Newsy

Ekologiczna chirurgia plastyczna coraz bardziej popularna

2014-01-30  |  06:30

W medycynie estetycznej powoli odchodzi się od materiałów syntetycznych i zastępuje je naturalnymi zamiennikami. Zamiast silikonowych implantów stosuje się własną tkankę tłuszczową pacjenta pobraną z okolic, w których występuje w nadmiarze. Zabiegi te, nazywane ekologiczną chirurgią plastyczną, wykorzystuje się do powiększania ust, piersi oraz korygowania zmarszczek i defektów po przebytych urazach.

Ekologiczne operacje plastyczne to zabiegi polegające na modelowaniu określonych fragmentów ciała za pomocą własnej tkanki tłuszczowej.

Nie stosujemy tutaj żadnych syntetyków – jedynie materiał pobrany od pacjenta. Tkankę tłuszczową pobiera się z okolic, gdzie jest jej zbyt dużo, np. z brzucha, bioder czy kolan. Ten tłuszcz, po odpowiednim przygotowaniu, podczas tego samego zabiegu można podać w dowolnie wybrane okolice – mówi chirurg plastyczny Piotr Osuch agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Operacja przeszczepu tłuszczu składa się z trzech etapów – liposukcji, czyli odsysania tłuszczu z tkanki podskórnej danego obszaru, odwirowania zawartości strzykawek oraz wstrzykiwania odpowiednio przygotowanego tłuszczu do wybranej okolicy. Materiał podaje się za pomocą cienkich igieł do kilku warstw tkanki podskórnej. Warunkiem powodzenia operacji jest rozwój naczyń krwionośnych w przeszczepionej tkance. Proces ten może być upośledzony przez palenie papierosów, dlatego też u palaczy zabieg zwykle trzeba powtórzyć kilkukrotnie w celu uzyskania pożądanego efektu.

Tłuszcz doskonale nadaje się do modelowania obszarów twarzy, policzków, okolic kości policzkowych, do powiększania bródki, korekcji ust, niwelowania głębszych zmarszczek. Można powiększać piersi, nierzadko ze spektakularnym efektem, jeżeli tego tłuszczu jest odpowiednio dużo – wylicza Piotr Osuch. 

Metoda ta jest również pomocna przy korygowaniu defektów po operacjach onkologicznych, zniekształceń i blizn po wypadkach oraz łagodzeniu zmian w przebiegu zaniku połowiczego twarzy, w którym dochodzi do atrofii tkanek jednej strony twarzy.

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W miejscach pobrania oraz podania przeszczepionej tkanki mogą pojawić się siniaki oraz obrzęki. Opuchlizna utrzymuje się przez 7-14 dni, szczególnie w przypadku korekcji ust. Około 25-30 proc. wstrzykniętego tłuszczu zostaje wchłonięte, dlatego też chirurg zwykle przeszczepiają nieco więcej tkanki, niż wymaga dane miejsce. Ostateczny efekt operacji można ocenić po 6 tygodniach.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Kalendarium

Festiwal Biegowy Tauron 2020

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Patronat Newserii

Media

Kinga Sawczuk: Kiedyś nie potrafiłam marzyć i miałam kompleksy. W szkole czasami słyszałam, że mi się nie uda i że wstawiam głupie filmiki

Influencerka poprzez swoją działalność w social mediach stara się zmotywować ludzi do spełniania marzeń. Tłumaczy, że jeszcze parę lat temu nie wierzyła w siebie i brakowało jej odwagi. Postanowiła jednak stawić czoła wewnętrznym słabościom i lękom. Decyzja okazała się słuszna. Obecnie obserwuje ją na Instagramie ponad milion osób. Kinga Sawczuk chce wykorzystać popularność jak najlepiej. Niedawno premierę miała jej książka pod tytułem „Kompleksiara. Jak zaistnieć w necie i być sobą?”.

Jak korzystać z materiałów Newserii?

Ważne informacje dla dziennikarzy i mediów

Wszystkie materiały publikowane w serwisach agencji informacyjnej Newseria przeznaczone są do bezpłatnej dystrybucji poprzez serwisy internetowe, stacje radiowe i telewizje, wydawców prasy oraz aplikacje pełniące funkcję agregatorów newsów. 

Szczegóły dotyczące warunków współpracy znajdują się tutaj.

Media

Mariusz Pudzianowski: Zawsze miałem do siebie dystans. Podchodzę do programu „Anything Goes. Ale Jazda!” na luzie i dobrze się bawię

Zawodnik MMA bierze udział w nowym programie telewizyjnym emitowanym na TVP2  „Anything Goes. Ale Jazda!”. Tłumaczy, że jego formuła jest bardzo specyficzna i dlatego z pewnością nie każdy dobrze się w niej odnajdzie. Gwiazdy mają za zadanie rozbawić publiczność oraz widzów przed telewizorami. W konsekwencji muszą wykazać się kreatywnością, ale także sporym poczuciem humoru. Strongman zaznacza, że na planie produkcji czuje się bardzo komfortowo, ponieważ do życia podchodzi z dystansem i nie boi się nowych wyzwań.

Gwiazdy

Agata Załęcka: Preferuję minimalistyczny tryb życia. Oduczyłam się zbieractwa. Gromadzić należy jedynie wspomnienia

Aktorka stara się dbać o środowisko naturalne. Zaznacza, że ekologia w jej życiu zajmuje bardzo ważne miejsce. Agata Załęcka nie kupuje niepotrzebnych rzeczy, ponieważ nie lubi otaczać się nadmiarem produktów. Gdy otoczenie urządzone jest w minimalistycznym stylu, znacznie łatwiej jest się jej odnaleźć oraz skupić na poszczególnych zajęciach. Przyznaje, że coraz częściej rezygnuje również z mięsa. Jadłospis artystki przepełniają głównie warzywa i owoce, które pozwalają jednocześnie zadbać o sylwetkę oraz generować mniej plastiku.