Newsy

Dawid Woliński: Każdy powinien znaleźć w sobie iskierkę dobroci. Pomaganie naprawdę nie wymaga dużo zaangażowania

2017-12-13  |  06:12
Mówi:Dawid Woliński, projektant
Zosia Ślotała, stylistka
Monika Krzyżanowska, założycielka Fundacji One Day
Grażyna Wolszczak, aktorka
Edyta Herbuś, aktorka, tancerka
  • MP4
  • Dawid Woliński, Zofia Ślotała, Grażyna Wolszczak, Edyta Herbuś i wiele innych znanych osób, chętnie angażują się w działalność charytatywną. Są oni bowiem przekonani, że choćby jeden dzień – pełen szczęścia i pozytywnej energii, pozwala dzieciom pokrzywdzonym przez los uwierzyć w marzenia i trochę zmienić ich świat na lepszy. Dobroczynne akcje przedświąteczne to także doskonały sposób na to, by nagłośnić potrzeby podopiecznych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych, a artyści ze względu na swoją rozpoznawalność i obecność w mediach są w stanie bardziej zwrócić uwagę na określone problemy.

    Zdaniem Dawida Wolińskiego, chwila uwagi poświęcona dziecku, które z różnych względów nie może liczyć na rodzinne ciepło, ma dla malucha kolosalne znaczenie. Dodaje mu odwagi, pewności siebie, a przede wszystkim pozwala poczuć cząstkę ciepła, sympatii i zrozumienia.

    – Myślę, że każdy powinien w sobie znaleźć iskierkę dobroci, która jest do podzielenia się z kimś innym. Naprawdę pomaganie nie wymaga dużo zaangażowania – raz, kiedyś, coś, to już wystarczy, ale niech każdy to zrobi, nie możemy tego zrzucać ciągle na innych – mówi agencji Newseria Dawid Woliński, projektant mody.

    Zofia Ślotała podkreśla, że grudzień to szczególny czas, kiedy głośno i chętnie mówi się o pomaganiu, ale tak naprawdę pomagać powinno się nieustannie – bez względu na porę roku. Gwiazdkowe spotkania powinny więc dawać motywację i energię do działania przez cały rok, bo jednym gestem i jedną decyzją można wiele zdziałać.

    – Wszyscy się mobilizują na święta, u niektórych to chyba trochę z wyrzutów sumienia, że taki konsumpcjonizm nam wtedy towarzyszy, u innych to czas, w którym po prostu chcą się z kimś innym podzielić. Ja wychodzę absolutnie z założenia, że dzielić się trzeba przez cały czas, dlatego staram się być zaangażowana jak najbardziej mogę. Wszystkie akcje charytatywne, w których chętnie biorę udział kręcą się wokół dzieci i są najbliżej mojego serca. Mi jako mamie łamie się serce, że cokolwiek złego może dziać się dzieciom – podkreśla Zosia Ślotała, stylistka.

    10 grudnia w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej odbyła się 4. edycja Gali Gwiazdkowej Fundacji One Day. Ten dzień to więcej niż wyczekiwany finał akcji gwiazdkowej i przekazanie dzieciom z domów dziecka i placówek wychowawczych z całej Polski wymarzonych prezentów. To moment, w którym można przywrócić dzieciom wiarę w marzenia. Chodzi też o to, by poprzez różnego rodzaju atrakcje najmłodszym choć na chwilę udało im się zapomnieć o codziennych troskach,  Założycielką Fundacji jest Monika Krzyżanowska.

    – Każda inicjatywa, którą robimy w naszym życiu, jest gdzieś z głębi nas. Moje doświadczenia spowodowały, że bardzo chciałam kiedyś odwdzięczyć się za to, co dostałam w życiu i pomyślałam, że takim drobnym gestem jak zorganizowanie Wigilii na samym początku akcji – trochę oddam to, co dostałam. Taka była idea powstania One Day. W działaniach charytatywnych działam już od 10 lat, po prostu z potrzeby serca – mówi Monika Krzyżanowska, założycielka Fundacji One Day.

    Przez te lata do akcji dołączały kolejne znane osoby i instytucje. W tym roku, na zabawie, w bajkowo zaaranżowanej scenerii Politechniki Warszawskiej – partnera akcji One Day, bawiło się blisko 500 dzieci z całej Polski. W ten sposób spełniono marzenia podopiecznych 35 placówek, przygotowano 850 wymarzonych gwiazdkowych prezentów oraz kursów i szkoleń zawodowych ufundowanych w ramach akcji Wsparcie na Starcie.

