Mówi: | Anna Kazejak (reżyser) Magdalena Popławska (aktorka) Eliza Rycembel (aktorka) Dawid Ogrodnik (aktor) |
Dramat psychologiczny „Obietnica” o życiu nastolatków z pokolenia online od dziś w kinach
Film przedstawia historię Lili i Janka, pary nastolatków, których zagubienie we współczesnym świecie, niepewność oraz pragnienie bliskości i bycia kochanym, prowadzi do tragedii. Dokonana przez jedno z nich zbrodnia stanowi dla Anny Kazejak pretekst do pokazania skomplikowanych relacji we współczesnej rodzinie. Reżyserka podkreśla, że inspiracją były dla niej własne obawy, związane z macierzyństwem i wychowywaniem dzieci.
– Mam dzieci i często się zastanawiam, co je czeka i w jaki świat je wypuszczam, z czym przyjdzie im się zmierzyć, jeśli chodzi o kwestie wychowawcze. Chciałam opowiedzieć szczerze o takich sytuacjach, które się gdzieś wokół mnie dzieją, o sprawach relacji międzypokoleniowych, ale też międzyludzkich – mówi reżyserka filmu, Anna Kazejak, agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.
„Obietnica” porusza także problem odpowiedzialności. Bohaterowie filmu, zajęci układaniem własnego życia uczuciowego, nie do końca radzą sobie z rodzicielstwem i wynikającymi z niego obowiązkami. Magdalena Popławska, odtwórczyni roli matki Lili, zastrzega jednak, że w „Obietnicy” postacie są niejednoznaczne i nie podlegają łatwej ocenie.
– Okazuje się, że mój partner, który nie jest rodzicem, jest najbardziej odpowiedzialny. W momencie, gdy trzeba pomóc tej młodej dziewczynie, tylko on staje na wysokości zadania, bo ta rodzina już się po prostu rozpadła. Młody chłopak, który jeszcze może powinien grać w piłkę z kolegami i tak naprawdę nie mieć tej odpowiedzialności, staje na wysokości zadania, jest najdojrzalszy z nas wszystkich – opowiada Magdalena Popławska.
W rolę partnera Popławskiej wcielił się Dawid Ogrodnik, tegoroczny laureat Orła, czyli Polskiej Nagrody Filmowej, za rolę w filmie „Chce się żyć”. Obraz Anny Kazejak jest dla młodego aktora wizją przyszłości i sposobem na poznanie mentalności współczesnych nastolatków.
– To są takie emocje, które mi się pojawiły, czyli strach i nieznana kompletnie rzeczywistość młodszych ludzi, która ma wpływ na to, jak jest kształtowana ich psychika. Ja nie wiem, co to będą za ludzie i jak będzie nam z nimi obcować. Nie mam pojęcia – mówi Dawid Ogrodnik. – Myślę, że rozwiązanie jest w empatii, we wczuciu się w drugą osobę, i przede wszystkich słuchanie tej drugiej osoby, żeby zobaczyć, jaka jest rzeczywistość.
Rolę Lili Anna Kazejak powierzyła debiutantce Elizie Rycembel. Młoda aktorka nie ukrywa, że rola ta była dla niej momentami bardzo trudna, zwłaszcza pod względem psychologicznym. Przyznaje, że utożsamiła się ze swoją postacią i po zakończeniu zdjęć miała trudności z powrotem do rzeczywistości.
– Pewne cechy Lili są również moimi cechami. Oczywiście nie jestem psychopatyczna. Natomiast grając codziennie jedną postać i powtarzając kilka razy tę samą scenę jako Lila, w którymś momencie zaczynasz wierzyć, że jesteś tą Lilą. I rzeczywiście było tak, że jak jeszcze na planie wszyscy zwracają się do ciebie Lila, a nie Eliza, to już po prostu zaczynam się zastanawiać: „Hej, czy ja jestem Lilą czy Elizą?” – wspomina Eliza Rycembel.
„Obietnica” jest koprodukcją polsko-duńską. Współautorem scenariusza, wraz z Anną Kazejak, jest Magnus von Horn, a za montaż odpowiadał Morten Hojbjerg, znany ze współpracy z Larsem von Trierem, między innymi przy słynnej „Nimfomance”. „Obietnica” jest też kolejnym filmem w dorobku Anny Kazejak, który dotyka problemów dorastającej młodzieży. Wcześniej reżyserka podejmowała ten temat, między innymi w swoim debiutanckim projekcie „Oda do radości”.
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.