Mówi: | Aleksandra Szwed |
Funkcja: | aktorka |
Aleksandra Szwed: Niedożywienie dzieci to w Polsce powszechny problem. Jako osoba publiczna chcę go nagłaśniać
Ponad pół miliona polskich dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Przyczyną problemu jest brak odpowiedniej liczby posiłków w ciągu dnia lub nieprawidłowo skomponowana dieta. Na powszechność zjawiska niedożywienia w polskich szkołach ma zwrócić uwagę spot, w nagraniu którego wzięła udział Aleksandra Szwed. Aktorka twierdzi, że jako osoba publiczna chętnie angażuje się w tego typu akcje.
Problem niedożywienia dotyczy nie tylko dzieci pochodzących z biednych rodzin, których nie stać na zapewnienie najmłodszym pięciu wartościowych posiłków dziennie. Może on bowiem dotykać także dzieci których codzienna dieta nie ma niezbędnej wartości odżywczej, zawiera bowiem zbyt wiele produktów wysoko przetworzonych i bogatych w cukry proste, a zbyt mało białka, witamin i minerałów. Objawy niedożywienia to m.in. trudności z koncentracją, permanentne zmęczenie, zawroty głowy i omdlenia, brak przyrostu masy ciała, oraz zachowania takie jak apatyczność lub nadmierna drażliwość.
– Nie jest tak, że dziecko niedożywione to chuderlaczek, po którym od razu widać, że coś jest nie w porządku. Dzieckiem niedożywionym może też być grubasek, który je to, czego nie powinien, i nie dostarcza swojemu organizmowi wystarczającej ilości potrzebnych mu substancji – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Aleksandra Szwed.
Na problemie niedożywienia dzieci koncentruje się najnowsza odsłona kampanii edukacyjno-informacyjnej „Jem drugie śniadanie”. Na jej potrzeby nakręcono spot zatytułowany „Stop niedożywieniu”, w którym udział wzięły takie gwiazdy, jak Aleksandra Szwed, Beata Sadowska, Andrzej Krzywy, Katarzyna Glinka i Karolina Malinowska. Aleksandra Szwed twierdzi, że zaproszenie do udziału w kampanii sprawiło jej ogromną radość, chętnie bowiem angażuje się w pomoc potrzebującym.
– Jako osoba wykonująca zawód publiczny i rozpoznawalna, jeżeli mogę się przyłączyć i zwrócić czyjąś uwagę na ten problem i jeżeli chociaż jedna osoba, do której ta informacja trafi, zmieni swój styl życia bądź zacznie uważać na styl życia swoich najbliższych, to było warto – mówi Aleksandra Szwed.
Aktorka w styczniu 2015 roku urodziła swoje pierwsze dziecko – synka o imieniu Borys. Twierdzi, że jako młoda mama stała się wyjątkowo wrażliwa na kwestie związane z żywieniem dzieci. Zaczęła dostrzegać jak istotne dla ich prawidłowego rozwoju jest dostarczanie im wszystkich niezbędnych składników odżywczych poprzez dobrze zbilansowaną dietę.
– Dobre odżywianie dzieci to jest podstawa, aby się zdrowo rozwijały, żeby jak najszybciej przyswajały wiedzę, bo jesteśmy tym, co jemy. Należy o to dbać tak, jak dbamy o siebie, bo to jest część tego dbania o siebie, uważam, że każdy człowiek powinien o siebie dbać – mówi Aleksandra Szwed.
Gwiazda sama także stosuje na co dzień zdrową, dobrze skomponowaną dietę. Twierdzi, że kiedyś nie przywiązywała zbyt dużej wagi do zasad zdrowego odżywiania – wystarczyła jej świadomość, że jada regularnie pięć posiłków dziennie. Po zmianie diety zaczęła jednak zauważać znaczną poprawę stanu zdrowia – nie choruje już tak często jak kiedyś, jest bardziej odporna na infekcje. Nie oznacza to jednak, że nie pozwala sobie od czasu do czasu na odstępstwo od diety w postaci słodkiej przekąski.
– Trzeba być świadomym tego, czego nasz organizm potrzebuje. I oczywiście każdy z nas zasługuje i powinien mieć chwilę zapomnienia. Powinien sobie od czasu do czasu zjeść coś słodkiego, dogodzić sobie po to, żeby to życie było przyjemniejsze – mówi Aleksandra Szwed.
Zdaniem aktorki to na rodzicach spoczywa obowiązek wpojenia dzieciom zdrowych nawyków żywieniowych. Przyzwyczajone od najmłodszych lat do zdrowej diety dzieci także w dorosłym życiu będą zwracać uwagę na jakość swoich posiłków.
Czytaj także
- 2025-04-22: Sylwia Bomba: Stosuję zasadę żywieniową 80/20. Raz w tygodniu jem z córką kebaba i organizm wybacza mi to
- 2025-03-18: Sylwia Bomba: W liceum nikt nie miał odwagi prosto w oczy nazwać mnie grubasem. Ale jak szłam korytarzem, to czułam śmiechy za moimi plecami
- 2025-03-10: Sylwia Bomba: Przez 10 lat odchudzałam się bezskutecznie. Potrafiłam codziennie biegać 15 km albo w ogóle nie jeść
- 2025-03-04: Anna Dec: Za mówienie kontrowersyjnych rzeczy byłam karcona w szkole przez rówieśników. Teraz w pracy jestem za to doceniana
- 2025-03-05: Nawet 35 proc. Polaków może się zmagać z insulinoopornością. Sygnałami alarmowymi są nagły wzrost wagi ciała, senność i napady głodu
- 2025-02-07: Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
- 2025-01-20: Sądy są zalewane pozwami frankowiczów. Rząd pracuje nad ustawą usprawniającą sprawy kredytobiorców
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-05: Przedświąteczna gorączka zakupów może sprzyjać nieprzemyślanym decyzjom. UOKiK ostrzega przed nadmiernym zadłużaniem
- 2024-12-03: Stan budynków w Polsce poprawia się zbyt wolno. Ma to negatywny wpływ na klimat i zdrowie mieszkańców
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci
Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.
Edukacja
Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.
Motoryzacja
Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.