Newsy

Renata Kaczoruk: nie jeździłam samochodem do trzydziestego roku życia. To z dbałości o środowisko

2018-07-16  |  06:13

Jako dwudziestolatka gwiazda nie przyjęła prezentu w postaci starego samochodu swojego ojca. Chciała w ten sposób zademonstrować troskę o środowisko naturalne i pokazać, że nie zamierza żyć jak jej rówieśnicy. Nie ukrywa, że często odczuwa bezsilność wobec ludzkiej ignorancji w zakresie ekologii.

Renata Kaczoruk wyraża duże zaniepokojenie stanem środowiska naturalnego na całym świecie. Jej zdaniem winę za tę sytuację ponosi przede wszystkim nadmierne przywiązanie ludzi do konsumpcyjnego stylu życia. Podkreśla, że na świecie jest zbyt wiele samochodów, które poprzez emisję spalin poważnie szkodzą przyrodzie. Uważa też, że polskie społeczeństwo nie potrafi efektywnie przeciwstawić się postępującej degradacji środowiska.

– Niszczymy Ziemię w takim stopniu, że ona nie może się odbudować. To jest naprawdę przerażające, kiedy się w to zagłębię, naprawdę odczuwam momentami bezsilność – mówi Renata Kaczoruk agencji informacyjnej Newseria Lifestyle.

Działania mające chronić środowisko naturalne od dawna stanowią stały element stylu życia modelki. Już jako nastolatka była świadoma wagi proekologicznych zachowań, choć nie ukrywa, że jej postawa nie zawsze spotykała się ze zrozumieniem wśród najbliższych znajomych.

– Wielokrotnie byłam nazywana przez swoich znajomych półwariatką, bo nie jeździłam samochodem do 30. roku życia, mimo że dostałam samochód od swojego taty na 20. urodziny, jego stary samochód, ale ja nie chciałam go przyjąć – mówi Renata Kaczoruk.

Modelka twierdzi, że odmowa przyjęcia takiego prezentu stanowiła jej świadomą, samodzielną decyzję. Nie ukrywa, że miał to być rodzaj manifestu jej proekologicznego sposobu myślenia i sprzeciwu wobec konsumpcjonizmu prowadzącego do zniszczenia środowiska naturalnego. Gwiazda jest przekonana, że ludzie przyzwyczaili się do wygodnego życia, nie zdając sobie sprawy z jego konsekwencji dla przyrody.

– Chciałam w ten sposób zakomunikować, że nie chcę żyć jak większość świata, że oczywiście należy mi się samochód, należy mi się masa ubrań, plastikowych sprzętów, opakowań – nie, to nie jest prawda, przyzwyczajamy się do tego, a toniemy w śmieciach, w plastiku, który się nie rozkłada w takim tempie, w jakim powinien mówi Renata Kaczoruk.

Czytaj także

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Problemy społeczne

Stres w życiu zawodowym może działać destrukcyjnie. O profilaktykę muszą zadbać zarówno pracownicy, jak i pracodawcy

Co czwarty Polak doświadcza w pracy wysokiego lub bardzo wysokiego stresu, a trzech na czterech pracowników znajduje się w stresowej sytuacji zawodowej przynajmniej raz w tygodniu – wynika z badań Instytutu Psychologii Stresu. Najwyższy poziom częstego stresu dotyczy kobiet i pracowników powyżej 55. roku życia. To grupy najbardziej narażone na poczucie przeciążenia obowiązkami zawodowymi, co odbija się na ich zdrowiu fizycznym i psychicznym, a w kontekście społecznym niesie ze sobą poważne skutki ekonomiczne. W Unii Europejskiej stres zabija rocznie nawet 10 tys. osób.

Gwiazdy

Maciej Dowbor: Ostatnio kupiłem zdalnie sterowane motorówki dla córki. Ten wspólnie spędzony czas pozwala oderwać dzieci od smartfonów

Zdaniem prezentera nawet niepozorny gadżet może pomóc w budowaniu relacji ze swoimi pociechami i tworzeniu pięknych wspomnień. On sam przekonał się o tym, kiedy jego siedmioletnia córka chętnie zaczęła się bawić małymi, zdalnie sterowanymi motorówkami. Teraz kolekcja systematycznie się powiększa, a w zabawie bierze udział cała rodzina.