    To jest dla mnie zaskoczenie, komplement, coś co pokazuje, że jeden dzień może zmienić nasze życie, nasze postrzeganie, że nasze codzienne wybory czasem powodują zmianę. One Day to bardzo ważny dzień dla tych dzieciaków, ponieważ raz do roku mają swoją prawdziwą, huczną wigilię. W domach dziecka bywa różnie, powody bycia w placówce są też różne, a tutaj wszyscy się bawimy, bo takie przecież są święta, święta to prezenty, Mikołaj, zabawa, pozytywna energia, którą teraz się ładujemy, a później szerzymy dalej przez cały rok – mówi Monika Krzyżanowska.

    Od początku działalności z Fundacją One Day jest związana Grażyna Wolszczak. Aktorka podkreśla, że ta idea ją zafascynowała i całkowicie pochłonęła.

    – Jest to marzenie pewnej kruchej istotki, dziewczynki, która pewnego dnia wymarzyła sobie taką akcję i to się jej udało fantastycznie zrealizować. To już czwarta edycja spełniania marzeń dzieci. Tak naprawdę to nie są tylko rzeczy materialne, o których dzieci sobie marzą, żeby dostać. W ogóle nie zdajemy sobie sprawy, ale te dzieci z domów dziecka i z placówek opiekuńczych w ogóle nie wiedzą, że mogą marzyć – właściwie taki jest cel, żeby te dzieci się ośmieliły, żeby miały marzenia i żeby wierzyły, że się spełnią – mówi Grażyna Wolszczak.

    W trakcie wieczoru dzieci mogły porozmawiać z takimi gwiazdami jak: Dawid Woliński, Joanna Moro, Leszek Stanek czy Natalia Siwiec. O świąteczny kulinarny nastrój zadbał Mateusz Gessler. Tego wieczoru każda Gwiazda miała swoją misję, by sprawić dzieciom radość. Edyta Herbuś na przykład malowała dzieciom buzie. Tancerka przyznaje, że takie z pozoru niewielkie gesty mają ogromną moc oddziaływania.

    – Możemy tutaj z dzieciakami z domów dziecka podziałać, poczuć się tak jak one i sprawić, żeby one jak najwięcej, jak najszerzej i najszczerzej się uśmiechały.  Tego rodzaju chwile są czystą potrzebą serca, jeśli można wpłynąć na odrobinę więcej szczęścia dzieciaków, które nie mają za kolorowo w życiu, los nie do końca się do nich uśmiecha, ale w takich momentach bardzo i one bardzo szczególnie doceniają. Dla mnie to jest zaszczyt, że mogę tu być, że mogę z nimi spędzić ten dzień, fajnie że są ludzie, którzy dokładają wszelkich starań, żeby stworzyć przestrzeń do takich spotkań – mówi Edyta Herbuś, aktorka, tancerka.

    Akcja Gwiazdkowa One Day to nie tylko świąteczne prezenty. To czas, w którym Fundacja, w ramach inicjatywy „Wsparcie na Starcie” zdobywa fundusze na kursy zawodowe oraz szkolenia dla dzieci opuszczających domy dziecka oraz placówki opiekuńcze. Inicjatywa otwiera przed młodzieżą drzwi do świata samorealizacji, daje szansę rozwoju i usamodzielnienia się. Dzięki kursom organizowanym przez Fundację One Day oraz finansowanym przez nią szkoleniom zawodowym młodzież może lepiej zaplanować czas po opuszczeniu placówek wychowawczych. To zwiększa ich szansę na podjęcie pracy, zarobienie na swoje utrzymanie i ucieczkę przed patologicznym środowiskiem.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Film

    Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

    Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

    Gwiazdy

    Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

    Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.

    Konsument

    Zmiany klimatu uderzają w portfele konsumentów. Podniosą ceny żywności nawet o 3 pkt proc. rocznie

    Coraz wyższe średnie temperatury obserwowane na świecie przekładają się na wzrost cen żywności. Problem dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i rozwijających się. Naukowcy z Poczdamskiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu obliczyli, że do 2035 roku zdarzenia klimatyczne podniosą ceny żywności o 0,9–3,2 pkt proc. rocznie, a ogólny poziom inflacji o 0,3–1,1 pkt proc. Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące zmian cen artykułów żywnościowych ze 120 krajów świata w ciągu ostatnich 30 lat.