwa i zdrowia publicznego na poziomie UE się nie poprawiły. Budynki nadal zużywają zbyt dużo energii, emitują coraz więcej gazów cieplarnianych, a liczba inwestycji w poprawę efektywności energetycznej wręcz maleje, co skutkuje coraz niższym rocznym wskaźnikiem renowacji. Tym samym budynki w Europie nadal nie zapewniają ich użytkownikom zdrowych i komfortowych warunków, co przekłada się na gorsze samopoczucie i problemy zdrowotne – pokazuje najnowsza, ósma edycja raportu „Barometr zdrowych budynków”.
Problemy społeczne
40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
Większość Polaków obawia się chorób cywilizacyjnych, takich jak nowotwory i choroby sercowo-naczyniowe. Niemal 40 proc. nie czuje się w pełni zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby – wynika z badania zleconego przez Nationale-Nederlanden. Badani obawiają się nie tylko braku zabezpieczenia finansowego, lecz także problemów z uzyskaniem pomocy lekarskiej i dostępem do badań. W odpowiedzi na te potrzeby Nationale-Nederlanden i Grupa LUX MED stworzyły we współpracy ofertę ubezpieczeniową łączącą pomoc finansową i usługi medyczne.