Mówi: | Anna Dereszowska |
Funkcja: | aktorka |
Anna Dereszowska: Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami. To od dorosłych uczą się nietolerancji
– Najnowsza kampania Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce jest wyjątkowa, ponieważ jest ukłonem w stronę osób, które otworzyły się na różnorodność – mówi aktorka. Organizatorzy akcji dziękują ludziom dobrych serc, którzy już pomogli najmłodszym w potrzebie, a także zachęcają do działania tych jeszcze nie do końca zdecydowanych i przypominają, że każde dziecko zasługuje na pomoc, niezależnie od tego, kim jest i skąd pochodzi. „Najpiękniejsze wnętrza 2022”, jak głosi hasło najnowszej kampanii, to takie, w których młodzież i dzieci odnalazły bezpieczny dom i bez względu na wszystko mogą czuć się sobą.
Te wyjątkowe wnętrza można zobaczyć na stronie www.najpiekniejszewnetrza2022.pl. Każdy pokój przedstawia historię innego dziecka lub młodej osoby, która znalazła się w trudnej sytuacji i musiała przymusowo zostawić dotychczasowe życie w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszego jutra, ale nie tylko. Anna Dereszowska podkreśla, że z dużą satysfakcją zaangażowała się w tegoroczną kampanię Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce pod hasłem „Najpiękniejsze wnętrza 2022”.
– To troszkę przewrotny komunikat, bo wcale nie chodzi o te najpiękniejsze wnętrza dotyczące wystroju naszych domów i mieszkań, ale chodzi o ludzkie wnętrza, o ukłon w stronę osób, które przyjęły do siebie bądź pomagają osobom będącym w potrzebie. Niezależnie od tego, z czego ta potrzeba wynika – czy są to uchodźcy, czy osoby, które znalazły się w Polsce z powodu innego wyznania, czy takie, które nie mają rodziców lub też kochają tę samą płeć. Chodzi o to, aby spojrzeć z życzliwością na drugiego człowieka. Najnowsza kampania jest naprawdę wyjątkowa – mówi agencji Newseria Lifestyle Anna Dereszowska.
Osoby przedstawione w tegorocznej kampanii, choć przeszły w życiu naprawdę dużo, teraz są bezpieczne. Niestety nie każda taka sytuacja kończy się szczęśliwie. W Polsce są tysiące dzieci, które nie mogą uzyskać takiego wsparcia. Przez swoją narodowość, wygląd, sytuację rodzinną lub ekonomiczną ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce przypomina, że pomoc zaczyna się od zauważenia. Ważne jest, żeby dostrzec tych, którzy mają trudniej i wyciągnąć do nich rękę. Mimo regularnego uświadamiania społeczeństwa na temat dyskryminacji wciąż jest ona obecna.
– 3/4 dzieci doświadczyło jakiegoś rodzaju dyskryminacji czy też jakiegoś rodzaju krzywdy ze strony dorosłych lub rówieśników. Młodzież bardzo często spotyka się również z cyberprzemocą, przemocą psychiczną bądź fizyczną, więc bądźmy też jako rodzice niezwykle czujni, rozmawiajmy ze swoimi dziećmi. Warto poświęcić im troszkę więcej uwagi i spróbować dowiedzieć się tego, co dzieje się w życiu naszego dziecka – mówi aktorka.
Anna Dereszowska przekonuje, że walka z dyskryminacją powinna się zacząć od dorosłych, bo te uprzedzenia często są właśnie przez nich przekazywane.
– Dzieci i młodzież to nasze lustro, bo one nie rodzą się z uprzedzeniami, tylko te uprzedzenia pojawiają się, ponieważ w domu czy od rówieśników słyszą różne komentarze. To od nas nasze dzieci niestety uczą się nietolerancji, więc bądźmy bardzo uważni na to, w jaki sposób rozmawiamy, w jaki sposób komentujemy. Czasem nawet takie wydawałoby się delikatne komentarze dotyczące wyglądu sąsiadki przez dzieci są odbierane jako przyzwolenie na to, żeby kogoś dyskryminować, bo skoro rodzice myślą w ten sposób, to dlaczego ja nie mogę tego robić i nie mogę mówić tak jak rodzice – tłumaczy.
