Newsy

Anna Powierza: Im bardziej się starzeję i dorasta moje dziecko, tym ekologia jest dla mnie coraz ważniejsza. W czasie pandemii zasypaliśmy świat toną nie do końca potrzebnych nam rzeczy

2021-08-10  |  06:22

Aktorka przyznaje, że wraz z upływem czasu i nowymi doświadczeniami, chociażby w roli matki, coraz bardziej przekonuje się, jak ważna jest batalia o czyste środowisko. Ma też świadomość, że samodzielne działanie ma większe znaczenie, niż nam się może wydawać. Nie powinno się więc lekceważyć postaw proekologicznych, myśląc, że są one zarezerwowane dla kogoś innego. Zmiany na lepsze trzeba bowiem zacząć od swojego podwórka.

Anna Powierza przyznaje, że jeszcze kilka lat temu nie przywiązywała zbyt dużej wagi do działań proekologicznych. Z czasem jednak jej świadomość w tej kwestii zaczęła rosnąć. Teraz już nie ma wątpliwości, że dbając o środowisko naturalne, jednocześnie dbamy o swoje zdrowie i troszczymy się o przyszłe pokolenia. Każdy gest przybliża nas do rozsądnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Zdaniem aktorki góry śmieci rosną z roku na rok, bo bezmyślnie podchodzimy chociażby do kwestii zakupów.

– Im bardziej się starzeję i im bardziej dorasta moje dziecko, tym ekologia jest dla mnie coraz ważniejsza. Bo to jest świat, który zostawimy po sobie następnym pokoleniom, i ja bym chciała zostawiać go bez wstydu i bez poczucia, że coś żeśmy zmarnowali. Dlatego myślę naprawdę szczerze, że to jest temat coraz bardziej ważny, biorąc pod uwagę, jak w coraz słabszej kondycji jest nasza Ziemia, a zwłaszcza po pandemii, kiedy ją żeśmy przesypali toną różnych niepotrzebnych nam, nie do końca ekologicznych rzeczy – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Powierza.

Aktorka zauważa, że Polacy coraz bardziej starają się indywidualnie dbać o środowisko naturalne. Normą staje się już segregowanie śmieci, oszczędzanie prądu i wody czy też korzystanie z toreb wielokrotnego użytku. To ważne czynności, ale nie można się do nich ograniczać. Wciąż trzeba szukać nowych pomysłów i rozwiązań.

– Ja jestem bardzo dużą optymistką, w związku z tym bardzo chciałabym widzieć, że Polacy mają większą świadomość ekologiczną, i myślę, że już wiele przypadków jest takich. Natomiast z drugiej strony jestem strasznie ambitna i zawsze mi jest mało, w związku z tym zawsze bym chciała widzieć coraz więcej takich osób – mówi aktorka.

Za swoje działania proekologiczne Anna Powierza została uhonorowana statuetką Skrzydła Ekologii 2021.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Edukacja

Dorośli nie umieją rozmawiać o dojrzewaniu ze swoimi dziećmi. Młodzi czerpią wiedzę głównie z internetu

Dojrzewanie i to, co w tym okresie dzieje się z ciałem i emocjami, to w wielu polskich domach wciąż temat tabu. Nawet jeśli rodzice i opiekunowie podejmują temat, to często się okazuje, że nie za bardzo wiedzą, jak mają o tym rozmawiać ze swoimi dziećmi. Młodzi najczęściej szukają odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości w internecie, jednak nie zawsze są to jakościowe treści, zgodne z aktualną wiedzą i pochodzące od wykwalifikowanych ekspertów. – Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie znajdą bezpieczną wiedzę na temat wszystkiego, co się dzieje w ich ciele, głowie i duszy w tak ważnym momencie w ich życiu – mówi Olga Kwiecińska, założycielka i pomysłodawczyni Cześć Ciało.

Media

Robert El Gendy: Z Klaudią Carlos jesteśmy różni charakterologicznie, ale doskonale się uzupełniamy. Jak mam słabszy dzień, to ona przejmuje kontrolę nad rozmową lub odwrotnie

Nowi gospodarze TVP2 nie mogą się nachwalić zarówno atmosfery, jaka panuje w TVP, jak i siebie nawzajem. Robert El Gendy bardzo się cieszy z tego, że może prowadzić „Pytanie na śniadanie” z Klaudią Carlos i przekonuje, że ich duet ma duży potencjał. Na wizji doskonale się dogadują i uzupełniają, a poza kamerami  mają wiele wspólnych tematów do rozmów.

Prawo

Świadomość społeczna na temat ryzyka publikowania wizerunków dzieci w internecie nadal bardzo niska. UODO apeluje o ostrożność

Kilkaset milionów zdjęć codziennie jest publikowanych w internecie, wśród nich wiele z udziałem dzieci. Zdjęcia i wideo zamieszczają zarówno rodzice, jak i placówki oświatowe, do których dzieci uczęszczają. Materiały te, bez względu na to, z jaką intencją są publikowane, mogą trafić w niepowołane ręce i posłużyć do ataku hejterskiego na dzieci, kradzieży ich cyfrowej tożsamości, a nawet zostać wykorzystane przez osoby o skłonnościach pedofilskich. Podkreślają to eksperci UODO i Fundacji Orange w poradniku skierowanym do osób pracujących w placówkach i organizacjach działających na rzecz dzieci.