Mówi: | Edyta Olszówka |
Funkcja: | aktorka |
Edyta Olszówka zje kolację z nieznajomym. „Mam tremę większą niż przed premierą w teatrze” – twierdzi aktorka
Edyta Olszówka postanowiła spełnić marzenie chorej siedmiolatki. Aby dziewczynka mogła popływać z ukochanymi delfinami, aktorka wystawiła na licytację kolację w swoim towarzystwie. Nie kryje zadowolenia z tego, że może przyczynić się do realizacji dziecięcego marzenia, choć trochę obawia się kolacji z nieznajomym mężczyzną. Przyznaje, że wywołuje to w niej większy stres niż premiera sztuki w teatrze.
Edyta Olszówka wzięła udział w akcji „Kolacja Marzeń” organizowanej przez Fundację Mam Marzenie. Celem istniejącej od 2003 roku fundacji jest spełnianie marzeń dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Dotychczas wolontariusze i darczyńcy zdołali zrealizować marzenia ponad 5 tys. dzieci. W tegorocznej edycji akcji, w której można było wylicytować elegancką kolację z gwiazdą, wzięli udział m.in. Małgorzata Kożuchowska, Anita Włodarczyk, Filip Chajzer, Kamil Durczok, Marcin Daniec, Natalia Siwiec, a także Edyta Olszówka.
– Spełniamy marzenia i to jest cudowne, choć boję się zawsze spotkań z ludźmi, których nie znam. Nie wiem, kim jest ten pan, który będzie ze mną na tej kolacji, ale bardzo mu dziękuję. Mam ogromną tremę, ale mam nadzieję, że mnie zaakceptuje, że będzie nam smakowało i że będziemy mieli temat do rozmowy. Choć skoro mnie wybrał, to widocznie coś chce usłyszeć i pewnie porozmawiać, a to jest najistotniejsze – mówi Edyta Olszówka w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Kolacja z Edytą Olszówką została kupiona za 1050 zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na realizację marzenia 7-letniej Gabrysi, która przechodzi obecnie długą i powolną terapię w szpitalu. Dziewczynka marzy o tym, by popływać ze swoimi ukochanymi zwierzętami – delfinami.
– To będzie moje pierwsza kolacja z nieznajomym, proszę trzymać kciuki, bo się boję, wolę chyba premierę w teatrze – mówi Edyta Olszówka.
Ze zwycięzcą aukcji aktorka zje trzydaniowy posiłek w restauracji Fusion mieszczącej się w warszawskim hotelu Westin. Edyta Olszówka chętnie wspiera akcje charytatywne, uważa jednak, że aby pomagać innym, nie trzeba dużych nakładów pieniędzy ani czasu. Jej zdaniem czasem wystarczy dobre słowo lub uśmiech, aby sprawić radość drugiej osobie. Zwłaszcza dla ludzi starszych ta odrobina zainteresowania może być bardzo ważna.
– Kiedy ktoś nam zajeżdża drogę, nie powinniśmy przeklinać tego kogoś, tylko powiedzieć: „dobrze, jedź, wszystkiego najlepszego”. Ja nad tym pracuję i jestem przekonana, że wiele osób za kierownicą również – to takie małe rzeczy. Można też ustąpić komuś miejsca czy kogoś przepuścić. Bardzo chwalę i ratowanie dzieci, i psów, ale powinniśmy się też wreszcie zająć starszymi, bo takich osób jest w naszym społeczeństwie coraz więcej, a my ciągle mówimy o dzieciach i bezdomnych zwierzętach, a o nich zapominamy – mówi Edyta Olszówka.
Zdaniem aktorki obecnie relacje między ludźmi są bardzo powierzchowne, brakuje w nich prawdziwego zainteresowania drugą osoba i szczerych rozmów. Olszówka uważa, że trzeba ze sobą rozmawiać, w przeciwnym razie problemy się kumulują i prowadzą do poważnych nieporozumień. Przyznaje, że jako jedynaczka, musi mocno pracować nad utrzymaniem zdrowych relacji ze swoimi rodzicami.
– Wydaje mi się, że w relacjach najważniejsza jest rozmowa. Uważam, że ludzie są pogubieni właśnie przez to, że nie potrafią ze się ze sobą komunikować. Nie potrafią wypowiedzieć tego, co czują. Mnie jest dużo łatwiej, choć trochę reaguje jak żywa wełna, co może też powodować, że czasami kogoś niechcący ranię, ale z drugiej strony niczego nie noszę, nie trzymam urazy, z niczym się nie męczę – mówi Edyta Olszówka.
Czytaj także
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-12-17: Zakłady poprawcze i młodzieżowe ośrodki wychowawcze nie spełniają swoich funkcji. Większą rolę w resocjalizacji powinny pełnić rodziny
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-11-06: Martyna Wojciechowska: Cudownie mieć 50 lat, wiedzieć, czego się chce i czego się na pewno nie chce. To dla mnie bardzo dobry czas
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-10-21: Polsko-francuski zespół naukowców nagrodzony za opracowanie fluorescencyjnych barwników. W przyszłości mogą m.in. pomóc w leczeniu raka
- 2024-09-27: Zmiany klimatu zagrażają produkcji kawy. Susze pogłębiają trudną sytuację rolników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.