Mówi: | Konrad Gaca |
Funkcja: | specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers” |
Konrad Gaca: Początek roku to dobry czas na zmiany w życiu. Należy je zacząć jak najszybciej
Podjęcie każdego kolejnego wyzwania powinno być wzbogacone doświadczeniami z przeszłości tak, żeby nie powielać błędów, tylko wyciągać z nich konstruktywne wnioski – podkreśla Konrad Gaca. To ważna wskazówka dla tych, którzy z większym lub mniejszym sukcesem starają się realizować noworoczne postanowienia dotyczące zmiany stylu życia, podjęcia aktywności fizycznej czy zrzucenia zbędnych kilogramów. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, wiara w siebie i wewnętrzna motywacja.
– Styczeń jest takim miesiącem, który faktycznie dobrze jest wykorzystać na pewne zmiany w swoim życiu i należy zacząć właściwie jak najszybciej to robić. Czyli nie przekładać tego na kolejny dzień, bo wtedy ta nasza decyzja po prostu nie będzie zrealizowana nigdy – mówi agencji Newseria Lifestyle Konrad Gaca, specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”.
By wytrwać w swoim postanowieniu, trzeba odpowiednio zaplanować realizację konkretnego celu.
– Aby ten plan był ambitny, ale realny, można podzielić go sobie na jakieś mniejsze etapy. Bardzo często jest tak, że robimy pewne rzeczy w sposób nie do końca możliwy do zrealizowania, kiedy nie jesteśmy w stanie pogodzić tego z naszym życiem rodzinnym i zawodowym. I to często powoduje takie wewnętrzne wypalenie – mówi Konrad Gaca.
Nie można też zniechęcać się po pierwszej porażce. Trzeba natomiast umieć wyciągnąć z niej właściwe wnioski i w razie potrzeby zacząć wszystko od nowa.
– Jeżeli jakaś rzecz nam się nie uda, nie bądźmy wobec siebie krytyczni, bo to wcale nie świadczy o tym, że jesteśmy słabymi ludźmi. Moim pacjentom zawsze powtarzam, że nie ma słabych ludzi. Najczęściej jest po prostu źle zorganizowane działanie, czasem nie jest też do końca właściwy moment na podjęcie pewnych decyzji. Więc w tym nowym roku dajmy sobie więcej luzu i więcej zrozumienia dla samego siebie – mówi Konrad Gaca.
Postanowienia powinny być dopasowane do typu naszej osobowości, potrzeb organizmu i możliwości. Nie można ślepo naśladować innych, bo przecież siłownia czy basen dla jednej osoby mogą być źródłem odprężenia, a dla drugiej – udręka. Racjonalnie trzeba też podchodzić do wyboru odpowiedniej diety.
– Powinniśmy spojrzeć na pewne rzeczy bardzo indywidualnie. Jeśli na przykład chcemy zmienić dietę, bo ta, która była do tej pory, nie dała nam rezultatów, to na pewno warto przeanalizować swoje wcześniejsze działania pod kątem takim, co spowodowało, że nie do końca nam się udało. Bo każde podjęcie nowej decyzji powinno być również wzbogacone wcześniejszymi doświadczeniami. Chodzi przecież o to, żeby nie powtórzyć błędów. To jest w tym wszystkim kluczowe – wyjaśnia Konrad Gaca.
Na początku procesu odchudzania warto zawsze mieć obok siebie kogoś, kto będzie nas wspierał i doceniał efekty. Z czasem można próbować krok po kroku samemu zmagać się ze swoim wyzwaniem.
– Najlepiej, choć to nie jest proste, byłoby dojść do takiego momentu, kiedy nie potrzebujemy już tego wsparcia. To jest takie mistrzostwo, to jest takie prawdziwe obudzenie w sobie wojownika, kiedy tak naprawdę kieruje nami cel i skupiamy się na sobie, ale w takim pozytywnym znaczeniu. Osiągamy ten cel po to, żeby coś zmienić, co również potem wpływa tak naprawdę na nasze funkcjonowanie, na nasze otoczenie, na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi – mówi Konrad Gaca.
O tym, czym jest motywacja i jak ją w sobie odnaleźć, Konrad Gaca pisze w swojej najnowszej książce: „Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji”. Autor tłumaczy w niej między innymi, jak wiele korzyści przynosi dbałość o swoje życie na różnych obszarach.
– Stworzyłem specjalną piramidę zdrowego człowieka, która tak naprawdę opiera się na różnych obszarach funkcjonowania dotyczących w tym momencie przede wszystkim poznania własnego organizmu, podejścia do elementów związanych z żywieniem, do aktywności fizycznej. Jeśli tak naprawdę poznamy te rzeczy i zauważymy, co w nich nie do końca dzieje się dobrze, to będziemy w stanie tę swoją motywację utrzymać w sposób ciągły i nie będziemy mieli spadków energetycznych czy motywacyjnych – tłumaczy Konrad Gaca.
Według autora książka, to jest jak rozmowa z przyjacielem – pokazuje, w jaki sposób i dlaczego warto walczyć o siebie. To zastrzyk siły i motywacji dla wszystkich, którym tego brakuje.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-11-20: Katarzyna Ankudowicz: Jestem z przemocowego domu. Dużo kosztowało mnie, żeby wyjść z tego i zacząć funkcjonować bez piętna bycia totalnie gorszą
- 2024-11-05: Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek
- 2024-10-24: Polacy świadomi wpływu ćwiczeń fizycznych na zdrowie. Branża fitness notuje zwiększony ruch
- 2024-11-20: Bezpieczeństwo żywnościowe 10 mld ludzi wymaga zmian w rolnictwie. Za tym pójdą też zmiany w diecie
- 2024-10-08: Już małe dziewczynki wiążą poczucie własnej wartości z wyglądem. Przykładają do tego większą wagę niż chłopcy [DEPESZA]
- 2024-09-27: MNiSW wspiera programy badawcze dotyczące żywienia. W planach jest też popularyzacja zdrowej diety
- 2024-09-25: 94 proc. dzieci ma problem z podstawowymi umiejętnościami ruchowymi. Potrzebne zmiany w lekcjach WF-u
- 2024-11-26: Biologicznie życie człowieka może trwać 120–150 lat. Niezbędna jest jednak praca nad własnym zdrowiem
- 2024-09-23: Monika Mrozowska: Półmaraton dodał mi siły i odwagi. Zamierzam próbować rzeczy, które kiedyś spisałam na straty
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.