Mówi: | Kamila Tomasiewicz |
Funkcja: | architekt krajobrazu |
Firma: | Autorska Pracownia Architektury Krajobrazu „Jardin” |
Projektowanie ogrodu warto rozpocząć już na etapie budowy domu
Zaprojektowanie ogrodu jest równie trudne jak urządzanie domu. Aby był on funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu, warto pomyśleć o nim już w trakcie budowy domu. W stworzeniu wizji idealnego ogrodu, który spełni oczekiwania właścicieli, pomocny będzie architekt krajobrazu.
Urządzając dom czy mieszkanie na własną rękę, wiele osób czuje się przytłoczonych mnogością produktów i rozwiązań. Brak konkretnego projektu, ograniczenia czasowe oraz zbyt mała wiedza z danego obszaru powodują, że łatwo podjąć niewłaściwą decyzję. Podobnie jest z projektowaniem ogrodu. Choć przy budowie domu kwestia zaplanowania terenu zielonego może wydawać się błaha, w praktyce często wymaga pomocy specjalisty.
– To jest tak jak z architektem wnętrz. Oferta roślin i elementów wykończeniowych jest tak duża, że trudno człowiekowi, który nie styka się z tym na co dzień, wybrać to, co naprawdę pasuje do jego ogrodu. Czasem osobie obcej łatwiej jest stwierdzić, co będzie pasowało do domu i stylu życia klientów – stwierdza Kamila Tomasiewicz, architekt krajobrazu i właścicielka Autorskiej Pracowni Architektury Krajobrazu „Jardin”.
Prawidłowo zaplanowany, piękny a zarazem funkcjonalny ogród musi być przemyślany. W doborze roślin należy się kierować nie tylko tym, jak wyglądają w momencie zakupu, lecz także tym jak będą się prezentować w przyszłości i czy za bardzo się nie rozrosną.
– Klienci bardzo często ulegają emocjom podczas zakupów, coś im się podoba, bo jest ładne, ma odpowiednią wielkość, jaka jest im potrzebna w danym miejscu, które chcą zagospodarować. Po pięciu latach mają kłopot, ponieważ wyrosło im za duże drzewo, które zasłania światło wpadające do domu, albo nie mogą przechodzić ścieżką, bo roślina się nazbyt rozrosła – Kamila Tomasiewicz opisuje częste błędy ogrodników-amatorów.
Dużą umiejętnością jest również dopasowanie roślinności ogrodu do otoczenia działki. Jeśli jest ono atrakcyjne, można postarać się, aby ogród komponował się z nim i podkreślał jego walory. Natomiast, gdy otoczenie jest nieciekawe, warto tak zaprojektować ogród, aby tych elementów krajobrazu nie było widać z miejsca, w którym najczęściej się przebywa.
Architekt krajobrazu nie tylko tworzy projekt ogrodu, lecz także często pozwala zaoszczędzić pieniądze, planując prace we właściwym momencie.
– Budując dom, można pewne elementy zrobić pod budowę, żeby później łatwiej było wykonać takie czysto techniczne ogrodowe rzeczy, jak np. przygotowane do instalacji przyłącze – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamila Tomasiewicz.
Budowa domu to decyzja zazwyczaj na całe życie, a ogród to miejsce, które ma służyć odprężeniu i rozrywce domowników. Dlatego ważne jest myślenie perspektywiczne – świadomość tego, co musi zostać zrobione zanim dom powstanie oraz jak wybrane rośliny będą wyglądały za kolejnych pięć, a nawet pięćdziesiąt lat. Dobrze zaprojektowany i przemyślany ogród to miejsce, które łatwo się pielęgnuje i w którym domownicy czują się komfortowo.
Czytaj także
- 2025-05-28: Mietek Szcześniak: Odremontowałem stare gospodarstwo, a na polu zrobiłem kwitnący ogród. Jestem dendrologiem amatorem, potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania
- 2025-03-25: Katarzyna Dowbor: Od 30 lat uczę się pielęgnacji ogrodu. Zieleń wycisza, uspokaja i ja to uwielbiam
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-10-22: Coraz więcej inwestycji na Mazurach. Skokowy przyrost zabudowy niszczy jednak krajobraz regionu
- 2024-10-28: Ochrona krajobrazu mało istotna w nowych inwestycjach. Mazurskie gminy chcą to zmienić
- 2024-09-23: Sztuczna inteligencja znacząco przyspiesza opracowywanie przeciwciał. To rewolucja w farmacji na skalę odkrycia prądu
- 2024-05-21: Lara Gessler: Moje aktualne mieszkanie jest już szesnastym. Połowy kuchni jeszcze nie pokazuję, bo nie mam blatu kuchennego
- 2024-04-04: Warszawskie ZOO: Powstanie nowa małpiarnia, powiększymy wybieg dla gepardów. Będą też kapibary
- 2023-12-12: Cyfryzacja procesów budowlanych przyspiesza. Efektem są lepszej jakości projekty i mniej błędów na budowach
- 2023-10-03: Nie ma odwrotu od zrównoważonego rozwoju. Ponad 90 proc. firm spodziewa się, że ten czynnik będzie odgrywać coraz większą rolę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Piotr Zelt: W te wakacje gram wyjątkowo dużo spektakli. Znajdę jednak czas na wyjazd nad morze, żeby popływać z córką na desce
Aktor jest zapalonym windsurferem, dlatego nie wyobraża sobie wakacji bez pływania na desce. Swoją pasją zaraził też córkę, nad morze wybierają się więc razem. Piotr Zelt podkreśla natomiast, że ze względu na dużą zajętość i rolę w pięciu spektaklach, które są wystawiane również w miesiącach letnich i to poza Warszawą, na razie nie planuje dłuższego wyjazdu za granicę.
Finanse
Polacy chcą jak najszybciej przechodzić na emeryturę i nie chcą na niej pracować. Potrzebne zachęty do dłuższej aktywności zawodowej

Tylko 11,6 proc. osób w wieku 50–74 lat, które pobierają emeryturę, nadal pracuje. Choć ten wskaźnik nieco rośnie, to nadal niska jest skłonność do pozostawania aktywnym zawodowo po uzyskaniu uprawnień emerytalnych. Niecałe 19 proc. chciałoby pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego. Zdaniem prof. Elżbiety Gołaty z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu konieczne są zachęty do dłuższej aktywności zawodowej, bo na podniesienie wieku emerytalnego nie ma przyzwolenia społeczeństwa.
Podróże
Qczaj: W te wakacje planuję zwiedzić sporą część Stanów Zjednoczonych. Pojadę z siostrą do Yellowstone

W Stanach Zjednoczonych trener zamierza spędzić co najmniej miesiąc. Jak zaznacza, szczególnie marzy o tym, by zobaczyć Park Narodowy Yellowstone – miejsce, które zafascynowało go po obejrzeniu popularnego serialu. Qczaj planuje też zabrać mamę na wycieczkę samochodową po atrakcyjnych trasach USA. Pielęgnowanie relacji rodzinnych jest dla niego niezwykle ważne, dlatego chce efektywnie spędzić czas z bliskimi tak, by po wakacjach pozostały im miłe wspomnienia.