Newsy

Danuta Stenka wystąpi w teatrze w Zurychu. „Stresuje mnie sama myśl o propozycjach zagranicznych”

2019-05-16  |  06:45

Aktorka otrzymała kilka propozycji zawodowych z zagranicy. Jedną z nich jest wystawienie monodramu „Koncert życzeń” w nowo powstającym teatrze w Zurychu. Danuta Stenka nie ukrywa, że plany związane z zagranicą są ciekawe, ale i bardzo stresujące.

W 2019 roku Danuta Stenka koncentruje się przede wszystkim na pracy w teatrze. Otrzymała kilka interesujących propozycji z zagranicy  niektóre już przyjęła, w sprawie innych wciąż toczą się rozmowy. Aktorka nie ukrywa, że myśl o zagranicznych występach jest bardzo kusząca, choć jednocześnie budzi w niej niepokój.

– Stresuje mnie myśl na temat tych propozycji. Ale co z tego wyniknie, to może kiedyś będziemy miały okazję porozmawiać na ten temat, to będę mogła powiedzieć wtedy, kiedy już się to objawi – mówi Danuta Stenka agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Pewne jest już, że w najbliższym czasie gwiazda zaprezentuje się szwajcarskiej publiczności, której pokaże „Koncert życzeń” w reż. Yany Ross. Spektakl, który powstały w koprodukcji TR Warszawa z Łaźnią Nową w Krakowie, miał premierę w 2014 roku. Jest to oparty na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xaviera Kroetza monodram, poruszający kwestie samotności jednostki we współczesnym świecie i jej zagubieniu w tempie wielkomiejskiego życia. Danuta Stenka wciela się w nim w jedyną bohaterkę – około pięćdziesięcioletnią stenotypistkę, borykającą się z poczuciem izolacji od reszty społeczeństwa.

– Spektakl zostaje jakby przeniesiony do Zurychu, tam powstaje w jednym z teatrów nowy zespół, budują całą historię teatralną od zera. Ale m.in. na początek przez pewien czas będę go tam grywała – mówi Danuta Stenka.

Aktorka pracuje ponadto na planie filmu „1800 gramów” w reżyserii Marcina Głowackiego. Produkcja ma trafić na ekrany polskich kin w listopadzie i stać się nowym świątecznym hitem twórców „Listy do M.”. Bohaterką filmu jest Ewa, dyrektorka interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, która zajmuje się szukaniem nowych rodzin dla porzuconych dzieci – w tej roli widzowie zobaczą Magdalenę Różczkę. W postać nowej szefowej fundacji, której podlega ośrodek, wcieli się natomiast Danuta Stenka.

– Może nie jest to typ Bogny Mróz, ale jest to też silna, zdecydowana kobieta, która wie, czego chce, wie, co lubi, wie, czego nie lubi, ale też potrafi docenić dobre strony. Mnie się wydaje, że ona jest bardziej obiektywna, zdecydowanie mniej skupiona na sobie – mówi gwiazda.

Danuta Stenka nie ukrywa, że relacje między graną przez nią postacią a główną bohaterką nie będą udane. Szefowa fundacji szanuje wprawdzie nakład pracy i zaangażowanie, jakie Ewa wkłada w poszukiwanie nowych domów dla swoich podopiecznych, ma jednak wiele zastrzeżeń do sposobów jej docierania do celu.

– Nie szanuje metod, jakimi się tamta posługuje, czy sposobu kontaktowania się ze światem, relacji, które ma w urzędach itp., z urzędnikami przede wszystkim. Natomiast szanuje jej pasje i szanuje tę prawdę, którą nosi w sobie główna bohaterka – mówi aktorka.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Prawie 60 proc. Polaków podejmowało próby odchudzania. U większości efekty były krótkotrwałe i powodowały problemy zdrowotne

Trzech na pięciu Polaków ma za sobą próby odchudzania, a w tej grupie więcej jest kobiet – wynika z raportu Centrum Respo. Odchudzamy się z różnym skutkiem, najczęściej osiągamy efekty, ale okazują się one krótkotrwałe. Może o tym świadczyć informacja, że 54 proc. odchudzających się Polaków w ostatnich pięciu latach podchodziło do diety między dwa a pięć razy, a co 10. nawet częściej. Jak podkreślają autorzy raportu, to, że wielu Polaków się odchudza, nie jest niczym niepokojącym, ale jest kilka czynników, które czynią kulturę dietetyczną toksyczną. Jednym z nich jest wczesny wiek rozpoczynania odchudzania, ale też negatywne skutki diet, również dla zdrowia psychicznego.

Edukacja

Polacy mało wiedzą o instytucji rodzicielstwa zastępczego. Dwie trzecie społeczeństwa nigdy nie spotkało się z tym pojęciem

Aż 64 proc. Polaków nigdy nie spotkało się z pojęciem rodzicielstwa zastępczego zawodowego – wynika z badania przeprowadzonego w marcu br. na zlecenie Fundacji Happy Kids. Najliczniejszą grupą, która nie zna tego pojęcia, stanowią respondenci między 18. a 22. rokiem życia. Co 10. badany nie wie, jaka jest różnica między rodzicem zastępczym a rodzicem adopcyjnym. Zdaniem ekspertów brak świadomości ma konsekwencje dla rozwoju instytucji pieczy zastępczej w Polsce.

Muzyka

Luna: Trochę podupadłam na zdrowiu i mój głos nie działa tak, jak bym chciała. Czuję się bezradna i bezsilna

Przed wyjazdem na Konkurs Eurowizji reprezentantka Polski nie ukrywa, że boryka się z problemami zdrowotnymi, a bezradność i zwątpienie mieszają się z nadzieją i chęcią pokonania swoich słabości. By jak najlepiej zadbać o swoje struny głosowe, na jakiś czas zrezygnowała z koncertów. Teraz robi wszystko, by jej głos wrócił do formy i by mogła godnie się zaprezentować na scenie w Malmö.