Aktorka zaprasza również na specjalne lekcje skierowane do dzieci i młodzieży, które organizuje Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce.
– Do tej pory 57 tys. dzieci odbyło takie lekcje, na których są podejmowane cztery tematy: tolerancja, samoakceptacja, przeciwdziałanie cyberprzemocy oraz komunikacja w różnorodności. To jest najnowsza lekcja stowarzyszenia, ucząca nas tego, że to, że się różnimy – a różnimy się pięknie – jest zaletą i wartością, którą należy kultywować i o nią dbać, a nie sprowadzać wszystkich do jednego mianownika – dodaje Anna Dereszowska.
W warsztatach może wziąć udział każda klasa 4–8. Szkołę do projektu może zgłosić rodzic, opiekun, dyrektor szkoły bądź nauczyciel.
Czytaj także
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-04: Wynik wyborów prezydenckich w USA zależeć będzie od kilku stanów. Jest ryzyko nieuznania przegranej jednej ze stron, zwłaszcza przez Donalda Trumpa
- 2024-10-29: Trudno gojące się rany to problem miliona Polaków. System ochrony zdrowia go bagatelizuje
- 2024-10-31: Policja zachęca do kontroli świateł w autach przed zimą. Nieprawidłowe ustawienie grozi wypadkiem i mandatem
- 2024-11-07: Ostatni moment na przygotowanie samochodu do zimy. Wśród zaleceń nie tylko wymiana opon, ale i sprawdzenie oświetlenia
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-11-15: Anna Lewandowska: Są aż trzy odsłony „Czerwonego dywanu” w „Pytaniu na śniadanie”. Ten punkt naszego programu ma bardzo dobrą oglądalność
- 2024-10-14: UE i USA dążą do zażegnania konfliktu między Izraelem a Iranem. Próby te na razie nie przynoszą efektu
- 2024-10-07: Nowotwór wykryty na wczesnym etapie może być całkowicie wyleczalny. Tylko co trzeci Polak wykonuje jednak regularne badania profilaktyczne
- 2024-09-18: Magda Bereda: Boję się o moich znajomych z Wrocławia. Dostali ostrzeżenie, że może ich zalać
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Nowe technologie
Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
Aktor nie ma wątpliwości, że sztuczna inteligencja będzie miała wpływ na zawody artystyczne, w tym aktorstwo, dubbing i lektorstwo. Zaznacza też, że może wprowadzać ludzi w błąd, bo na przykład kiedyś na jego temat wygenerowała nieprawdziwe informacje. Dlatego też podkreśla potrzebę stworzenia ram prawnych, aby chronić ludzi przed nieautoryzowanym używaniem ich wizerunku i tożsamości.
Gwiazdy
Tomasz Tylicki: Moje psy raz mieszkają u mnie, raz u moich rodziców. Tak sobie po prostu wędrują i jest im dobrze
Prezenter podkreśla, że szczególne miejsce w jego sercu zajmują dwa pupile: Lola i Kiko, ale teraz więcej czasu psiaki spędzają u jego rodziców, bo liczne obowiązki rodzinne i zawodowe nie pozwalają mu na to, by poświęcił im tyle uwagi, ile potrzebują. Tomasz Tylicki zapewnia jednak, że gdy synek trochę podrośnie, a on zrealizuje pewien życiowy plan, to w przyszłości znajdzie sposób na to, aby czworonogi były z nimi na stałe.
Handel
Lekarze apelują o uregulowanie rynku saszetek z nikotyną. Na ich szkodliwe działanie narażona jest głównie młodzież
Saszetki z nikotyną są dostępne na rynku od kilku lat, ale nadal nie ma żadnych unijnych ani krajowych regulacji dotyczących ich oznakowania, reklamy czy sprzedaży. To powoduje, że tzw. pouches są bardzo łatwo dostępne, bez większych problemów można je kupić nawet przez internet, co przekłada się na ich rosnącą popularność, także wśród dzieci i młodzieży. Eksperci apelują o pilne uregulowanie tego rynku.