Newsy

Anna Powierza: Im bardziej się starzeję i dorasta moje dziecko, tym ekologia jest dla mnie coraz ważniejsza. W czasie pandemii zasypaliśmy świat toną nie do końca potrzebnych nam rzeczy

2021-08-10  |  06:22

Aktorka przyznaje, że wraz z upływem czasu i nowymi doświadczeniami, chociażby w roli matki, coraz bardziej przekonuje się, jak ważna jest batalia o czyste środowisko. Ma też świadomość, że samodzielne działanie ma większe znaczenie, niż nam się może wydawać. Nie powinno się więc lekceważyć postaw proekologicznych, myśląc, że są one zarezerwowane dla kogoś innego. Zmiany na lepsze trzeba bowiem zacząć od swojego podwórka.

Anna Powierza przyznaje, że jeszcze kilka lat temu nie przywiązywała zbyt dużej wagi do działań proekologicznych. Z czasem jednak jej świadomość w tej kwestii zaczęła rosnąć. Teraz już nie ma wątpliwości, że dbając o środowisko naturalne, jednocześnie dbamy o swoje zdrowie i troszczymy się o przyszłe pokolenia. Każdy gest przybliża nas do rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Zdaniem aktorki góry śmieci rosną z roku na rok, bo bezmyślnie podchodzimy chociażby do kwestii zakupów.

– Im bardziej się starzeję i im bardziej dorasta moje dziecko, tym ekologia jest dla mnie coraz ważniejsza. Bo to jest świat, który zostawimy po sobie następnym pokoleniom, i ja bym chciała zostawiać go bez wstydu i bez poczucia, że coś żeśmy zmarnowali. Dlatego myślę naprawdę szczerze, że to jest temat coraz bardziej ważny, biorąc pod uwagę, jak w coraz słabszej kondycji jest nasza Ziemia, a zwłaszcza po pandemii, kiedy ją żeśmy przesypali toną różnych niepotrzebnych nam, nie do końca ekologicznych rzeczy – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Powierza.

Aktorka zauważa, że Polacy coraz bardziej starają się indywidualnie dbać o środowisko naturalne. Normą staje się już segregowanie śmieci, oszczędzanie prądu i wody czy też korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. To ważne czynności, ale nie można się do nich ograniczać. Wciąż trzeba szukać nowych pomysłów i rozwiązań.

– Ja jestem bardzo dużą optymistką, w związku z tym bardzo chciałabym widzieć, że Polacy mają większą świadomość ekologiczną, i myślę, że już wiele przypadków jest takich. Natomiast z drugiej strony jestem strasznie ambitna i zawsze mi jest mało, w związku z tym zawsze bym chciała widzieć coraz więcej takich osób – mówi aktorka.

Za swoje działania proekologiczne Anna Powierza została uhonorowana statuetką Skrzydła Ekologii 2021.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Film

Przemysław Sadowski: Nie jestem zapraszany na castingi, bo nie mam odpowiedniej liczby followersów na Instagramie. To jest trochę przerażające

Aktor zauważa, że coraz częściej młodzi ludzie, którzy chcą zaistnieć w branży filmowej, wcale nie zaczynają swojej ścieżki zawodowej od kierunkowego wykształcenia i zdobywania umiejętności pod okiem fachowców, tylko od zaistnienia w sieci. Co więcej, takie działanie procentuje, bo jeśli ktoś zdobędzie na Instagramie dużą popularność, to automatycznie wzrasta zainteresowanie nim na rynku i dostaje propozycje nie tylko od reklamodawców, ale i od producentów. Zdaniem Przemysława Sadowskiego najlepszym weryfikatorem talentu, predyspozycji i potencjału jest teatralna scena. Na niej dokładnie widać każde potknięcie i brak przygotowania zawodowego.

Uroda

Karolina Pilarczyk: Nie jestem osobą, która spędza godziny przed lustrem. Wieczorowy makijaż na wielkie wyjścia zajmuje mi 15 minut

Drifterka zapewnia, że nie jest typem kobiety, która spędza godziny przed lustrem po to, by zrobić precyzyjny makijaż, przetestować nowości kosmetyczne czy też wykonać skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne. Ma jednak swoje szybkie, ale skuteczne sposoby, dzięki którym może zadbać o skórę tak, by była gładka i promienna. Dużym ułatwieniem jest dla niej również makijaż permanentny, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu.

Handel

W przyszłym roku podrożeją tylko najtańsze papierosy. Za kilka lat paczka papierosów będzie kosztować co najmniej 23 zł

Od 2022 roku wzrośnie akcyza na papierosy i alkohol, a według wyliczeń Ministerstwa Finansów paczka tradycyjnych papierosów zdrożeje o ok. 30 gr. Jednak branża tytoniowa wskazuje, że podwyżka będzie dwa razy wyższa, a przy planowanych dalszych wzrostach w 2027 roku paczka papierosów będzie kosztować co najmniej 23 zł. Co więcej, podrożeją tylko najtańsze papierosy, co może doprowadzić do załamania legalnego rynku i oznaczać skokowy wzrost szarej strefy. Analogiczna sytuacja miała już miejsce w latach 2011–2014, kiedy coroczne podwyżki akcyzy o 10 proc. doprowadziły do tego, że szara strefa objęła prawie 1/5 rynku. – Propozycje Ministerstwa Finansów są powrotem do tych negatywnych doświadczeń – podkreślają przedstawiciele firm tytoniowych.