Strona główna

luty 2024

Najlepsze książki 2023 roku. Co czytano w zeszłym roku?

2024-02-05  |  10:10
Do pobrania

    jpg 0.54 MB

Po jakie książki warto sięgnąć w nadchodzącym czasie? Wydawnictwa zaczynają realizować swoje plany na 2024 rok, tymczasem internauci i jurorzy wybrali najlepsze książki 2023 roku. I – jak się okazuje – nie były to popularne książki młodych autorek debiutujących na Wattpadzie czy ekranizowane przez serwisy streamingowe kryminały.

Na początku stycznia niemal 100 książek polskich i zagranicznych autorów rywalizowało w 15. odsłonie plebiscytu „Książki Roku”, który przeprowadzony został przez serwis o kulturze Granice.pl. W internetowym głosowaniu wzięły udział tysiące czytelników, wybierając tym samym ulubione tytuły, z którymi odbiorcy mieli okazję zapoznać się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe, największej liczby głosów wcale nie otrzymały królujące w ostatnim czasie w Polsce powieści young adult czy – zdawałoby się – nieśmiertelne powieści kryminalne.

Jakie są najlepsze książki 2023 roku?

Decyzją internautów tytuł książki roku przypadł najnowszej powieści Anny H. Niemczynow „Maleńka”. To historia Zofii Wolant-Abramowicz, tłumaczki, która wraz ze swoją córką wybiera się w szaloną podróż po Stanach Zjednoczonych. Powieść Niemczynow – jak pisał recenzent książki – „przynosi dużą dozę refleksji”, a jednocześnie stanowi dla czytelników „trudną lekcję”.

Z kolei jury plebiscytu nagrodę główną przyznało powieści Katarzyny Kieleckiej „Księżyc nad Vajont. Fala”, stanowiącej pierwszy tom nowej dylogii autorki. Czytelnicy jednocześnie śledzą historię dziejącą się we Włoszech lat 60., gdzie osiada pochodząca z Wilna Polka, Marianna, oraz akcję rozgrywającą we współczesnej Łodzi. Jak można przeczytać w uzasadnieniu jury, „Autorka w życie swoich bohaterów wplata historyczne wydarzenia i umiejętnie prowadzi przez nie czytelnika”.

Książki 2023 roku – jakie tytuły doceniono?

Poza nagrodami głównymi wyróżniono także publikacje w poszczególnych kategoriach. A były to: proza polska i zagraniczna, kryminały, thrillery i komedie kryminalne, powieści obyczajowe i romanse, powieści historyczne i literatura faktu, powieści fantasy, a także literatura dziecięca i młodzieżowa.

Wśród wyróżnionych w kategoriach tematycznych znaleźli się m.in. W.&W. Gregory za powieść „Uznanie”, porównana przez recenzentkę do „Wron” Petry Dvořákovej i nagradzanej książki Marieke Lucasa Rijnevelda „Niepokój przychodzi o zmierzchu”. Internauci uhonorowali nową książkę Johna Boyne’a „Córka komendanta” (kontynuacja „Chłopca w pasiastej pidżamie”, a jury – „Moje miejsce w antykwariacie Morisaki” Satoshi Yagisawy.

Wśród najlepszych powieści kryminalnych znalazły się „Szymek” Piotra Kościelnego, „Dowód przeciw tobie” Katarzyny Żwirełło, z kolei uhonorowane thrillery to „Jedna z nas musi umrzeć” Darii Orlicz i „Samotnia” Anny Kańtoch. Czytelnicy ceniący nieco lżejsze lektury mogą z kolei zapoznać się z nagrodzonymi komediami kryminalnymi: „Truposzem za potwierdzeniem odbioru” Moniki B. Janowskiej i „Siódmym kocim żywotem” Beaty i Eugeniusza Dębskich.

Fani powieści obyczajowych i romansów zadowoleni docenia z kolei z powieści „Miłość wbrew regułom” Katarzyny Grabowskiej, „I love you, Cherry” Kingi Stojek, „Wycena” K.N. Haner i „Księgarenka na miłosnej” Pauliny Molickiej. W kategorii literatury faktu jury serwisu Granice.pl przyznało wyróżnienie książce „Ciche cuda. Z zachwytu nad życiem” Anny H. Niemczynow, a internauci – Sylwii Winnik i Tomaszowi Ołdziejewskiemu za książkę „Człowiek z bursztynu”.

Wiele emocji związanych było także z wyłonieniem najlepszych powieści z tłem historycznym. Tu – zdaniem jury – najlepsza była nowa książka Niny Majewskiej-Brown „Z Powstania do Auschwitz”. Z kolei internauci zdecydowali o przyznaniu nagrody Joannie Nowak za książkę „Echa przyszłych dni”, będącej pierwszym tomem serii „Podróż wołyńska”.

Czytelnicy powieści fantasy powinni zwrócić uwagę na książkę „Jaśminowy tron. Płonące królestwa” Tashy Suri, która uhonorowana została przez jury w kategorii fantastyki. W tej samej kategorii internauci przyznali swoje głosy Agnieszce Osikowicz-Chwai za „Opowieści starych drzew. Popioły na rozstajach”.

W kategorii dla dzieci i młodzieży wyróżniono „Ulicę Pazurkową. Zaklinacza kotów” Aleksandry Struskiej-Musiał, „Emilkę i potwory z legend” Kamili Stokowskiej, „Godzinę czarów” Małgorzaty Starosty, dokonaną przez Katherine Woodfine współczesną adaptację „Dumy i uprzedzenia”, wydaną w serii „Fantastyczna Jane Austen” oraz powieści „Grzeczna dziewczynka musi zginąć” Holly Jackson i „Pani bibliotekarka na tropie” Elizy Mikulskiej.

Kolejna odsłona plebiscytu w przyszłym roku

Uhonorowane w plebiscycie „Książki Roku” serwisu Granice.pl powieści to książki, które w 2023 roku brały udział w kwartalnych plebiscytach na najlepszą książkę wiosny, lata, jesieni oraz zimy. Jak podkreśla organizator plebiscytu, celem „Książek Roku” jest przede wszystkim oddanie decyzji w ręce czytelników. 

– W przypadku organizowanych przez nas plebiscytów kluczowa jest wiarygodność głosowania – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl – Gwarantuje ją konieczność potwierdzenia głosów za pomocą SMS-ów. Dzięki temu możemy zapewnić, że w naszym plebiscycie głosują prawdziwi ludzie – zapewnia. 

Łącznie w plebiscycie wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy internautów. Serwis planuje zorganizować kolejną odsłonę akcji już w przyszłym roku. W marcu zaś startuje plebiscyt „Najlepsza książka na wiosnę”, w którym wyłonione zostaną najciekawsze premiery wydawnicze pierwszego kwartału 2024.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.

Informacje z dnia: 5 lutego

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.