Newsy

Joanna Liszowska: Kobiety powinno się doceniać na co dzień. Ale 8 marca można szczególnie wyrazić swoją sympatię

2025-03-06  |  06:26

Aktorka uważa, że Dzień Kobiet to miła tradycja i należy ją pielęgnować. Nie trzeba wiele, by na twarzy płci pięknej pojawił się uśmiech. Wystarczą życzenia, symboliczny kwiatek czy okolicznościowy upominek. Joanna Liszowska podkreśla, że w teatrze czy na planie serialu koledzy z branży 8 marca zawsze stają na wysokości zadania i sprawiają radość paniom ze swojego otoczenia. Marta Wierzbicka natomiast zaznacza, że dla niej nie jest to szczególna okazja do świętowania. Po prostu dzień jak każdy inny.

Zdaniem Joanny Liszowskiej 8 marca mężczyźni nie tylko powinni sięgnąć po kwiaty, bombonierkę czy perfumy, ale także zmusić się do refleksji na temat roli płci pięknej w ich życiu, rodzinie i w pracy. Dzień Kobiet to dobra okazja do tego, by okazać paniom szacunek, zapewnić je, że są kochane, wartościowe, ważne i potrzebne.

– Każde święto, które prowokuje do powiedzenia drugiej osobie czegoś miłego, do zrobienia dla niej czegoś miłego czy docenienia tej osoby, jest przyjemne. Oczywiście kobiety powinno się doceniać na co dzień, ale 8 marca jest okazją do tego, by szczególnie to wyrazić. Zawsze kojarzę ten dzień z bardzo miłymi gestami – mówi agencji Newseria Joanna Liszowska.

Na takie gesty aktorka może liczyć również w pracy,  bo jak zaznacza – środowisko artystyczne zawsze celebruje Dzień Kobiet. Koledzy z branży dbają o to, aby panie w swoje święto czuły się wyróżnione.

– Zdarza się, jeżeli gramy na przykład w teatrze, to dostajemy wtedy kwiaty. Na planie również zdarzało się nam dostać jakieś różyczki. Ja tylko zawsze się śmieję, że święta tego typu jak właśnie Dzień Kobiet czy walentynki mogą być smutne dla tych, którzy nic nie dostaną – mówi.

Z drugiej strony Marta Wierzbicka ma zupełnie inne podejście do Dnia Kobiet. Aktorka przyznaje, że na kartkę w kalendarzu z datą 8 marca nie patrzy ze szczególnym sentymentem.

– Ja generalnie nie przywiązuję większej wagi do świąt. Tak samo jak Dzień Kobiet jest Dzień Mężczyzny i inne. Uważam, że każdego dnia powinien być Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka i święto zakochanych. Dla mnie to nie ma żadnego znaczenia – mówi.

Z badania przeprowadzonego przez Empik w 2024 roku wynika, że 85 proc. pań świętuje Dzień Kobiet. Blisko 60 proc. Polek otrzymuje w tym dniu życzenia, a połowa – także prezenty, najczęściej od męża czy partnera (81 proc.), od taty lub teścia (55 proc.) oraz od pracodawcy (25 proc.). Co ciekawe, kobiety nie czekają już tylko na docenienie przez innych – co druga ankietowana przyznaje, że sama sprawia sobie prezent lub po prostu robi dla siebie coś miłego.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Zdrowie

Katarzyna Dowbor: Jak najszybciej muszę się zaszczepić przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Do tej pory zabezpieczałam przed tymi pasożytami tylko moje zwierzęta

Prezenterka przyznaje, że do tej pory nie zdawała sobie sprawy, że kleszczowe zapalenie mózgu to taka podstępna i groźna choroba. Jest ona wywoływana przez wirusa, który dostaje się do naszego organizmu w wyniku ukłucia przez kleszcza. Dlatego tak ważne jest, by przed tymi pajęczakami zabezpieczać nie tylko naszych pupili, ale także siebie. Katarzyna Dowbor już umówiła się na przyjęcie odpowiedniej szczepionki. Z danych opracowanych przez Ośrodek Badań Socjomedycznych Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW wynika, że na taki krok decyduje się zaledwie co dziesiąty Polak.

Moda

Julia Kamińska: Założyłam sobie, że w tym roku nie będę kupować żadnych nowych ubrań. Z sukcesem sprzedaję też swoje rzeczy na popularnej platformie

Aktorka chętnie podjęła wyzwanie „no-buy 2025” i jak zapewnia, w tym roku nie zamierza kupować żadnych nowych ubrań. Poza tym systematycznie „wietrzy” swoją szafę i te rzeczy, które już nie są jej potrzebne, sprzedaje przez internet albo oddaje znajomym. Julia Kamińska zaznacza też, że kompletując stylizację na czerwony dywan, stara się nie wydawać pieniędzy na nowe ubrania. Najpierw zagląda do garderoby, by znaleźć w niej coś, co można ponownie wykorzystać.

Infrastruktura

Mazowsze turystycznie radzi sobie lepiej niż przed pandemią. Odwiedzających przyciąga już nie tylko Warszawa

Województwo mazowieckie jest liderem pod względem liczby turystów. W ubiegłym roku odwiedziło je prawie 7 mln gości. I choć lokomotywą ruchu turystycznego pozostaje Warszawa, to coraz więcej osób wybiera zwiedzanie regionu w wolniejszym tempie niż w stolicy i bliżej natury. Mazowsze od lat postrzegane było jako idealny kierunek na mikrowyprawę, ale teraz przybywa osób, które chcą się tu zatrzymać na dłużej niż 1–2 dni.