Newsy

Dopiero w 12. tygodniu życia, po serii szczepień i odrobaczeniu, szczeniak może bezpiecznie wychodzić na spacer

2015-08-26  |  06:30

Szczeniaki średnio potrzebują 3-4 miesięcy na to, żeby zaaklimatyzować się w nowym miejscu, dopasować do otoczenia i bezpiecznie się w nim poruszać. W kwestiach zdrowotnych najważniejsze są szczepienia i systematyczne odrobaczanie. Trzeba też przyzwyczajać szczenię do noszenia smyczy i obroży, uczyć przestrzegania czystości i wyrabiać w nim sprawność fizyczną.

Kiedy nowy psiak trafia do naszego domu, na pewno nie możemy z nim wychodzić od razu na spacery, ponieważ przeważnie jeszcze nie jest do końca zaszczepiony, więc nie jest uodporniony na wszystkie choroby, z którymi może się spotkać na zewnątrz. Tak naprawdę to dopiero w okolicach 12.-13. tygodnia życia możemy z nim zupełnie bezkarnie wyjść na spacer, bo wtedy już jest po trzech szczepieniach i po odpowiedniej serii odrobaczania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Kańska, lecznica dla zwierząt „Doktor Aga”.

Agnieszka Kańska podkreśla, że najpierw warto wybrać się do lecznicy z samą książeczką zdrowia szczeniaka, by ustalić z weterynarzem kolejność szczepień.

Obowiązkowa jest tylko jedna szczepionka, ta przeciwko wściekliźnie, którą według ustawy trzeba wykonać do czwartego miesiąca życia. Kiedyś był taki mit, że powinno się ją zrobić dopiero w momencie ukończenia pierwszego roku życia, kiedy wyrosną zęby, bo wcześniej niszczy się szkliwo. Owszem, kiedyś szczepionki były innej jakości i rzeczywiście to szczepienie było później. W tej chwili należy je wykonać do czwartego miesiąca życia – tłumaczy Agnieszka Kańska.

Inne szczepienia są uzależnione od tego, w jakich warunkach szczeniak będzie się wychowywał i jaki tryb życia będzie prowadził.

Szczepienia dla takich maluchów są różne w zależności od tego, czy są to psy rasowe i będą np. jeździły na wystawy, czy będziemy wybierać się z nimi do jakiejś szkoły, gdzie będą miały kontakt z większą liczbą psów, bo wtedy jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych chorób. Dużo zależy też od tego, jaki tryb życia prowadzi właściciel, czy często wyjeżdża do lasów lub w miejsca, gdzie są wody wolnostojące. Wtedy też są dodatkowo inne szczepionki – wyjaśnia Agnieszka Kańska.

Nie można też zapomnieć o systematycznym odrobaczaniu szczeniaka. Pojedynczy zabieg to zdecydowanie za mało. Trzeba go powtarzać cyklicznie, w zależności od potrzeb.

–  Niezależnie od tego, czy pies jest rasowy, z rodowodem i z najlepszej hodowli, czy jest to kundelek wzięty ze schroniska, to w jednym i w drugim przypadku może się trafić, że są zarobaczone, ponieważ robaki, przeważnie nicienie, przenikają przez łożysko, przechodzą przez mleko, w związku z tym taki dwutygodniowy maluch już może je mieć, pomimo że jego mama była też systematycznie odrobaczana – mówi Agnieszka Kańska.

Kiedy pies zaczyna wychodzić na spacery w 12.-13. tygodniu życia, wtedy co prawda jest bezpieczny, bo ma za sobą odpowiednią dawkę szczepień, natomiast przyzwyczajony do domowych pieleszy jest bardziej lękliwy i mniej otwarty na poznawanie świata, dlatego już miesiąc wcześniej można go powoli oswajać z nowym otoczenia.

Jeżeli mamy takiego maluszka, to dobrym rozwiązaniem jest wynoszenie go na dwór na rękach, żeby poznawał inny świat. Może się spotykać ze zwierzętami, które są zdrowe, zaszczepione, więc jeżeli mamy znajomych, którzy mają psa, kota, świnkę morską, to świetnie, bo on w tym wieku już może się z nimi zapoznawać – dodaje Agnieszka Kańska.

Szczeniaka trzeba powoli oswajać z ulicznych hałasem, obcymi ludźmi i nowymi miejscami. Od pierwszych tygodni życia warto uczyć go ogólnych zasad posłuszeństwa i przestrzegania czystości w domu.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Uroda

Paula Tumala: Mam kompleksy i chciałabym wyglądać zupełnie inaczej

Modelka nie ukrywa, że nie jest zadowolona ze swojego powrotu do formy po porodzie. Tu i ówdzie pozostały jeszcze dodatkowe kilogramy i trudno jest jej się ich pozbyć. Podkreśla też, że w obecnej sytuacji opieka nad córeczkami pochłania jej wiele czasu, a kiedy znajdzie się już wolna chwila, to jest zbyt zmęczona, by zadbać o siebie. Najbardziej doskwiera jej brak snu.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Sztuka

Agata Załęcka: W trakcie pandemii zorganizowałam wernisaż, wzięłam ślub i namalowałam ponad 45 obrazów

Aktorka tłumaczy, że kwarantanna spowodowana pandemią była dla niej bardzo trudnym czasem. Starała się jednak spędzić go produktywnie. Odganiała smutek, strach i lęk, tworząc i rozwijając się. Dzięki planowaniu kolejnych dni w mniejszym stopniu odczuwała przerwę od spektakli teatralnych. Agata Załęcka zaznacza, że przed nią sporo artystycznych wyzwań. Podczas pandemii w jej głowie zrodziły się bowiem zupełnie nowe, ciekawe pomysły. Ma nadzieję, że powrót do normalności umożliwi ich wykonanie.

Handel

Ekologia zdominowała rynek opakowań. W najbliższych latach nie wyprze jednak tworzyw sztucznych

Na rynku pojawia się coraz więcej biodegradowalnych i kompostowalnych opakowań. Producenci w ten sposób chcą nadążyć za modą na ekologię. – Pomimo tego w ciągu najbliższych kilku lat plastik nie zniknie całkowicie z rynku opakowań. Wygoda jego użytkowania przewyższa na razie aspekty ekologiczne – mówi Beata Pyś-Skrońska, zastępca dyrektora w Polskiej Izbie Opakowań.

Biotechnologia

Epigenetyka przyczyni się do lepszego zrozumienia mechanizmów powstawania chorób cywilizacyjnych. Już za kilka lat pozwoli opracować skuteczniejsze leki

Epigenetyka pozwoli lepiej zrozumieć czynniki determinujące występowanie chorób cywilizacyjnych, a więc i umożliwi skuteczniejsze ich leczenie – twierdzą eksperci. Już dziś pozwala tworzyć leki wykorzystujące mechanizm umożliwiający dostarczanie substancji bezpośrednio do chorych komórek. Dzięki niej będzie też można z nawet dwuletnim wyprzedzeniem stwierdzać ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.