Newsy

Barbara Pasek: Podróżowałam po całym świecie, robiłam reportaże z czerwonych dywanów, ale w środku czułam się pusta. Doświadczyłam bardzo mocnego wypalenia zawodowego i miałam depresję

2021-11-05  |  06:12

Prezenterka wspomina, że miała dobrą pracę i udane życie osobiste, ale czuła, że dalej czegoś jej brakuje. Potrzebowała zmiany i zaczęła poszukiwać nowej ścieżki, w której mogłaby się spełniać, być sobą i kreować swoje życie według własnych zasad, wbrew konwencjom czy oczekiwaniom innych. Dziś jako dyplomowana life coach wskazuje ludziom ich drogę do osiągnięcia szczęścia pojmowanego jako stan stały, a nie tylko chwilowa emocja. Jest również dumna z tego, że jej autorski poradnik „Odzyskaj błysk w oku” cieszy się dużą popularnością wśród czytelników i jest dla nich motywacją do działania.

Barbara Pasek nie ukrywa, że doskonale czuje się w roli life coacha, który może wskazywać innym właściwe życiowe drogowskazy. Na swoim blogu www.barbra-belt.pl chętnie podejmuje tę tematykę, bo wie, że podobnie jak ona kiedyś wiele osób nadal poszukuje swojego miejsca na ziemi. Powstrzymuje ich lęk przez nowym i nieznanym, tymczasem wystarczy mały krok, by wyjść poza ogólnie przyjęty schemat i nadać otaczającej nas rzeczywistości zupełnie nowy sens.

– Moja przemiana to wieloletni proces, tak naprawdę zaczęła się od bardzo trudnych wydarzeń. Zresztą bardzo często jest tak, że to trudne wydarzenia w naszym życiu zmieniają coś na lepsze i tak było w moim przypadku. I na pewnym etapie swojego życia po prostu sobie zaczęłam zadawać inne pytania i ja o tym bardzo szeroko piszę w mojej książce „Odzyskaj błysk w oku”, która pomaga zmieniać ludziom życie – mówi agencji Newseria Lifestyle Barbara Pasek.

Autorka na własnym przykładzie pokazuje, jak wsłuchać się w swój wewnętrzny głos i odkryć swoje życiowe powołanie, a także jak znaleźć odwagę i siłę, aby za nim podążać. Jej wskazówki są bardzo cenne, bo sama przeszła długą drogę, aby stać się świadomym siebie człowiekiem. Uporządkowała swoje życie, odzyskała poczucie sensu i błysk w oku.

– Tam jest po prostu moja szczera historia, a to, co idzie z serca, trafia do serca. Nie jest to historia prosta i nie jest wcale przyjemna na każdym etapie, ale za to dająca nadzieję, bo ja jednak dzięki pewnym wydarzeniom tę swoją drogę odnalazłam. I dzisiaj chcę po prostu się tym dzielić z innymi, pomagać im w bardzo różny sposób: prowadzę warsztaty, robię sesje indywidualne, piszę blog, piszę książki, więc to jest zupełnie nowa moja droga, ale moja najbardziej autentyczna i najwspanialsza – mówi Barbara Pasek.

Prezenterka zaznacza, że dziennie dostaje dziesiątki wiadomości od osób, którym jej książka pomogła przełamać lody i dokonać gruntownych zmian w swoim życiu, nie oglądając się za siebie i nie patrząc na innych.

– Marzyłam o tym, żeby napisać taką książkę, która w jedną noc zmieni ludziom życie i otworzy jakąś dawno zamkniętą skrytkę, wypełni jakąś pustkę. I to się wydarzyło. Ja odbieram niesamowite wiadomości od kobiet, ale i od mężczyzn, osób, które po prostu zaczęły podążać za tym, co ja tam piszę, i zaczęły kroczek po kroczku zmieniać coś w swoim życiu. I kończy się na tym, że ludzie zmieniają miasta, pracę, wieloletnie związki i w końcu zaczynają być sobą, zadają sobie pytanie: czy ja oby na pewno jestem sobą w swoim życiu, czy może pasażerem na gapę w rozpędzonej machinie. I nagle się okazuje, że wiele osób wraca wreszcie na swoje własne tory. I to jest przepiękne – mówi.

Barbara Pasek przyznaje, że takim punktem zwrotnym, a jednocześnie motorem napędowym, który ją samą zmotywował do zmiany trybu życia, paradoksalnie było spełnienie dotychczasowych marzeń. Doszła do takiego punktu, w którym udało jej się zrealizować wiele zawodowych planów i zaczęła się zastanawiać, co dalej.

