Newsy

Projektowanie ogrodu warto rozpocząć już na etapie budowy domu

2014-04-01  |  06:10
Mówi:Kamila Tomasiewicz
Funkcja:architekt krajobrazu
Firma:Autorska Pracownia Architektury Krajobrazu „Jardin”
  • MP4
  • Zaprojektowanie ogrodu jest równie trudne jak urządzanie domu. Aby był on funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu, warto pomyśleć o nim już w trakcie budowy domu. W stworzeniu wizji idealnego ogrodu, który spełni oczekiwania właścicieli, pomocny będzie architekt krajobrazu.

    Urządzając dom czy mieszkanie na własną rękę, wiele osób czuje się przytłoczonych mnogością produktów i rozwiązań. Brak konkretnego projektu, ograniczenia czasowe oraz zbyt mała wiedza z danego obszaru powodują, że łatwo podjąć niewłaściwą decyzję. Podobnie jest z projektowaniem ogrodu. Choć przy budowie domu kwestia zaplanowania terenu zielonego może wydawać się błaha, w praktyce często wymaga pomocy specjalisty.

    To jest tak jak z architektem wnętrz. Oferta roślin i elementów wykończeniowych jest tak duża, że trudno człowiekowi, który nie styka się z tym na co dzień, wybrać to, co naprawdę pasuje do jego ogrodu. Czasem osobie obcej łatwiej jest stwierdzić, co będzie pasowało do domu i stylu życia klientów stwierdza Kamila Tomasiewicz, architekt krajobrazu i właścicielka Autorskiej Pracowni Architektury Krajobrazu „Jardin”.

    Prawidłowo zaplanowany, piękny a zarazem funkcjonalny ogród musi być przemyślany. W doborze roślin należy się kierować nie tylko tym, jak wyglądają w momencie zakupu, lecz także tym jak będą się prezentować w przyszłości i czy za bardzo się nie rozrosną.

    Klienci bardzo często ulegają emocjom podczas zakupów, coś im się podoba, bo jest ładne, ma odpowiednią wielkość, jaka jest im potrzebna w danym miejscu, które chcą zagospodarować. Po  pięciu latach mają kłopot, ponieważ wyrosło im za duże drzewo, które zasłania światło wpadające do domu, albo nie mogą przechodzić ścieżką, bo roślina się nazbyt rozrosła – Kamila Tomasiewicz opisuje częste błędy ogrodników-amatorów.

    Dużą umiejętnością jest również dopasowanie roślinności ogrodu do otoczenia działki. Jeśli jest ono atrakcyjne, można postarać się, aby ogród komponował się z nim i podkreślał jego walory. Natomiast, gdy otoczenie jest nieciekawe, warto tak zaprojektować ogród, aby tych elementów krajobrazu nie było widać z miejsca, w którym najczęściej się przebywa.

    Architekt krajobrazu nie tylko tworzy projekt ogrodu, lecz także często pozwala zaoszczędzić pieniądze, planując prace we właściwym momencie.

    Budując dom, można pewne elementy zrobić pod budowę, żeby później łatwiej było wykonać takie czysto techniczne ogrodowe rzeczy, jak np. przygotowane do instalacji przyłącze mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Tomasiewicz.

    Budowa domu to decyzja zazwyczaj na całe życie, a ogród to miejsce, które ma służyć odprężeniu i rozrywce domowników. Dlatego ważne jest myślenie perspektywiczne świadomość tego, co musi zostać zrobione zanim dom powstanie oraz jak wybrane rośliny będą wyglądały za kolejnych pięć, a nawet pięćdziesiąt lat. Dobrze zaprojektowany i przemyślany ogród to miejsce, które łatwo się pielęgnuje i w którym domownicy czują się komfortowo.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Media

    Edyta Herbuś: Rozmawiałam z produkcją na temat mojej ewentualnej roli w „Tańcu z gwiazdami”. Wierzę, że stworzą taką, która będzie dla mnie inspirująca

    Tancerka przyznaje, że kiedy dostała propozycję udziału w ostatniej edycji „Tańca z gwiazdami”, to choć miała apetyt na powrót do tej produkcji, po rozważeniu wszystkich za i przeciw jednak ją odrzuciła. Z jednej strony miała już inne zobowiązania zawodowe, a z drugiej – zależało jej na tym, by powrócić do show nie tylko w charakterze instruktorki, ale zaprezentować się widzom z nieco innej strony. Edyta Herbuś wierzy, że w przyszłości program przejdzie pewną metamorfozę i znajdzie się w nim rola skrojona właśnie dla niej. Nie ukrywa też, że ta edycja wyjątkowo przyciągnęła jej uwagę, bo skupiła bardzo charyzmatycznych uczestników.

    Prawo

    Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza w produkcję muzyczną. Artyści i odbiorcy chcą jasnego oznaczania utworów generowanych przez takie narzędzia

    Dziesięciokrotny wzrost przychodów rynku sztucznej inteligencji w tworzeniu muzyki przewidują analitycy w ciągu najbliższych 10 lat. Wokół tematu narasta coraz więcej kontrowersji, związanych m.in. z uczeniem się algorytmów na już skomponowanych dziełach czy wykorzystywania głosów wokalistów do tworzenia coverów śpiewanych przez SI. Jednocześnie ponad jedna trzecia muzyków przyznaje już, że wspierali się w swojej pracy sztuczną inteligencją. Artyści oczekują jednak jasno wytyczonych ram regulacyjnych dla tego typu narzędzi. Przede wszystkim miałyby one dotyczyć zgód na wykorzystanie własności intelektualnej i wyraźnego oznaczania muzyki komponowanej przez SI.

    Handel

    Po kiełbaski wege czy roślinne burgery sięga coraz więcej konsumentów. Branża roślinna będzie walczyć o utrzymanie takiego nazewnictwa

    Kiełbasa bezmięsna, burger roślinny, parówka wegetariańska, stek vege – do takich nazw produktów wielu konsumentów zdążyło się przyzwyczaić i coraz chętniej po nie sięga. Pojawiają się jednak pomysły, by zakazać nazewnictwa charakterystycznego dla produktów mięsnych. Również w Polsce pojawiła się propozycja w tym zakresie ze strony poprzedniego składu resortu rolnictwa pod koniec ubiegłego roku. Zwolennicy uzasadniają ten pomysł ochroną interesów konsumenckich, ale badania pokazują, że tylko niewielki odsetek klientów pomylił produkt wegański i mięsny przy zakupie.