Newsy

Biegi survivalowe idealne dla osób poszukujących w sporcie adrenaliny. Wymagają 3–6 miesięcy przygotowań

2016-05-06  |  06:00
Mówi:Mateusz Jasiński
Funkcja:autor bloga TrenerBiegania.pl
Firma:partner merytoryczny Men Expert Survival Race
  • MP4
  • Biegi survivalowe to wyzwanie wymagające od biegacza zarówno sporej dawki motywacji i determinacji, jak i przemyślanych treningów. W tym przypadku chodzi bowiem o to, że oprócz ścigania się, trzeba jeszcze pokonywać różne przeszkody. Aby dotrzeć na metę z poczuciem satysfakcji, konieczne jest więc solidne przygotowanie. Zdaniem fachowców na trening sprawnościowy warto wybrać kółka gimnastyczne, kalistenikę lub crossfit.

    Biegi ekstremalne organizowane są z myślą o tych, którzy od aktywności sportowej poza rywalizacją oczekują także adrenaliny i odrobiny ryzyka.

    – Zazwyczaj kojarzymy bieganie z czymś bardzo monotonnym, nużącym i związanym z ogromnym wysiłkiem, oczywiście można uprawiać takie bieganie. Ale można np. wziąć udział w biegu survivalowym, który jest przygodą od początku do końca. Tutaj nie chodzi o to, żeby jak najszybciej przebiec od punktu A do punktu B, tylko aby dodatkowo pokonać różne przeszkody – skakać, wspinać się, pływać. Biegi survivalowe mają włączony ogromny pierwiastek sprawności ludzkiej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Mateusz Jasiński, autor bloga TrenerBiegania.pl oraz partner merytoryczny Men Expert Survival Race, cyklu ekstremalnych, miejskich biegów z przeszkodami.

    Zakładając, że kondycja pozwala na przebiegnięcie 10 kilometrów bez przystanku, a układ ruchu pracuje bez zarzutu, przygotowania do startu w biegu z przeszkodami powinny trwać od 3 do 6 miesięcy – podpowiada Jasiński. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia przygotowań powinno być jednak rozpisanie planu treningowego dostosowanego do możliwości organizmu.

    – Powinniśmy sporo biegać i do tego dołączyć treningi siłowe i sprawnościowe. Dobrym przygotowaniem do survivalu są np. ćwiczenia na kółkach gimnastycznych, bo to genialnie funkcjonalnie wzmacnia całe nasze ciało lub np. crossfit. Jakość, nie ilość jest absolutnie ważna w jakichkolwiek przygotowaniach – mówi Mateusz Jasiński.

    Równie ważna jest regularność oraz intensywność treningu. Aby w pełni przygotować się do startu w biegu ekstremalnym, należy się nastawić na minimum cztery urozmaicone treningi w tygodniu.

    Regularnym treningom powinna towarzyszyć urozmaicona dieta. Należy unikać żywności przetworzonej, a jak najczęściej włączać do diety owoce, warzywa, pełnoziarniste pieczywo i ryby. Równie ważną kwestią jest wysypianie się oraz odpoczynek i regeneracja po ćwiczeniach. Dobrym pomysłem jest również cotygodniowy masaż. Mateusz Jasiński przekonuje, że wiele zależy od motywacji, trasy planowanego biegu, liczby przeszkód i poprzeczki, jaką sobie stawiamy.

    – Oczywiście każdy może wziąć udział w biegu survivalowym, tylko musi wybrać dystans odpowiedni do swoich możliwości. W przypadku biegu, który niedługo będzie w Warszawie, jest to Men Expert Survival Race, mamy trzy dystanse i w zależności od poziomu zaawansowania możemy sobie wybrać konkretny dystans – tłumaczy Mateusz Jasiński.

    Cykl miejskich biegów z przeszkodami Men Expert Survival Race planowany jest we Wrocławiu (22 maja), w Warszawie (19 czerwca) i w Poznaniu (18 września). Uczestnicy będą mieli do wybory trzy trasy: 3-kilometrową z 15 przeszkodami, 6-kilometrową z 30 przeszkodami i 12-kilometrową z 50 przeszkodami.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Film

    Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

    Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.

    Prawo

    Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli

    W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.

    Media

    Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

    Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.