– Podróżowałam po całym świecie, robiłam reportaże z czerwonych dywanów od Nowego Jorku po Cannes. I to były przepiękne, spełnione marzenia, ale ja się czułam w środku pusta. I to było takie straszne doświadczenie, że otacza cię tak piękny świat jak tutaj, czerwone dywany, flesze itd., a ty nie umiesz się z tego cieszyć. I wtedy zaczęłam sobie zadawać pewne pytania, o co w tym życiu chodzi. Doświadczyłam też bardzo mocnego wypalenia zawodowego, miałam depresję, w tak pięknym świecie, więc to jest też bardzo ciekawe – mówi prezenterka.

Barbara Pasek zadawała sobie też wtedy pytania, na które na początku ciężko jej było znaleźć odpowiedź.

– Zaczęłam szczerze myśleć o tym, co jest sensem w tym życiu, czy oby na pewno je dobrze przeżywam, czy w zgodzie ze sobą, czy to jest tak naprawdę mój plan na życie, czy może czyjś inny. I zaczęłam bardzo dużo odkrywać, no i to jest ta droga, którą właśnie kroczę cały czas, ale teraz już dzieląc się też z innymi – mówi.

Choć mogłoby się wydawać, że świat show-biznesu to jest jej naturalne środowisko, to jednak prezenterka wciąż szukała swojej drogi. Co prawda teraz w dużej mierze wciągnął ją coaching, jednak zupełnie nie odcina się od czerwonych dywanów.

– Moja siostra powiedziała takie piękne zdanie: Basia, ty nie możesz odejść z show-biznesu, ty jesteś show-biznesem. No i trudno się nie zgodzić. Po tylu latach to jest część mnie i to nie jest tak, że to ten show-biznes mi coś zrobił, absolutnie nie. Mój trudny etap w życiu wynikał z tego, że ja w tym show-biznesie nie byłam w stu procentach sobą, że nie potrafiłam w nim być według własnych zasad i w stu procentach pracować, szanując swoje granice – mówi Barbara Pasek.

Swoich fanów uspokaja, że nadal będzie się pojawiała w „Dzień Dobry TVN”, tylko już w innych odsłonach, bardziej związanych z jej nowym zawodem.

– Postanowiłam, że życie jest za krótkie, żeby być kimś, kim ja nie do końca się czuję. Panią od show-biznesu, która zadaje pytania, byłam przez wiele lat i to było cudowne, kto wie, może jeszcze do tego wrócę, tego nikt nie wie, bo nasze ścieżki życia są bardzo różne. Natomiast teraz chcę poświęcić swój czas, również telewizyjnie, również show-biznesowo, mojej nowej misji – mówi prezenterka.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Żywienie

Finanse

Na rynku brakuje co najmniej 0,5 mln przystępnych cenowo mieszkań. Prawie połowa młodych Polaków mieszka z rodzicami

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc wśród krajów Unii Europejskiej pod względem zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych swoich obywateli. Wciąż wiele rodzin mieszka w przeludnionych nieruchomościach, bo brakuje lokali dostępnych cenowo. – Przybywa mieszkań inwestycyjnych, natomiast większość polskich gospodarstw domowych nie stać na zakup mieszkania na własność, dlatego że zdolność kredytową posiada mniej więcej 30–40 proc. z nich – zauważa Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezeska zarządu Fundacji Habitat for Humanity Poland. Wielu z nich nie stać nawet na najem na warunkach rynkowych, dlatego potrzebne są rozwiązania systemowe wspierające mieszkalnictwo.

Bankowość

Podskórne implanty mogą zastąpić kartę płatniczą, a nawet uratować życie. Wciąż brakuje społecznej akceptacji dla tej technologii

Implanty wszczepiane pod skórę mogą dziś zastępować klucze do drzwi czy dowody osobiste. Niedawno firma Walletmor wypuściła na rynek pierwszy na świecie implant płatniczy. Jak podkreśla jej założyciel, Wojciech Paprota, jest on cieńszy niż papierowa kartka, niewielki i elastyczny, a płatności zbliżeniowe to tylko jedna z jego potencjalnych funkcjonalności. Implant wyposażony we wrażliwe dane na temat stanu zdrowia użytkownika może nawet uratować życie, w przypadku np. zasłabnięcia na ulicy. Do wykorzystania takiej technologii na większą skalę potrzebna jest jednak szersza akceptacja społeczna.