Mówi: | Michał Lembicz |
Funkcja: | model |
Michał Lembicz: Mężczyźni chcieliby się ubierać modnie i odważnie, ale boją się krytyki. Wolą więc wtapiać się w tłum zwyczajnymi szarymi stylówkami
Zdaniem Michała Lembicza polscy mężczyźni są bardzo zachowawczy w stylu ubierania, a wynika to przede wszystkim z obawy przed krytyką i wyśmianiem. Tkwią więc w niewoli mitów, które nie pozwalają im sięgnąć po takie elementy garderoby, które ich zdaniem – odbiegają od standardów “męskości”. W konsekwencji stawiają więc na sprawdzone zestawienia, ale nie dbając o fason, dopasowanie czy kolorystykę, popełniają sporo modowych grzechów.
Michał Lembicz chciałby, żeby mężczyźni przywiązywali większą wagę do ubioru, bo z jego obserwacji wynika, że nie brak im potencjału, ale zwyciężają stereotypy i obawy. Dlatego też model postanowił założyć bloga, poprzez którego chce doradzać panom, co założyć na daną okazję i jakich ubrań nie powinno zabraknąć w szafie.
– Stworzyłem bloga modowego, bo stwierdziłem, że może w jakiś sposób będę mógł pomóc mężczyznom w doborze ubioru. Bo jak wiemy, to jest temat rzeka i są właśnie różne relacje na temat ubioru mężczyzny, że powinien się ubierać tak, a tak z kolei nie powinien – mówi agencji Newseria Michał Lembicz.
Jego zdaniem, spora grupa mężczyzn chciałaby nieco zmienić swój styl ubierania, ale boją się krytyki. Dla własnego spokoju wybierają więc bezpieczne, ponadczasowe zestawienia.
– Generalnie chcieliby się ubierać inaczej, pewnie co niektórzy też nie przyznają się do tego, ale obserwują te trendy, jednak boją się tej opinii drugiego człowieka. Jest ten tzw. hejt w sieci i jeśli ktoś taki czyta to wszystko, to później sobie myśli: kurczę, jeśli ja ubiorę na siebie to, co chciałbym faktycznie ubrać, ale będę skrytykowany przez drugiego człowieka, to ostatecznie woli być takim szarym i wtopić się w tłum. Niestety w naszym kraju jest tak, że jeśli ktoś odbiega od tzw. norm, to jest już postrzegany różnie – mówi Michał Lembicz.
Dlatego też, polscy mężczyźni nie wyróżniają się z tłumu wyrafinowanymi, gustownymi stylizacjami. Zazwyczaj stawiają na prostotę i funkcjonalność. W sklepie wybierają ubrania bez zastanowienia, byle kupić szybko i najlepiej nie przepłacić.
– Zazwyczaj są to sportowe stroje, takie po prostu szare stylówki, czyli nie wyróżniają się spośród innych, wszyscy są ubrani tak samo, nie ma żadnych kolorów, nie ma tej elegancji. Na przykład we Francji czy we Włoszech to mamy tam zupełnie coś innego, spodnie 3/4 i faceci się właśnie tego nie boją. A tutaj boją się, bo będą nazywani bardzo brzydko – mówi model.
Michał Lembicz zachęca wszystkich panów do tego, by kupowali ubrania dobrej jakości, bo nie tylko dłużej posłużą, ale przede wszystkim dodadzą stylu i elegancji.
– Ja przykładowo stawiam zawsze na klasykę, czyli po prostu biała góra, klasyczna biała koszula, do tego ładne, dobrze skrojone spodnie i bardzo elegancki but. Wiadomo, na co dzień niekoniecznie trzeba tak chodzić. Aczkolwiek są różne okazje, by właśnie ubierać się w ten sposób – mówi Michał Lembicz.
Model przestrzega jednak panów przed modowymi eksperymentami na własną rękę i podkreśla, że najczęściej popełniane przez nich błędy to koszule z krótkim rękawem zakładane do garnituru, skarpetki noszone do sandałów, kiczowate podróbki markowych ubrań czy zbyt obcisłe ubrania podkreślające każdy zbędny kilogram.
– Myślę, że na przykład też takie zbyt duże koszule wyciągnięte ze spodni to jest właśnie coś w tym stylu, że ten człowiek coś kombinował, aczkolwiek nie wyszło mu za bardzo. Przede wszystkim liczy się wyczucie smaku. Jeśli facet nie ma pomysłu na siebie, to może udać się do stylisty i ten stylista na pewno mu podpowie, w jaki sposób mógłby się ubierać. Są różne proste sposoby, teraz już każdy ma dostęp do internetu, wystarczy sobie poczytać blogi modowe i na pewno to zwiększy świadomość mężczyzn do tego jak można się ubierać – mówi Michał Lembicz.
Model tłumaczy, że stylowy mężczyzna powinien umieć dopasować swój ubiór do konkretnej okazji.
– Myślę, że pakując walizkę na wakacje każdy facet powinien zabrać na przykład białe spodnie, czarną koszulę – niekoniecznie z krótkim rękawkiem, bo zawsze można sobie tę koszulę podwinąć, to lepiej na pewno wygląda do tego jakieś mokasyny – to już jest coś takiego, by wyjść sobie do klubu wieczorem – mówi Michał Lembicz.
Czytaj także
- 2025-01-02: Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
- 2024-12-30: Nowy rok to dobry moment na refleksję nad celami finansowymi. Polacy mają coraz większą świadomość konieczności budowania kapitału
- 2024-12-03: 40 proc. Polaków nie czuje się zabezpieczonych na wypadek poważnej choroby. Obawiają się problemów z dostępem do leczenia i jego finansowaniem
- 2024-11-15: Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
- 2024-10-18: Stereotypy społeczne sprawiają, że mężczyznom trudno szukać pomocy w depresji. W zdrowiu i edukacji ich sytuacja jest trudniejsza niż kobiet
- 2024-09-30: Mężczyźni w Polsce żyją średnio siedem lat krócej niż kobiety. Różnica ta należy do najwyższych w UE
- 2024-10-31: Medycyna stylu życia zyskuje na znaczeniu. Może zapobiegać przewlekłym chorobom serca i nowotworom
- 2024-09-24: Lotniska regionalne z dużym wzrostem czarterów. Stały się motorem napędowym ruchu pasażerskiego
- 2024-10-07: Monika Miller: Moja szafa jest dosyć mała. Lepiej jest mieć mniej rzeczy świetnej jakości, niż kupować kilogramy ubrań i za pół roku je wyrzucać
- 2024-10-25: Anna Głogowska: Piękna jest sztuka z elektroodpadów. Takie ubrania to dobry pomysł na oryginalny strój na czerwony dywan
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Problemy społeczne
W Polsce rośnie liczba wykrywanych chorób przenoszonych drogą płciową. Coraz większa świadomość i możliwość testowania
Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że na świecie codziennie odnotowuje się ponad milion nowych zakażeń chorób uleczalnych przenoszonych drogą płciową (STI). W rzeczywistości może ich być nawet wielokrotnie więcej. W Polsce tylko w 2023 roku wykryto ponad 5 tys. przypadków kiły, chlamydii i rzeżączki. Ze względu na tę samą drogę transmisji zakażenia choroby te często ze sobą współwystępują, a zakażenie jedną z nich zwiększa znacząco ryzyko zakażenia HIV.