Newsy

Konrad Gaca: Początek roku to dobry czas na zmiany w życiu. Należy je zacząć jak najszybciej

2017-01-23  |  06:10
Mówi:Konrad Gaca
Funkcja:specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”
  • MP4
  • Podjęcie każdego kolejnego wyzwania powinno być wzbogacone doświadczeniami z przeszłości tak, żeby nie powielać błędów, tylko wyciągać z nich konstruktywne wnioski – podkreśla Konrad Gaca. To ważna wskazówka dla tych, którzy z większym lub mniejszym sukcesem starają się realizować noworoczne postanowienia dotyczące zmiany stylu życia, podjęcia aktywności fizycznej czy zrzucenia zbędnych kilogramów. Kluczem do sukcesu jest konsekwencja, wiara w siebie i wewnętrzna motywacja.

    – Styczeń jest takim miesiącem, który faktycznie dobrze jest wykorzystać na pewne zmiany w swoim życiu i należy zacząć właściwie jak najszybciej to robić. Czyli nie przekładać tego na kolejny dzień, bo wtedy ta nasza decyzja po prostu nie będzie zrealizowana nigdy – mówi agencji Newseria Lifestyle Konrad Gaca, specjalista żywieniowy, prezes Stowarzyszenia Zapobiegania Otyłości „Fatkillers”.

    By wytrwać w swoim postanowieniu, trzeba odpowiednio zaplanować realizację konkretnego celu.

     Aby ten plan był ambitny, ale realny, można podzielić go sobie na jakieś mniejsze etapy. Bardzo często jest tak, że robimy pewne rzeczy w sposób nie do końca możliwy do zrealizowania, kiedy nie jesteśmy w stanie pogodzić tego z naszym życiem rodzinnym i zawodowym. I to często powoduje takie wewnętrzne wypalenie – mówi Konrad Gaca.

    Nie można też zniechęcać się po pierwszej porażce. Trzeba natomiast umieć wyciągnąć z niej właściwe wnioski i w razie potrzeby zacząć wszystko od nowa.

     Jeżeli jakaś rzecz nam się nie uda, nie bądźmy wobec siebie krytyczni, bo to wcale nie świadczy o tym, że jesteśmy słabymi ludźmi. Moim pacjentom zawsze powtarzam, że nie ma słabych ludzi. Najczęściej jest po prostu źle zorganizowane działanie, czasem nie jest też do końca właściwy moment na podjęcie pewnych decyzji. Więc w tym nowym roku dajmy sobie więcej luzu i więcej zrozumienia dla samego siebie – mówi Konrad Gaca.

    Postanowienia powinny być dopasowane do typu naszej osobowości, potrzeb organizmu i możliwości. Nie można ślepo naśladować innych, bo przecież siłownia czy basen dla jednej osoby mogą być źródłem odprężenia, a dla drugiej – udręka. Racjonalnie trzeba też podchodzić do wyboru odpowiedniej diety.

    – Powinniśmy spojrzeć na pewne rzeczy bardzo indywidualnie. Jeśli na przykład chcemy zmienić dietę, bo ta, która była do tej pory, nie dała nam rezultatów, to na pewno warto przeanalizować swoje wcześniejsze działania pod kątem takim, co spowodowało, że nie do końca nam się udało. Bo każde podjęcie nowej decyzji powinno być również wzbogacone wcześniejszymi doświadczeniami. Chodzi przecież o to, żeby nie powtórzyć błędów. To jest w tym wszystkim kluczowe – wyjaśnia Konrad Gaca.

    Na początku procesu odchudzania warto zawsze mieć obok siebie kogoś, kto będzie nas wspierał i doceniał efekty. Z czasem można próbować krok po kroku samemu zmagać się ze swoim wyzwaniem.

    – Najlepiej, choć to nie jest proste, byłoby dojść do takiego momentu, kiedy nie potrzebujemy już tego wsparcia. To jest takie mistrzostwo, to jest takie prawdziwe obudzenie w sobie wojownika, kiedy tak naprawdę kieruje nami cel i skupiamy się na sobie, ale w takim pozytywnym znaczeniu. Osiągamy ten cel po to, żeby coś zmienić, co również potem wpływa tak naprawdę na nasze funkcjonowanie, na nasze otoczenie, na nasze samopoczucie i relacje z innymi ludźmi – mówi Konrad Gaca.

    O tym, czym jest motywacja i jak ją w sobie odnaleźć, Konrad Gaca pisze w swojej najnowszej książce: „Obudź w sobie wojownika. Siła motywacji”. Autor tłumaczy w niej między innymi, jak wiele korzyści przynosi dbałość o swoje życie na różnych obszarach.

     Stworzyłem specjalną piramidę zdrowego człowieka, która tak naprawdę opiera się na różnych obszarach funkcjonowania dotyczących w tym momencie przede wszystkim poznania własnego organizmu, podejścia do elementów związanych z żywieniem, do aktywności fizycznej. Jeśli tak naprawdę poznamy te rzeczy i zauważymy, co w nich nie do końca dzieje się dobrze, to będziemy w stanie tę swoją motywację utrzymać w sposób ciągły i nie będziemy mieli spadków energetycznych czy motywacyjnych – tłumaczy Konrad Gaca.

    Według autora książka, to jest jak rozmowa z przyjacielem – pokazuje, w jaki sposób i dlaczego warto walczyć o siebie. To zastrzyk siły i motywacji dla wszystkich, którym tego brakuje.

    Czytaj także

    Kalendarium

    Więcej ważnych informacji

    Jedynka Newserii

    Jedynka Newserii

    Ochrona środowiska

    Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

    Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.

    Gwiazdy

    Edyta Herbuś: Joga pozwala mi zadbać o systematyczny przepływ dobrej energii i harmonię. Mam bardzo dobry kontakt ze swoim ciałem

    Tancerka kompleksowo dba o swoje zdrowie i o ciało. Nie daje sobie taryfy ulgowej i zawsze, niezależnie od ilości obowiązków zawodowych, stara się znaleźć czas, by wykonać pakiet ulubionych ćwiczeń. Edyta Herbuś zdążyła się już przekonać, że niezwykle korzystny wpływ na jej kondycję i dobre samopoczucie ma także joga. Systematyczne jej praktykowanie umożliwia bowiem swobodny przepływ energii i pozwala utrzymać życiową równowagę. Nie ukrywa więc, że jest wielką miłośniczką tej aktywności i poleca ją także innym.

    Handel

    E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi

    Szybkie płatności, a w szczególności Blik, to metody najchętniej wybierane przez klientów podczas zakupów internetowych. W ostatnim czasie rośnie jednak popularność płatności odroczonych oraz rozłożenia płatności na raty – twierdzą przedstawiciele e-commerce. Niezmiennie ktoś, kto chce osiągnąć sukces w handlu w sieci, musi oferować wszystkie możliwe metody płatności. Jeśli klient nie znajdzie na stronie swojej ulubionej, zwykle rezygnuje z zakupu.