Mówi: | Barbara Kurdej-Szatan, aktorka Rafał Szatan, wokalista |
Barbara Kurdej-Szatan: Moda ekologiczna jest nam bardzo bliska. Kupuję ciuchy lepszej jakości, ale dużo rzadziej
Aktorka i jej mąż przekonują, że los naszej planety nie jest im obojętny, dlatego na co dzień starają się żyć ekologicznie. Nie używają opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, unikają plastikowych kubków i sztućców, segregują śmieci oraz oszczędzają wodę i prąd. Barbara Kurdej-Szatan zapewnia też, że stara się nie ulegać trendom, które błyskawicznie się zmieniają, i nie kupować zbyt często nowych ubrań, a już na pewno nie kiepskiej jakości.
– Moda ekologiczna i w ogóle ekologia są nam bardzo bliskie i cieszymy się, że świat teraz idzie w tym dobrym kierunku, że już na przykład chociażby nie produkuje się tyle słomek plastikowych. Ja już na szczęście nigdzie ich nie spotykam ani plastikowych kubków, wszystko jest papierowe – mówi agencji Newseria Lifestyle Barbara Kurdej-Szatan.
Jak podkreśla, by być w nurcie eko, od jakiegoś czasu również bardziej starannie kompletuje swoją garderobę. Zależy jej przede wszystkim na tym, by ubrania posłużyły dłużej niż tylko jeden sezon.
– Zwracam mocno teraz uwagę na to, aby ciuchy były lepszej jakości, czyli żeby kupować może i drożej, ale dużo rzadziej i żeby po prostu nie nosić plastiku – mówi.
Aktorka wie też, że ubrania znanych marek i to w dobrych cenach można upolować w second handach. Niestety z żalem stwierdza, że ona sama nie ma zbytnio szczęścia do zakupów w sklepach z odzieżą używaną.
– Second handy tak, natomiast jeżeli chodzi o wyszukiwanie w second handzie, to trzeba mieć smykałkę i trzeba mieć umiejętność wyszukiwania perełek. Moja siostra ma taką, ja nie, tak że jak coś, to idę z nią. Generalnie to młodzież w naszej rodzinie chodzi do second handów i wręcz to jest modne teraz wśród młodych osób – mówi Barbara Kurdej-Szatan.
– Poza tym u nas w rodzinie w ogóle jest taka tendencja, że jak coś nam już nie do końca leży, to nie wyrzucamy tego, tylko po prostu przekazujemy dalej i to jest wykorzystywane – dodaje Rafał Szatan.
Para wzięła niedawno udział w evencie pod hasłem „Moda na recykling 5”. Na zaproszenie organizacji odzysku i pomysłodawcy projektu, Europejskiej Platformy Recyklingu, absolwentki Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru razem z dziećmi z całej Polski stworzyły wyjątkowe stylizacje z elektroodpadów, nadając im drugie życie. W ten sposób powstały m.in.: sukienka z radiatorów i płytek komputerowych, dżinsowy komplet z ekranami LCD ze skanerów magazynowych i niedziałającymi pilotami do telewizorów, kostium ze zdjęć ze zużytych aparatów rentgenowskich, marynarka z płyt CD z zepsutego sprzętu hi-fi, suknia ze zużytych, niebieskich kabli i wiele innych.
– My akurat mamy rzeczy zaprojektowane przez Aleksandrę Dzwonkowską, która tworzyła razem z dzieciakami z Puław przepiękne kreacje, niczym z baśni – mówi Barbara Kurdej-Szatan.
– Jesteśmy tutaj po to, aby zainspirować innych, jak można wykorzystać niektóre rzeczy – dodaje Rafał Szatan.
Barbarę Kurdej-Szatan można teraz oglądać w programie „Cudowne lata” w TVP2. Widownia prowadzonego przez nią formatu spada jednak z odcinka na odcinek. Z danych Nielsen Audience Measurement opublikowanych przez portal Wirtualnemedia.pl wynika, że po trzech odcinkach program miał średnio 530 tys. widzów.
Czytaj także
- 2025-03-27: Drugie życie zużytego oleju spożywczego. Można go wykorzystać do produkcji biopaliw, ale też kosmetyków czy farb
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2025-03-05: KE pracuje nad planem działań dla przemysłu motoryzacyjnego. Eksperci widzą dla niego przyszłość w technologiach bezemisyjnych
- 2025-02-19: Zasada 3R może ograniczyć liczbę elektroodpadów. Recykling nie rozwiąże wszystkich problemów
- 2025-02-10: Finansowanie, technologia i wola polityczna sprzyjają walce o klimat. Dołączają do niej także konsumenci
- 2025-03-04: W tym roku 70 proc. odpadów szklanych powinno trafić do recyklingu. Polska sporo poniżej tego poziomu
- 2025-01-23: Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
- 2025-01-27: Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
- 2025-02-14: Spływające resztki nawozów największym zagrożeniem dla Bałtyku. Pojawiają się nowe wyzwania związane z energetyką wiatrową
- 2025-01-22: Nowy obowiązek segregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Firmy mogą go jednak scedować na wyspecjalizowane przedsiębiorstwa
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Malwina Wędzikowska: W moim środowisku pracy nieraz byłam zdradzona i oszukana. Teraz wystrzegam się zbyt miłych ludzi, od których za chwilę można dostać cios w plecy
Prezenterka przyznaje, że show-biznes rządzi się swoimi prawami i trzeba mieć na uwadze to, że pozory mogą mylić. Nie brakuje bowiem osób, które za wszelką cenę chcą osiągnąć sukces i dbają o swoje interesy kosztem innych. Po dwóch dekadach pracy w świecie mediów i rozrywki, w różnych środowiskach i z różnymi ludźmi, Malwina Wędzikowska potrafi już rozpoznać tych, którzy nie mają wobec niej dobrych intencji.
Problemy społeczne
Wrocław najczęściej wskazywanym miejscem na ewentualną przeprowadzkę. To przekłada się na potencjał gospodarczy

40 proc. Polaków planujących w najbliższych latach przeprowadzkę wybrałoby Wrocław – wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Stolica Dolnego Śląska jest postrzegana jako miejsce, w którym można znaleźć dobrą pracę i mieszkanie, a komunikacja miejska działa w satysfakcjonujący sposób. Miasto jest również doceniane za walory turystyczne i chętnie odwiedzane przez podróżujących. Postrzeganie miasta przez mieszkańców i pracowników przekłada się również na potencjał inwestycyjny i zainteresowanie biznesu.
Firma
Trzy czwarte Zetek chce pracować na etacie. Elastyczny czas pracy nie jest dla nich istotny

Najmłodsze pokolenie wchodzące teraz na rynek pracy najbardziej ceni sobie stabilność. Dlatego 74 proc. deklaruje, że chce pracować na etacie – wynika z raportu „Work War Z”. Najważniejsze dla ankietowanych przy wyborze pracodawcy są wynagrodzenie i możliwość rozwoju, a ekologia oraz elastyczny czas pracy – wbrew obiegowym opiniom – schodzą u nich na dalszy plan. Zależy im na work–life balance i nie obawiają się o to walczyć, co jest odbierane przez inne pokolenia jako roszczeniowość. Sporo młodych pracowników deklaruje jednak problem z zaangażowaniem w swoje obowiązki, co jest poważnym wyzwaniem dla managerów.