Newsy

Anna Iberszer: Regularnie sama badam swoje piersi. Jak smaruję je olejkiem, to od razu mam taki odruch

2019-10-28  |  06:45

Aktorka tłumaczy, że kobiety mają obawy przed wykonywaniem samobadania piersi, chociażby z tego względu, że nie wiedzą, czy będą to robić odpowiednio. Ona była w podobnej sytuacji aż do momentu, kiedy wzięła udział w szkoleniu, podczas którego na fantomach mogła sprawdzić, jakie rozmiary i kształty mogą mieć różne guzy. Teraz regularnie sprawdza, czy w jej piersiach nie zachodzą żadne niepokojące zmiany i w razie potrzeby może błyskawicznie zareagować.

Anna Iberszer jest ambasadorką kampanii „Dotykam=Wygrywam”, której celem jest promocja zdrowia piersi poprzez regularne ich samobadanie oraz noszenie odpowiednio dobranego biustonosza.

– Profilaktyka piersi to bardzo ważna sprawa. Jest to prosty sposób, żeby zapobiec nowotworowi, który jest jednym z najbardziej popularnych, powszechnych nowotworów w Polsce. Regularnie badam się sama, wiem bowiem, czego szukać, a to bardzo ułatwia sprawę. Poza tym robię USG piersi, co też mi daje taką pewność, że nawet jeżeli tam jest coś, czego mogłabym nie wyczuć, to lekarz to sprawdzi, zbada dogłębnie i powie: dobrze, na razie możesz odetchnąć z ulgą – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Iberszer.

Aktorka wspomina, jak uczyła się wykonywać samobadanie. Na początku był strach i niepewność, ale szybko się przekonała, że jest to bardzo przydatne.

– Pamiętam, jak po raz pierwszy miałam okazję dotknąć takich silikonowych fantomów, gdzie można wyczuć guzki nowotworowe rozmaitej wielkości. Wtedy dowiedziałam się, jaki mają kształt i gdzie mogą być umiejscowione. To dla mnie było olbrzymie zaskoczenie, prawdę mówiąc, nie badałam sobie sama piersi, dlatego że nie wiedziałam, czego szukać. Wiadomo, że piersi mają rozmaitą strukturę w środku i każda pierś jest inna, i tak naprawdę miałam poczucie, że nawet jeżeli coś mam, to tego nie znajdę, nie będę potrafiła ocenić, czy to jest, czy tego nie ma. I nagle pod palcami wyczułam coś bardzo konkretnego i dla mnie to był taki moment, w którym sobie zdałam sprawę z tego, że naprawdę mogę to sama zrobić, mogę to wyczuć, mogę zapobiec i tak się zaczęło – mówi Anna Iberszer.

Anna Iberszer zachęca inne kobiety do tego, by pokonały wszelkie opory i spróbowały wykonać samobadanie. Wbrew pozorom jest ono bardzo łatwe.

– Mam poczucie, że jest coraz lepiej, tzn. że młode kobiety przez to, że się dużo o tym mówi, to mają świadomość, że wiele od nich zależy. Nasze mamy nie miały takiego odruchu. Jako mała dziewczynka też niewiele na ten temat wiedziałam. Spotkałam się z tym, będąc już naprawdę dojrzałą osobą, a wiemy, że ten problem dotyka nie tylko dojrzałe kobiety – mówi Anna Iberszer.

Dlatego też Anna Iberszer niezwykle docenia działania Fundacji „Wsparcie na starcie”, która również najmłodsze kobiety, żeby raz w miesiącu, chociażby przy okazji brania prysznica, zbadały sobie piersi.

– Można kupić olejek, który przepięknie pachnie, jest aksamitny i rzeczywiście w momencie, kiedy smarujemy nim piersi, to jest dużo przyjemniej i jest to przyjemne z pożytecznym. Za każdym razem, jak smaruję sobie piersi olejkiem, to od razu mam odruch, żeby zbadać, czy tam coś nie urosło – mówi Anna Iberszer.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Luna: Moda jest fajnym sposobem na wyrażenie siebie. Ja albo się za nią chowam, albo coś manifestuję swoim ubiorem

Wokalistka zaznacza, że ma słabość do oryginalnych ubrań i lubi komponować stylizacje, które odzwierciedlają jej charakter i osobowość. W jej garderobie nie ma rzeczy przypadkowych, zawsze bowiem starannie dobiera to, co na siebie zakłada. Ostatnio szukała inspiracji modowych podczas Paris Fashion Week. Z Francji wróciła pełna wrażeń, z nowymi znajomościami i głową pełną pomysłów. Luna podkreśla, że choć szczególnie ceni sobie projekty młodych polskich, nieznanych jeszcze szerokiemu gronu twórców, to niewykluczone również, że za jakiś czas nawiąże współpracę z kultowym domem mody Schiaparelli.

Transport

Sztuczna inteligencja pomaga identyfikować czynniki ryzyka wypadków samochodowych. Naukowcy za pomocą Google Street View analizują pod tym kątem infrastrukturę drogową

Każdego roku 1,2 mln ludzi na świecie ginie w wypadkach drogowych. Chociaż w ostatnich latach bezpieczeństwo na drogach się stopniowo poprawia, to wciąż daleko nam do wizji zero, która zakłada ograniczenie do minimum liczby ofiar śmiertelnych. Specjaliści z dziedziny epidemiologii ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Maryland badają miejsca tragicznych zdarzeń drogowych, analizując za pomocą sztucznej inteligencji miliony zdjęć z usługi Google Street View. Wskazują w ten sposób, które elementy infrastruktury można poprawić, by obniżyć ryzyko wypadku.

Media

Klaudia Carlos: Propozycja Kingi Dobrzyńskiej dotycząca „Pytania na śniadanie” sprawiła mi wielką radość i przyjemność. To dla mnie duży awans zawodowy

Gospodyni „Pytania na Śniadania” nie ukrywa, że angaż do tego formatu to dla niej duży zaszczyt i szansa na zawodowy rozwój. Jest więc ogromnie wdzięczna szefowej Kindze Dobrzyńskiej, że to właśnie ją wzięła pod uwagę i powierzyła to zadanie. Klaudia Carlos ma wieloletnie doświadczenie zawodowe i nie bierze sobie do serca krytyki widzów, którzy byli przyzwyczajeni do poprzedniej ekipy porannego programu. Nie chce także komentować zarzutów, które pojawiają się w sieci pod adresem nowych prowadzących.