Mówi: | Ilona Felicjańska (modelka) Patrycja Markowska (wokalistka) |
Ilona Felicjańska i Patrycja Markowska zachęcają Polki do badań
– To jest bardzo ważne, żeby raz w roku sobie skontrolować wszystkie rzeczy, które można. Nasze czasy tak temu nie sprzyjają, bo jesteśmy wszyscy totalnie zabiegani. Trzeba się na chwilę zatrzymać, bo aby czerpać z życia pełnymi garściami, trzeba być zdrowym – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Patrycja Markowska, wokalistka.
– Jeżeli czuję, że coś jest nie tak, idę do lekarza, robię badania. Mam taką swoją akcję: „Pamiętaj o samokontroli”. Polecam wszystkim kobietom, żeby robiły dla siebie prezent urodzinowy i wpisywały w kalendarzyku – zrobić wszystkie badania, żeby raz w roku je mieć. Bo niestety Polki nie znają pojęcia zdrowy egoizm i dbają o wszystkich dookoła, zapominając o sobie – dodaje Ilona Felicjańska, modelka.
Ilona Felicjańska przyznaje, że nie stosuje się do rygorów żadnej diety, tylko do potrzeb swojego organizmu. Była modelka dba jednak o to, by jak najczęściej przygotowywać posiłki z naturalnych i świeżych produktów.
– Dbam o zdrowie, oczywiście nie odżywiam się idealnie, ale słucham swojego organizmu, czego on potrzebuje. Czasami jem bardzo dużo kaszy, a innym razem makaronu. Dużo owoców i warzyw. Zawsze, we wszystkim w życiu powinno się szukać złotego środka i tak jest ze mną, pilnuję się – mówi Ilona Felicjańska.
Patrycja Markowska zdradza, że nie potrafi odmówić sobie słodyczy i smacznych, choć bardzo tłustych potraw. Ale stara się dużo ćwiczyć i spalać zbędne kalorie.
– Lubię trochę grzeszyć na co dzień i lubię takie małe przyjemności w postaci dobrego jedzenia czy alkoholu. Potem staram się to wszystko nadrobić. Dla mnie w pierwszej kolejności jest zawsze ruch. To, żeby mieć dobrą kondycję, bo to wpływa też dobrze na moją psychikę. Jak nie ćwiczę, to łapię doła – mówi Patrycja Markowska.
O dobre samopoczucie i komfort psychiczny dba też Ilona Felicjańska.
– Patrzę na swoje zdrowie i życie pod kątem mojej choroby, czyli uzależnienia od alkoholu. W mojej chorobie muszę przestrzegać podstawowych rzeczy, czyli nie mogę doprowadzać do sytuacji, gdy będę za bardzo zła, za bardzo samotna, za bardzo spragniona, za bardzo głodna. Czyli takie podstawowe życiowe rzeczy, o jakich normalny człowiek zazwyczaj zapomina – tłumaczy Ilona Felicjańska.
Ilona Felicjańska i Patrycja Markowska wzięły ostatnio udział w debacie Vital Forum poświęconej tematowi zdrowia Polek.
Czytaj także
- 2025-04-24: Polska nauka potrzebuje różnych źródeł finansowania. Trwają rozmowy o zmianach w systemie
- 2025-03-12: Klienci oczekują od salonów optycznych nie tylko profesjonalnych badań wzroku. Ważne jest także doradztwo w doborze oprawek
- 2025-04-02: Julia Kamińska: Bardzo niepokoi mnie trend odwrotu od sprawdzonych szczepionek ratujących życie. Chciałabym, żeby ludzie ufali naukowcom i nie bali się
- 2025-03-07: Malwina Wędzikowska: Luksusowe marki bardzo podupadły. Miliarderzy noszą się bez logo, a influencerzy przebodźcowali odbiorców towarami z górnej półki
- 2025-02-12: Młodzi naukowcy przez niskie płace odchodzą z uczelni. To duże zagrożenie dla rozwoju polskiej gospodarki i technologii
- 2025-01-31: Sztuczna inteligencja pomoże we wczesnym wykrywaniu wrodzonych wad serca. Obecnie rozpoznawalność wynosi 40 proc.
- 2024-12-23: Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
- 2024-12-16: Polscy młodzi chemicy tworzą innowacje na światowym poziomie. Część projektów ma szansę trafić potem do przemysłu
- 2024-12-13: Agencja Badań Medycznych walczy z czasem przy obsłudze konkursów z KPO. Największym problemem są braki kadrowe
- 2024-12-27: Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.