Mówi: | Małgorzata Ohme |
Funkcja: | psycholog |
Małgorzata Ohme: Potrafię udzielać pierwszej pomocy. Dzięki temu czuję się bezpieczniej sama ze sobą, z moimi dziećmi i bliskimi
Małgorzata Ohme podkreśla, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle ważna, bo daje nam pewność, że kiedy dojdzie do tragedii, będziemy potrafili odpowiednio zareagować i odważnie przystąpić do działania. Zdaniem psycholog dzieci już w okresie wczesnoszkolnym powinny zdobywać wiedzę w tym zakresie. Pomaga w tym miedzy innymi akcja Mali Ratownicy, gdzie najmłodsi poprzez zabawę uczą się ratowania życia i odpowiedzialności za los drugiego człowieka.
Każdy z nas może się stać świadkiem wypadku lub nagłego zasłabnięcia, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut, bardzo ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie czynności życiowych lub zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia. Małgorzata Ohme podkreśla, że umiejętność udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej to jedna z najważniejszych kompetencji, jakie zdobyła.
– Potrafię udzielać pierwszej pomocy, ponieważ nauczyłam się jej, będąc od paru lat ambasadorem akcji Mali Ratownicy. O ile pamiętam, na plaży we Władysławowie zostałam przeszkolona do tego, jak tej pomocy udzielać. Ta kompetencja jest niezwykle ważna i dzięki niej właściwie czuję się dzisiaj bezpieczniej sama ze sobą i bezpieczniej się czuję w kontekście własnych dzieci czy osób bliskich, z którymi gdzieś jestem – mówi agencji Newseria Lifestyle Małgorzata Ohme, psycholog.
Zdaniem Małgorzaty Ohme najtrudniej jest przełamać strach przed błędami w udzielaniu pierwszej pomocy. Jednakże z drugiej strony nawet nie do końca prawidłowa resuscytacja daje większe szanse przeżycia poszkodowanego niż brak działania. Bierne czekanie nie daje żadnych szans. Psycholog podkreśla, że jeśli chodzi o ratowanie ludzkiego życia, to ani przez chwilę nie zawahałaby się, by wykorzystać swoje umiejętności w praktyce.
– Nigdy jeszcze, na szczęście, nie zostałam postawiona w takiej sytuacji, w której musiałam użyć tej wiedzy, ale jeśli taka sytuacja będzie, to mam nadzieję, że dam radę i że też będę jakąś superbohaterką – mówi Małgorzata Ohme.
Psycholog podkreśla, że swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dzieli się ze swoimi dziećmi.
– Należy uczyć dziecka pierwszej pomocy im wcześniej, tym lepiej, tzn. już w takim momencie, w którym dziecko jest gotowe do tego, żeby przyswajać wiedzę. Tak, jak jest gotowe do tego, żeby uczyć się mówić, chodzić, biegać, uczyć angielskiego, to myślę, że fajnie byłoby w te wszystkie ważne dla nas rodziców kompetencje, w które chcemy wyposażyć dzieci, pierwsza pomoc była też taką rzeczą. Myślę, że absolutnie przedszkolaki mogą już w tym uczestniczyć, a na pewno dzieci wczesnoszkolne czy szkolne w ogóle – mówi Małgorzata Ohme.
Od 2017 roku uruchomiony przez markę Volkswagen program Mali Ratownicy, którego ambasadorką jest Małgorzata Ohme, przeszkolił już 19. tysięcy dzieci. Najbliższe spotkanie w ramach tej akcji odbędzie się 13 lipca w Kołobrzegu.
– Moje dzieci zostaną przeszkolone na plaży tak jak inne dzieci. Myślę, że w okresie przedszkolnym dzieci tak naprawdę uczą się poprzez zabawę, a to, co robi akcja Mali Ratownicy, to jest właśnie nadanie temu doświadczeniu i tej nauce aspektu zabawy, która jeszcze wiąże się tak naprawdę z supermocą. Dzieci bardzo chętnie wchodzą w rolę takiego superbohatera, który dzięki temu, że się czegoś nauczy, będzie nadzwyczajny, będzie mógł pomagać innym – mówi Małgorzata Ohme.
Czytaj także
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-10-29: Technologia wirtualnych bliźniaków rewolucjonizuje produkcję w firmach. Pomaga im też ograniczać ślad węglowy produktów
- 2024-11-05: Katarzyna Dowbor: Telewizja ma ogromną siłę i dzięki temu mogę zrobić coś dla innych. Nieważne, pod jakimi barwami – ważne, że się pomaga
- 2024-10-14: UE i USA dążą do zażegnania konfliktu między Izraelem a Iranem. Próby te na razie nie przynoszą efektu
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-09-30: Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE
- 2024-09-18: Magda Bereda: Boję się o moich znajomych z Wrocławia. Dostali ostrzeżenie, że może ich zalać
- 2024-09-19: Muzycy zespołu Enej: Technika i budżety od wielkiej powodzi sprzed 27 lat poszły w górę. A jednak nadal nie jesteśmy w stanie sobie poradzić z żywiołem i go przewidzieć
- 2024-10-31: Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
- 2024-09-26: Jacek Jelonek i Oliwer Kubiak: Nasza kolejna podróż będzie znowu do Azji. Ale tym razem będziemy mieli gdzie spać i nie będziemy łapać stopa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Maciej Rock: „Halo tu Polsat” to bardzo trudny program. Jesteśmy przed kamerami przez trzy godziny i cały czas musimy zachować energię
Prezenter zaznacza, że „Halo tu Polsat” to niezwykle dynamiczny format i zarazem spore wyzwanie dla prowadzących, bo będąc na wizji niemal przez trzy godziny, cały czas trzeba zachować świeżość umysłu i energię. Ten projekt wymaga też pełnego skupienia i koncentracji, bo z zaproszonymi do studia gośćmi trzeba rozmawiać na tematy z różnych dziedzin. Maciej Rock przyznaje, że wartością dodaną tego programu jest możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia różnych doświadczeń.
Farmacja
Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
Zespół naukowców z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zaawansowane badania nad nową terapią raka płuca, w której rolę leku będą pełnić limfocyty wyizolowane z krwi chorego. – To terapia szyta na miarę. Dla każdego z pacjentów wybieramy inny rodzaj komórek – mówi prof. dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska. Jak wskazuje, projekt SWIFT jest już coraz bliżej rozpoczęcia fazy badań klinicznych. Jego realizację umożliwiły środki unijne w ramach działania Międzynarodowe Agendy Badawcze (MAB) z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Edukacja
RPD chce walczyć z przypadkami przemocy wobec dzieci neuroróżnorodnych. Powstanie specjalny zespół ekspertów
Rzecznik Praw Dziecka zapowiada walkę z mającymi miejsce w szkołach i innych placówkach przypadkami nieuzasadnionego przytrzymywania dzieci i młodzieży w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Trwają prace nad powołaniem interdyscyplinarnego zespołu, który zajmie się m.in. zaostrzeniem kar za tego typu nieuzasadnione przypadki. O takich sytuacjach młodzi ludzie sami informują Biuro RPD. Jego przedstawiciele apelują nie tylko o zmianę przepisów, ale też edukację dyrektorów szkół.